S.Ch.
01.12.14,13:23
Momentálne som na materskej dovolenke a chcela by som čiastočne pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Zamestnávateľ by mi preplatil súkromnú materskú školu pre moje dieťa, aby som mohla pracovať. Vznikol by mi tak nepeňažný zdaniteľný príjem. Potrebovala by som vedieť, či sa z takého nepeňažného príjmu odvádzajú aj odvody do sociálnej poisťovne. Ďakujem.
Jana Motyčková
01.12.14,18:53
V princípe sa z takého nepeňažného príjmu platia všetky poistné do SP aj do ZP. Ak ale poberáte materské (zo SP), počas tejto doby je vylúčená povinnosť platiť poistné do SP a z príjmov sa platí do SP iba úrazové poistenie, zdravotné poistenie sa ale platí normálne.
S.Ch.
01.12.14,20:45
Ďakujem. Ano, poberám materské zo SP. Prosím Vás, to vylúčenie povinnosti platiť poistné do SP platí iba v prípade, že by som pokračovala v práci na pracovnú zmluvu, z ktorej mi vznikol nárok na materské?Lebo ja by som chcela uzavrieť novú dohodu so zamestnávateľom. Platí to vylúčenie aj v tomto prípade?
Jana Motyčková
01.12.14,21:10
Pre vylúčenie je podstatné poberanie materského, je jedno, či PP ukončíte alebo nie (pre tento účel).