zaclony
30.04.06,16:19
Ak príjmem ako živnostník, ktorý nemá registračnú pokl. zálohu v hotovosti, vypíšem prijm.doklad na konkr.sumu.Na tom doklade stačí len meno toho, kto mi peniaze da? a ja mu dám kópiu a mne zostane originál?
Ak mi niekto potom zaplatí za dodanie výrobkov a za služby/nemám prevádzku/, je lepšie vystaviť faktúru a prijať peniaze ako uhradu faktúry v hotovosti.Kto musí mať registračku? Môžem sa jej takto vyhnúť?
A ešte jeden dotaz. Koho to musím na konci roka ohlásiť daň.úradu? komu vyplatím v hotovosti viac ako 100 000 Sk? Aj firmám, aj súkr.osobám?
evina
30.04.06,14:35
Ak príjmem ako živnostník, ktorý nemá registračnú pokl. zálohu v hotovosti, vypíšem prijm.doklad na konkr.sumu.Na tom doklade stačí len meno toho, kto mi peniaze da? a ja mu dám kópiu a mne zostane originál? Môžeš vypísať PPD. Meno stačí vypísať len v prípade občana, teda nepodnikateľa. U podnikateľských subjektov je potrebné vypniť všetky náležitosti v zmysle §10 zákona o účtovníctve...
Ak mi niekto potom zaplatí za dodanie výrobkov a za služby/nemám prevádzku/, je lepšie vystaviť faktúru a prijať peniaze ako uhradu faktúry v hotovosti. Neviem o akú činnosť ide, ale môže sa to urobiť aj takto /veľmi všeobecná formulácia....Kto musí mať registračku? Môžem sa jej takto vyhnúť?
A ešte jeden dotaz. Koho to musím na konci roka ohlásiť daň.úradu? komu vyplatím v hotovosti viac ako 100 000 Sk? Aj firmám, aj súkr.osobám?
O tom, kto je povinný používať registračnú pokladňu sa dočítaš v nasledovnom linku:

http://www.porada.sk/t4816-p6-prjem-v-hotovosti.html

§10 zákona o účtovníctve:


1/ Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

2/ Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Oznamovacia povinnosť zákon o správe daní a poplatkov:
§32
5/ Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo z inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu, deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašla vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.


P.s. písala som o neplatiteľovi DPH
zaclony
05.05.06,15:10
Ešte som chcela prosím odpoveď nato, koho to treba nahlasovať na konci roka, v prípade, že mu boli vyplatené sumy v hotovosti?
lenkak
05.05.06,15:23
evina
05.05.06,15:43
Ešte som chcela prosím odpoveď nato, koho to treba nahlasovať na konci roka, v prípade, že mu boli vyplatené sumy v hotovosti?
To je ten §32 ods. 5 v príspevku 2.
krtoman
05.05.06,20:32
Zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov - § 32 ods. 5: Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Nahlasuje sa do 31.1. nasledujúceho roka na príslušný daňový úrad.
zaclony
06.05.06,16:14
To ma fakt mrzí, že som si to nevšimla. Ospravedlňujem sa.
DanielaSL
06.05.06,16:45
Zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov - § 32 ods. 5: Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Nahlasuje sa do 31.1. nasledujúceho roka na príslušný daňový úrad.

Pod - do 31.1. myslíš , že posledný deň nahlasovacej povinnosti je predpokladám 30.1.?
Tweety
06.05.06,17:11
Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Nahlasuje sa do 31.1. nasledujúceho roka na príslušný daňový úrad.
Je tu malá chybička, keď zákon uvádza do tridsiatich dní, tak správne je, do 30.1. nasledujúceho roka a nie do 31.1.:cool: