TomasBugiy
01.12.14,16:49
Chcem trošku rozvíriť debatu ohľadom krokov pri prebraní účtovníctva od iného účtovníka. Som len začínajúci účtovník tak niektoré kroky by som si rád uistil u skúsenejších a možno to v budúcnosti pomôže aj ostatným.

Vec sa má takto. Jeden môj klient sa rozhodol, že by chcel mať ďalšiu spoločnosť a odkúpil rovno spoločnosť, ktorá funguje už niekoľko rokov. Z tejto spoločnosti mi poslali všetky doklady za rok 2014, teda aktuálny rok. Poslali mi aj výkazy, teda súvahu a VZaS k dátumu, kedy sa menili majitelia. Rovnako mi poslali aj súvahu a výsledovku analyticky - čiže presne viem na akom účte bolo čo účtované. Účtovníctvo bolo vedené v systéme Pohoda a keďže ten môj sa s Pohodou "nekamaráti" nedokážem si účtovníctvo stiahnuť len tak "jednym klikom". Potrebujem teda tie koncové stavy, ktoré mi poslali nahodiť do môjho systému. So súvahovými účtami nemám problém - dal by som ich cez účet 701, ale čo s nákladovými účtami a výnosovými? Proti akému účtu ich účtovať? Existuje účet 711, ale ten bol založený len pre prechod na euro. Máte s tým niekto skúsenosť.
petra:-)
01.12.14,16:05
Nemáte možnosť v SW nahodiť čiste len počiatočné stavy účtov bez použitia podvojného zápisu? Určite by som si nahodila do SW aj jednotlivé pohľadávky a záväzky, kvôli párovaniu pri úhradách a jednoduchšej inventarizácii na konci roku. Vyžiadala by som si aj prehľad daňových strát a prípadného umorovania a tiež úpravy hospodárskeho výsledku na základ dane za minulé roky (môže tam byť niečo, čo Vám ovplyvní základ dane v tomto roku) Tiež by som zisťovala, či viedli analytiku na nedaňové náklady, príp. výnosy. Vždy si žiadam presné vyšpecifikovanie zostatku každého súvahového účtu. Tiež ak sú nakumulované nerozdelené zisky minulých období za viaceré roky na jednom účte, tak žiadam presné rozčlenenie na sumy prislúchajúce k jednotlivým rokom. Ďalej ak majú hmotný alebo nehmotný majetok, treba žiadať inventárne karty aj odpisové plány (aj daňové, pre prípad, že by boli v minulosti pozastavované). Viac mi momentálne nenapadá, snáď ešte niekto prispeje svojimi skúsenosťami.
TomasBugiy
01.12.14,16:18
Ta firma je vlastne "vyčistená" nemá majetok, pohľadávky boli postúpené, záväzky voči dodávateľom nemá. Firma sa niekoľko mesiacov pripravovala na predaj, takže v nej veľa nezostalo. Z aktív tam je len pokladnica a vratka DPH (pár eur). Z pasív len ZI, a RF. Len podľa výsledovky je celkom pekný zisk v tomto roku a preto potrebujem nahrať konečné stavy nákladov a výnosov. Môj systém mi v PU nedovolí účtovať bez druhej strany.
petra:-)
01.12.14,16:27
V manuáli k účtovnému SW nemáte uvedený postup zavedenia účtovníctva v priebehu roku? Aký máte SW? Ak nenájdete postup v manuáli, skúste kontaktovať dodávateľa SW. Neviem Vám poradiť, nakoľko v mojom SW môžem pri zavedení firmy v pribehu roku nahrať počiatocné stavy účtov k určitému dátumu, nevyžaduje si podvojné zápisy.
TomasBugiy
01.12.14,16:39
Ďakujem za odpovede. Dúmam nad tým už dosť dlho, tak to budem riešiť zajtra s dodávateľom - SUNSOFT.
zlatica76
02.12.14,09:44
Tak či tak, súvaha je predsa "vyrovnaný účtovný zápis", čiže nič nebráni nejakým interným dokladom nahrať celú súvahu. Pr.

Pokladňa 100 eur MD 211
Účet 2000 eur MD 221
Vlastné imanie 100 EUR D 411
Nerozdelené zisky 1800 EUR D 428
Náklady do xxx 400 eur MD 5xx
Výnosy do xxx 600 eur D 6xx

a máš to :) :) A skús sa riadiť radou od Petra:-)
TomasBugiy
03.12.14,09:17
Tak či tak, súvaha je predsa "vyrovnaný účtovný zápis", čiže nič nebráni nejakým interným dokladom nahrať celú súvahu. Pr.

Pokladňa 100 eur MD 211
Účet 2000 eur MD 221
Vlastné imanie 100 EUR D 411
Nerozdelené zisky 1800 EUR D 428
Náklady do xxx 400 eur MD 5xx
Výnosy do xxx 600 eur D 6xx

a máš to :) :) A skús sa riadiť radou od Petra:-)

Podobne mi poradili aj v SUNSOFTE, tak som to nakoniec urobil takto (mozno to pomoze aj ostatnym):

Cez ucet 701 som otvoril ucty k 1.1.2014, tada som otvoril zaciatocne stavy presne ako predchadzajuca uctovnicka a nasledne dalsim dokladom som k datumu prevodu podielu a teda k datumu odkedy ja vediem uctovnictvo nahral sumu obratov na strane MD aj na strane D a to vsetko na jeden doklad - ucty suvahove ako aj vysledkove. A teraz som sa dostal presne k tomu, co som potreboval.