Igorko9
01.12.14,17:33
Dobry den. V lete som cestoval s kamaratom po Europe, no posledny tyzden sa mu minule peniaze a chcel ist domov. Po mojom prehovarani suhlasil ze budem platit ja, takze hoteli, letenky atd. som platil ja z uctu. Nasa dohoda o vrateni bola ked citujem sam seba : "Peniaze neries, to mi potom nejako vratis, hlavne ze pocestujeme a nemusime ist uz teraz domov." Na papieri som mu nedavno spravil vyuctovanie co som kolko platil a vychadza to na 1200 eur. Rozhorceny argumentuje ze on uz dalej ani cestovat nechcel a hoteli co som platil, ci prenajmy aut boli pridrahe, ale ze suhlasi ze mi peniaze samozreme vrati. No skonstatoval ze mi bude posielat na ucet kazdy mesiac 10-20 eur ze viac nema. Potreboval by som ich samozrejme co nasjkor a nie za 10 rokov. Da sa to pravne napadnut? Dakujem
KEJKA
01.12.14,16:40
bez veľkého úspechu áno, dá sa právne napadnúť - aspoň pokiaľ máš písomne od neho, že dlh uznáva.
Igorko9
01.12.14,16:48
Pisomne nemam nic, pokial neratam facebook kde pise ze mi to vrati. A co tym mozem dosiahnut? Ze sud urci splatky? Opakujem, vratit mi to chce. Myslim ze z principu ze som vyberal drahsie hotely mi to chce takto vratit. Bol tam este jeden kamarat ktori to moze dosvecit, ale opakujem, on sa k dlhu priznava. No chce ho splacat velmi dlho.
buchač
01.12.14,16:52
....hm....a čo, sa niečo pokafralo v tom vašom vzťahu ?
draik
02.12.14,12:47
Buď sa dohodnete alebo podáte žalobu na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu. Dôkazné bremeno, že ste mu peniaze požičali resp. že ste plnili za neho, by však bolo na Vás.
misoft
02.12.14,12:51
Odkazy na ksichtoknihe nie sú dôkazom..... Avšak je očitý svedok, dlžník ti to písomne uzná (Uznanie dlhu) - je šanca to z neho vytĺcť - hoci aj súdne. Bude vydaný platobný rozkaz a je to. Bude mať lehotu na vrátenie (ty nemusíš súhlasiť s jeho návrhom splátok)) - nedodrží - exekútor a je to. A dlžníka to vyjde ešte drahšie....
Chobot
02.12.14,14:20
Mám pocit, že ste spolu docestovali...
Igorko9
02.12.14,15:12
Super velmi dakujem za odpoved. Len o platobnom rozkaze s lehotou. Moze sud urcit splatky napr. len nejakych tych 20 eur mesacne? Kedze je este student a prijem ma len z brigad a podobne.
misoft
02.12.14,15:20
Súd asi pravdepodobne neurčí splátky, on určí, že je povinný vrátiť do xx.xx.xxxx. Potom už je na veriteľovi a dlžníkovi, aby sa vyrovnali. Ak však dlžník sa k činu mať nebude, veriteľ na základe súdneho rozhodnutia si vybaví platobný rozkaz a len potom začne tóčó. Tam už dohody nebudú - rovno bude PLAŤ! Alebo exekútor.
Igorko9
02.12.14,15:30
fajn takze napriek tomu ze ked som mu poziciaval tak s tym ze mi potom niekedy vrati. Okej velmi dakujem, idem ho s tym oboznamit.
Anik
02.12.14,20:37
Aj keď budem mimotemy a na môj názor sa nepýtaš za priateľa ani priateľa mojich detí by som Ťa nechcela. Budem Ťa citovať :

"Peniaze neries, to mi potom nejako vratis, hlavne ze pocestujeme a nemusime ist uz teraz domov."

Ak si mu platil asi si mu veril, že Ti tie peniaze vráti, "hneď?, alebo v dohľadnom čase ak je študent?

Tam ich riešiť nemal, lebo to vyhovovalo Tebe a teraz ich už musíš riešiť , lebo to vyhovuje Tebe.

Nepríde mi to od Teba vôbec férové, že sa s ním nedokážeš dohodnúť.
buchač
02.12.14,20:41
AJ keď "LEN" komentár...tak veľmi dobrý komentár .
jelalim
02.12.14,21:29
osobne to vidim tak, ze kamaratstvo sa coskoro skonci...
na sude moc sanci nemas...