Roman Gabko
01.12.14,17:42
Kúpili sme starší RD. Už sa tu o tých stropoch popísalo veľmi veľa. Nikde som však nenašiel nejakú komplexnejšiu odpoveď. Je tam trámový strop ( palach ). Skladba odspodu: omietka, dosky,trámy ( vzduchová medzera ), dosky (záklop ), škvárobetón 3-5cm,poter. Aktuálne je poval otvorený a teda riadne dostatočne odvetraný. Chcel by som ho však zobytniť. A teda hlavne ma zaujíma, či je potrebné nejako zatepliť ( vyplniť ) tú vzduchovú medzeru, pokiaľ bude poval/ podkrovie zobytnené a vykurované.Či dať dolu ten škvárobetón, dať medzi trámy napr. fúkanú izoláciu a následne na záklop len drevennú podlahu ( s kročajovou izoláciou samozrejme ), alebo nechať tak a položiť drevenú podlahu na ten poter bez akéhokoľvek zateplenia a vyplnenia dutiny?
Vopred veľmi pekne ďakujem za reakcie a rady
dobrocani
04.12.14,09:41
Ja rekonstuujem podobny dom z roku 1962. Menil som strechu a skvarobeton mi bol odporuceny odstranit. Po jeho odstraneni ma cakalo nemile prekvapenie vo forme zhniteho zaklopu.
Povalu som riesil ako skladisko, a zateplenie medzi tramy beriem ako samozrejmost. Kedze mam len 14x14cm stropne tramy, pridal som izolaciu aj nad tramy. Teraz mam skladbu 14cm ISOVER DOMO medzi tramami a nad tramami mam do kriza ISOVER DOMO 14+16cm. Parozabrana pojde len na strop.
Omietku a dosky z dola som tiez odstranil, chcem tam dat tatransky profil na dreveny rost. Stav dosiel bol nevyhovujuci, dedo na stavbu pouzil neomietnute dosky, miestami nulova hrubka, nebolo by kam kotvit podhlad.