james 83
01.12.14,18:13
Dobrý den,mám urobený krov na bungalove 15x11m obdlznik strecha valbová.Krov má iba 1 vrcholovú väznicu(150x220) podobretú dvomi stlpikmi na nosných stenách.
Krokvy 180x80 sú dlhé od 3 do 7m neviem presne ale ide o to ze nemajú ziadne vzpery.Narozne krokvy sú 180x120 a su z dvoch castí a na mieste spoja podoprete stlpikom.Klieštiny sú 200x100 a su polozene na stredovej spodnej väznici ktorá ide stredom celeho domu.
Myslíte že je to normalne riešenie? Mám to tak aj v projekte ale nadobudnútými skúsenosťami počas stavby domu,garáže sa stým neviem nejak stotožniť.
Dakujem za postrehy.
xirob
02.12.14,10:20
Rozpon 7 metrov na krovku takého prierezu sa zdá byť celkom dosť. Ak to chápem správne, tak krokva nie je podopretá stredovou väznicou a stĺpmi ?. Aký máte druh krytiny, v akom rozostupe sú ukladané krokvy ? Aký je zhruba sklon strechy ? Aký typ reziva je v projekte? Nedala by sa doložiť nejaká fotka ?
marleau
02.12.14,10:48
Ešte stále je tam na posúdenie veľa neznámych - sklon strechy, druh krytiny, presah strechy.... Chcelo by to výkres alebo pár fotiek.
...
Aký som rád, že napriek tomu, že som v tomto "doma", robím si statiku aj na altánok aj na hocičo sebemenšie.
james 83
02.12.14,18:00
Dobrý,zajtra prescanujem vykres a pripnem ale... to marleau:sklon je 30 stup.,krytina betonova, presah od pomurnic je 0,5m.
to xirob: Najdlhsie krokvy maju cca 7m a krokvy su chytene len na vrcholovej vaznici a nárožných krokvach.Krokvy su kladene na 80-90cm rozostup.Rezivo je dodržane podla projektu ale mne sa to zda slabe be z toho podoprenia krokiev.
Dakujem
xirob
03.12.14,04:41
A súčasťou projektu nebol žiadny statický posudok ? Dali ste si ho vypracovať sám alebo to zastrešovala firma ? Podľa posudku sa dá jednoducho zistiť, či uvažovali správne, alebo to len nastavili tak, aby to vyšlo. Pomôže ten priečny rez, a jednoduché posúdenie sa dá spraviť veľmi rýchlo.
james 83
03.12.14,06:42
Dobrý deň,bola to "zmena projektu stavby pred dokončením",nakolko pôvodný projekt uvažoval väzníky,ktoré som zamietol kvôli cene. Nový projekt obsahuje statický posudok ale môj dojem je taký že je to slabé no.. Vtedy som do toho nevidel a neriešil som to nejak,ale po dokončení stavby domu,garáže človek nadobudne skúsenosti a vrta mu to v hlave:) A moj stavebny dozor....skoda slov...
Pripájam rez krovom.
Dakujem za ochotu a váš čas.
bodliak
03.12.14,07:08
Ja mám podobné rozmery, ľahkú krytinu (ruukki) a mám aj vzpery. Ake keď to máš podľa projektu oštempľovaného statikom s guľatou pečiatkou...
xirob
03.12.14,07:31
Trocha som sa v tom pošpáral a s pár odhadmi prepočítať. Výsledky sú také, že podľa noriem by to zrejme nevyšlo. Neznamená to však, že vám to pod prvým snehom spadne. Ak je nejaká možnosť vložiť sem statický posudok, alebo poslať na mail, ak teda chcete, môžem sa na to pozrieť. Ale ak by ste s tým chceli nieco robit zrejme budete potrebovat nezávislý opečiatkovaný staticky posudok.
Ja by som krov takéhoto rozponu určite riešil stredovými vaznicami so stĺpmi.
marleau
03.12.14,07:35
Možno by som dal klieštiny 80 x 240 a nie 100 x 200 a krokvy 80 x 220 alebo tiež 240, no ak je tam statický prepočet, tak snáď je to OK na danú snehovú oblasť, ktorú nevieme, ktorá je. Myslím, že na Kysuciach by to statikovi neprešlo. Problém vidím v rozpone podpier krokiev (pomúrnica - vrcholová väznica) v súčinnosti so sklonom strechy, použitou krytinou a prierezom krokiev. Ale ak to statikovi naozaj vyšlo, tak snáď je to dobre. Ono na statiku sa pridáva niekedy až 80% nadmiera, otázk je, koľko tu použil statik.
Zitulda
03.12.14,09:20
Nooo, nie je všetko jasné!!! Veľmi čudné riešenie, veľa nejasností a preto: Nebolo by od veci, pridať aj pôdorysné riešenie krovu, prípadne výkres pôdorysu podkrovia s kótami šírky a dĺžky objektu a hrúbky muriva. Doplň ak chceš:).
A určite súhlasím so xirobom s tým rozponom má pravdu aj marleau to zistil ...rozpony. Ja som neposudzovala som rozmery jednotlivých prvkov.
Nedá sa, pokiaľ nie sú jasné rozmery o ktoré píšem na začiatku.

A ešte pár otázok mám :)
1.- tento rez je priečny rez objektom? Ak áno, napíš osovú vzdialenosť prvkov 1- pomúrnica. Tento rozpon je rozhodujúci pre návrh krovu! Na pomúrnice sa kotvia väznice iných rozmerov ako máš ty...to je (sú to tie 6-ky!- 50/200 (tento rozmer sa užíva pre klieštiny). Kóty 2x 5700 poukazujú na väčší rozpon objektu a teda ak Ti navrhovali použiť drevené väzníky, vedeli prečo!

2.- podľa obrázka prvok 2 rozmermi 150/220 aj osadením mi napovedá že je väznica, tá sa kotví do muriva...atď.
james 83
03.12.14,10:42
No ved tie rozpony mi vrtaju v hlave,resp. dlzka krokiev bez podpery..
To Zitulda: objekt je obdlznik 15x11,dve vnut.nosné steny prepojene vencom 35x25cm.Murivo je tehla 38cm.
1-osova vzdialenost pomurnic dlhších strán je cca 10,8m. Ten rozmer 50/200 to sú klieštiny:)..
2- ano prvok 2 je spodná väznica 150x220 položená na nosných múroch v strede objektu pozdlž. Pripajam subory..

To Marleau: Dom už stojí,teraz by som aj ja dal všade väčšie prierezy ale vtedy som bol neznalý v obore:)
Takže otázka znie čo s tým môžem poriešiť teraz pre kludný spánok:) Ten projektant tvrdí že je to ok,no mne sa to nezda...

To Xirob: statický posudok teraz pri sebe nemám,pozrem ked budem doma ale dakujem za ochotu vám všetkým..
xirob
03.12.14,11:52
Jedna z alternatív ako to vyriešiť je, že podľa pôdorysu by zrejme stačilo pokiaľ by sa pod krokvy (položky 7) položila stredová väznica podopieraná dvoma stĺpmi nad priečnymi nosnými stenami prízemia, čiže asi v tej rovine ako sa nachádzajú krajné stĺpy nad valbami ( položky 4), ak tam teda tie nosné steny sú ( pôdorys prízemia by to ešte chcelo). Znížilo by to rozpon krovky na polovicu, čím by sme jej výrazne pomohli pridaním ešte strednej podpery.
chandler
03.12.14,11:53
tie stlpiky polozka 4 stoja na zemi alebo na venci nosnej steny?
james 83
03.12.14,12:11
to xirob:Tak nejak si to predstavujem že by som to poistil. Ano nosné steny tam sú dve v podstate každých 5 metrov čiže dve vnút.nosné steny.:)
to chandler:Tie stlpiky stoja na hradach ktoré sú pod klieštinami položené na vencoch.
Zatial dakujem
chandler
03.12.14,12:43
rozumiem, to je ta polozka 2. to bude asi najslabsie miesto. daj podorys nosnych stien.
james 83
03.12.14,13:19
to chandler:stredove stlpiky ktrore nesu vrcholovu väznicu su postavene na nosných stenách(začiatky nároží) a pod nimi je ešte tá spodná väznica cez celý dom. Dalšie štyri stlpiky ktoré podopierajú nárožné krokvy sú postavené na hradách ktoré sú položené na vencoch pod klieštinami.
zatial dik
chandler
03.12.14,14:01
v podstate suhlasim s xirobom, dobre to sice nie je, ale padnut by to nemalo. ked tomu chces pomoct tak podopri tie najdlhsie krokvy. Minimalne tie polozky 7. Tam by sa to velmi prehybalo. ak to chces mat uplne dobre tak zavolaj nejakeho statika nech sa na to pozrie a povie ti kde a ako to podopriet. toto je urcite najlepsie vidiet.
james 83
04.12.14,19:01
Caute tak zajtra rano pride nezavisly statik a urci diagnozu,som zvedavy co povie.
Dakujem vam zatial ludia,zajtra napisem.
james 83
05.12.14,18:33
Tak statik sa vyjadril tak ,ze to musí prepočítať ale uz sa tam naslo pár vecí ktoré nie sú práve najstasnejsie riesene.. Počkám si na vásledok,som zvedavy určite dam vediet,caute.
james 83
01.01.15,12:20
Caute tak mam vysledky od statika a samozrejme krov podla EN nevyhovuje.... Dohodli sme sa na spracovani dodatocnej dokumentacie zosilnenia krovu,ktora je uz hotova. Takze sa mozem pustit do prace. Podakoval som sa pekne povodnemu projektantovi za super projekt... Chapete tu bezohladnost ,niekto vam navrhne krov a je to na pi..?
PS: Takto to dopadne ked stavebny dozor absentuje na stavbe. Dobra rada pre stavebnikov- dajte si vsetko preverit kompetentnou osobou!
chandler
02.01.15,16:45
hlavne je ze budes mat dobru strechu :) ten povodny projekt asi nerobil statik ale niekto s peciatkou stavebny inzinier alebo dokonca architekt asi? uz som videl aj ovela horsie navrhy od tychto ludi, asi to je tym ze cim tomu menej rozumeju tym su odvaznejsi :)