Wotan
01.12.14,19:28
Predavam nieco, coho som vlastnik. Ja som nepodnikatel. Kupujuci je firma, chce to kupit odo mna, ale vyzaduje odo mna fakturu.

Kedze nepodnikam, fakturu neviem dat. Moj rodinny prislusnik vsak ma firmu, fakturu by vedel vystavit on. Ak sa vsak vystavi aj kupnopredajna zmluva, potom musi byt pisana na toho, kto vec predava, teda na mna, ale fakturu potom moze vystavit iny?

Moznosti:

1/ zmluva na mna, faktura clen rodiny
2/ zmluva i faktura na clena rodiny /vlastnictvo toho predmetu nebude nik skumat/ - vid predaj tovaru na bazaroch na webe
3/ vystavit len fakturu bez zmluvy - tu vsak vznika problem, aka je istota u oboch stran, ze dostanu svoje - ja peniaze, firma tovar? Faktura je v podstate vymahatelna, preto nie som si isty ci treba aj zmluvu.


Vas nazor, rady, pomoc ?
mondes
01.12.14,18:33
Vo Vašom prípade by som riešila kúpno-predajnú zmluvu, kde uvediete, kto je kupujúci, kto predávajúci, aký je predmet predaja, resp. kúpy a aká je cena a ďalšie zmluvné podmienky, napr. splatnosť.
Wotan
01.12.14,18:41
no ano, tak som si to predstavoval, lenze firma si ziada fakturu.. zrejme si to chce dat do nakladov, alebo neviem preco, ale proste ju chce...
Mila123
01.12.14,18:41
čo a koľko toho predávaš?
mondes
01.12.14,18:44
Do N si kľudne môže dať aj túto KP zmluvu..
marjankaj
01.12.14,18:45
Tak to predaj niekomu inému. Napríklad aj na inzerát.
marjankaj
01.12.14,18:48
A môže mu vystaviť aj faktúru. Veď mu to zákon nezakazuje.

Dokonca by mohol tú faktúru vystaviť aj s DPH. Len by ju mal dať z ruky až po zaplatení.:--- A samozrejme DPH odviesť správcovi dane.

§69
(5) Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.
Wotan
01.12.14,19:16
No lenze ked ja nepodnikam, ako mozem vystavit fakturu? Clena rodiny by som nechcel do toho tahat. A kebyze spravime len kupnu zmluvu, aky doklad bude o zaplateni pre tu firmu?
marjankaj
01.12.14,19:21
Kúpiš si v ŠEVTe tlačivo a vyplníš.

A zmluvu by si si vedel napísať aj keď nie si právnik??????
Wotan
01.12.14,19:27
ako Fyzicka osoba nepodnikatel mozem davat prijmovy doklad? Ale to neprichadza do uvahy. pretoze k osobnej platbe nedojde, ale bude to platba na ucet, kedze kupujuci je dost vzdialeny... Preto neviem ako to vyriesit...
Wotan
01.12.14,19:30
to je teraz nepodstatne, mne ide len o to ako to riesit - predavam jednorazovo
marjankaj
01.12.14,19:31
Ak ti platba príde na účet, tak prečo chceš ešte vystavovať príjmový doklad? Pre koho?????
marjankaj
01.12.14,19:32
Inak to čo podnikáš si doteraz nevysvetlil. Čo vlastne predávaš? A ako často?
Wotan
01.12.14,19:33
predavam len teraz jediny raz... to je jedno ze co, ci to je chladnicka ci bicykel...
no nechcem vystavovat nic... ide o to proste ze firma chce fakturu, ale ja ju nemozem vystavit, kedze som nepodnikatel... to je cele... A ked spravime len kupnu zmluvu, moze na zaklade nej firma nieco vyplatit bez faktury? A musim potom z tej sumy zaplatit dan? Pochybujem, ze niekto kto predava tovar na webe, ze plati z tej sumy dan. Napr. predam staru chladnicku, urcite neplati z nej dan.
marjankaj
01.12.14,19:57
No celkom jedno to nie je. Ak si to mal v obchodnom majetku v posledných piatich rokoch,(čo asi u teba nehrozí, podľa toho, čo tu vypisuješ), tak by si to musel zdaniť.

PREČO nemôžeš vystaviť tú faktúru??????
Tebe aj tak bude na HO.NO a čo s ňou spraví kupec, ťa nemusí zaujímať.
Wotan
01.12.14,20:13
ja neviem, ja som myslel, ze fakturu mozu vystavit len podnikatelia... ja nepodnikam, co tam dam, ked nemam ICO... ale ak je to tak, ze mozem vystavit fakturu ako normalna osoba, tak by nebol problem..
fortunka
01.12.14,20:19
Zosumarizujem:
Ako súrkomná osoba urobíte jednoduchú kúpno-predajnú zmluvu, uvedieš tam svoje údaje + údaje kupujúcej firmy s IČO, DIČ atď. Podpíšete, vyplati to firma z firemného účtu... a to je celé. Firma si to dá bez problémov (ÁNO NAOZAJ, NETREBA TO KOMPLIKOVAŤ) do nákladov a bude hotovo. Žiadne špekulácie nie su nutné, vyžadovať fa nemajú dôvod, neviem si to predstaviť na čo... dokladom o úhrade je predsa ich bankový výpis, alebo vklad na účet.
Ak raz bude kúpna zmluva na 500EUR (aspoň sumu o ktorú sa jedná by si mohol dať vedieť, je rozdiel predať niečo za 10000 a niečo za 20EUR, a teda je rozdiel aj predať auto a televízor, nechápem na čo toľké tajnosti), tak ti firma nemôže vyplatiť nič navyše, iba ak konateľ zo svojho vrecka, určite nie z firemného účtu a nemá dôvod, ty nie si podnikateľ neplatíš z príjmu daň a oni si dajú celú sumu do nákladov.... daň pokiaľ viem sa z bežných bazárovych vecí neplatí, nestretla som sa s tým ani pri komise ani nijakom predaji starých vecí, okrem áut... ale možno je tam nejaký finančný limit (JE?? vie niekto??)
Wotan
01.12.14,20:25
dakujem pekne! Ono suma bola nad 500, ale ked potom z toho zaplatim dan, tak radsej znizim cenu aby som nemusel z toho platit dan a vysledok je rovnaky. A skusim teda tu zmluvu poriesit len.
marjankaj
01.12.14,20:31
A čo ti tu celý čas píšem?????
Keď nemáš IČO, tak to na faktúre neuvedieš. NORMÁLNA osoba vystaviť faktúru môže. Dokonca aj Nenormálna.
marjankaj
01.12.14,20:39
Keby si napísal, čo predávaš, tak ti by ti tu napísali, že ten príjem je s najväčšou pravdepodobnosťou od dane oslobodený.
Keď je kupujúci debil, tak ty mu to ťažko budeš vysvetľovať.
Wotan
01.12.14,20:43
ale na inom mieste niekde tu na Porade som zas cital, ze sukromna osoba nemoze fakturovat, vztah sukromna osoba - pravnicka osoba sa musi riesit kupnou zmluvou... ale tak ja uz neviem teda... Spravim asi tu zmluvu len .. bez faktury :/
marjankaj
01.12.14,20:43
§9
(1) Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
Mila123
01.12.14,20:56
zase nemáš celkom pravdu, u nás bol urobený prievan pri DK, odkiaľ dotyčný mal ten tovar, resp. materiál........
jednorázovo sa dá predať aj nehnuteľnosť, auto, nábytok, či poľnohospodárske plodiny (doma vypestované) .....a pod. a potom sa ľudia čudujú na čo ešte DÚ neprídu.....ale keď myslíš, že nebudeš mať aj ty daňovú povinnosť, predsa musíš vedieť čo a ako má byť.....
marjankaj
01.12.14,21:18
No naozaj netuším, prečo tú tvoju vec vnucuješ práve tejto firme. Trochu strelenej, ale zato presne.
marjankaj
01.12.14,21:22
Tebe žiadny zákon neprikazuje vystavovať faktúry a ani ti ich nezakazuje vystavovať.
Dokonca žiadny zákon okrem zákona o DPH nedefinuje, čo je faktúra.
Wotan
01.12.14,21:55
no nevnucujem to tej firme, ale prejavila seriozny zaujem ako jedna z prvych, tak preto. A to je fakt, ze zakon nezakazuje vystavit fakturu ani FO...