Bagyko
01.12.14,20:46
Dobrý deň,
vopred ďakujem za každú prínosnú odpoveď. Prosím o pochopenie, že aj keď som kedysi študoval elektrotechniku, nevenoval som sa jej roky. Napriek tomu sa rád učím a rád by som veci pochopil predtým, než "to zverím na odborníka".

Plánujem prerábku kuchyne a pri tejto príležitosti by som rád vymenil aj elektrické rozvody. Dom má asi 30 rokov, sieť TNC. Do kuchyne mi vstupuje kábel 4x4 mm Al, ktorý by som chcel napojiť na rozvodnú skrinku a jednotlivé fázy napojiť na zásuvky, osvetlenie, sporák atď. Otázka? Má význam rozdeliť sieť v tomto bode na TNC-S? Kde to vykonať a akým spôsobom? Ďakujem

Opravujem otázku, je tam 4x4 mm kábel, nie 4x2,5
lapejko
01.12.14,20:18
robíme rekonštrukcie kuchýň bežne, nie som elektrikár, ale zabezpečujem to, takisto riešim s revíznym technikom revízie aj priebežné konzultácie. Neviem, čo ti rieši jeden štvoržilový kábel, keď dnes treba do kuchyne z rozvádzača minimálne tri prívody 3x2,5, aby si mal okruh pre el. rúru, zásuvky nad linkou, chladničku alebo mikrovlnku, ešte jeden pre umývačku a svetlá plus k tomu.
canbo
02.12.14,09:03
Nešťastne riešenie použiť kábel - AL hliník 4x4 . Pre použitie kábla na rozdelenie sústavy TN-C na TN-S je potrebný Cu -10mm2,alebo hliník 16mm2 toľko norma.


Bod rozdelenie je potrebné prizemniť a počítať že v kuchyni je najväčší odber v dome .

Dodržať základné predpisy pre kuchyňu v počte okruhov (sporákový- 400V, pre chladničku,a okruh linky , a pre miestnosť.) Ak sú vstavané spotrebiče najlepšie pre každý zvlášť. Nezabudnúť na digestor a vývody na svetla.