Ľubica Mikulová
02.12.14,09:09
Ako zamestnávateľ, som zaplatila ubytovanie a celodennú stravu v hoteli zamestnancovi, ktorý ide na viacdňovú SC. Celodenná strava bola však drahšia ako je stravné nad 18 hodín. Zamestnancovi už preplatím len náklady na cestovné nie stravné. Mohla som ako zamestnávateľ uhradiť vyššiu sumu, alebo mi to musí zamestnanec nejako kompenzovať? Je to školenie. Prišla pozvánka s presnou sumou ktorú bolo treba zaplatiť a v tej sume bolo aj ubytovanie so stravou. Ďakujem
Tweety
02.12.14,08:15
Môžeš zaplatiť viac ako je stravné, len potom je potrebné krátiť samotný cestovný príkaz. Pozri Zákon o Cestovných náhradách §5, krátenie stravného odst. 6.
Chobot
02.12.14,08:19
Tweety, skús viac upresniť, ako si myslela, že krátiť cestovný príkaz. Ak má predsa za daný deň stravné 0, tak viac už nemôžeš krátiť. Nemôžeš mu krátiť výplatu CN napr. z ceny ubytovania.

Treba najskôr zistiť, prečo zaplatili viac.
Chobot
02.12.14,08:20
Lubica, upresni, prečo ste zaplatili viac za stravu. Resp. prečo ste platili vôbec stravu v hoteli? Bola to povinnosť uhradiť stravu spolu s ubytovaním? Alebo išlo o školenie? Uveď podrobnosti, podľa toho bude odpoveď.
marjankaj
02.12.14,08:27
Aj ja by som chcel takého zamestnávateľa, čo by mi platil stravné na SC toľko, koľko by som bol schopný zjesť. A nie iba 9,30 € za deň.
ivka70
02.12.14,08:43
Ja predpokladam, ze islo o SC so zabezpecenou celodennou stravou, ktora ale vyfakturovana (asi spolu s ubytovanim) vysla na na 1 den drahsia ako 9,30 EUR.

Ano, v takom pripade zamestnanec nedostane stravne, lebo mal zabezpecenu stravu na cely den a je jedno, ze ta strava bola drahsia ako je max. stravne pre zamestnanca.

Len treba spravne posudit prvy a posledny den SC, tam nejaky narok na stravne vzniknut moze (nezavisle opat na tom, ci napr, vecera v den cesty bola drahsia ako 40% stravneho alebo aj cele stravne)
Ľubica Mikulová
02.12.14,08:47
Je to školenie. Prišla pozvánka s presnou sumou ktorú bolo treba zaplatiť a v tej sume bolo aj ubytovanie so stravou.
Chobot
02.12.14,09:06
Tak ak to bolo v rámci školenia, tak výšku ceny za celodenné stravné nevie ovplyvniť ani firma ani zamestnanec.

V takom prípade treba uhradiť školné aj tú celodennú stravu. Treba potom preveriť, či skutočne tá cena zahŕňa raňajky, obedy aj večere. Ak áno, tak sa zamestnancovi bude krátiť stravné o 100% v daný deň. Zamestnanec nemusí zamestnávateľovi nič kompenzovať. On má zabezpečenú celodennú stravu, takže za ten deň nemám nárok na stravné. Ostatné náklady (ubytovanie, doprava) sa mu riadne uhradia.

Keby v cene školenia boli iba raňajky a obedy, tak sa zamestnancovi kráti stravné iba čiastočne, za večere by mal nárok na stravné. Preto treba riadne overiť, či ide o celodenné stravné.

Zamestnávateľ môže zaplatiť v tomto prípade viac za stravu - lebo to nevie ovplyvniť. Pre zamestnávateľa to bude len náklad navyše. Bude to asi v nákladoch za vzdelávanie (školenie).