fortunka
02.12.14,16:09
Ako riešite (ak vôbec) preplatky/nedoplatky na faktúrach v malých hodnotách (niekoľko centov, alebo do 1-2 EUR). Vyššie sumy zvyknem vracať, ale hocikedy platia zákaznáci a zaokrúhlia ceny na celé EUR a mne to potom lieta v úhradách. Chcela som to nechať tak a iba to nejakým IDčkom uhradiť a dokončiť, ale nebude problém napr. s DPH? Alebo mám to dať ako nejaký iný príjem? Nezdá sa mi to ekonomické vracať alebo naháňať napr. 20 centov... ;)

V Jednoduchom účtovníctve.
Tweety
02.12.14,15:15
Preplatky sú POZD, nedoplatky VOZD. Tieto rozdiely nemajú vplyv na dph.
fortunka
02.12.14,15:21
ďakujem:)
marjankaj
02.12.14,17:40
Ako môže byť nedoplatok(teda nie je to zaplatené) výdavkom alebo aj príjmom?
juzek691
03.12.14,06:22
...niekedy sa to účtovalo ako halierové vyrovnanie do nákladov a vynosov - v podvojnom účtovníctve, v JÚ asi preplatok do POZD a nedoplatky asi do príjmov neovpl.zákl.dane, veď tie peniaze si nedostala.
marjankaj
03.12.14,08:30
Keď tie peniaze nedostala, tak ako môže o nich účtovať?
fortunka
03.12.14,12:04
A čo to tam ma lietať do nevidím....? Niekde sa to musí vyrovnať.. a keď sa môžu preplatky tak aj nedoplatky ;) tu nejde o riešenie 100viek EUR ale dokopy možno pár eur ;) Viem to vyrovnať aj iba IDčkom v rámci úhrad a teda nepotiahnuť to do ďalej do peňažného denníka (príjmy tam aj tak budú v plnej výške ako prišli aj s tým preplatkom). A teda to nebude už viac nič.. ani príjem ani výdavok. Ale napr. fa ktoré nie sú uhradené, nebudú sa vymáhať a chcem ich hneď zlikvidovať sa uhrádzajú do POZD... aj keď neboli zaplatené ;)
marjankaj
03.12.14,12:13
Neuhradené pohľadávky(nedoplatky) idú do POZD, nie do VOZD. Ak by si ukončila živnosť, tak si povinná zvýšiť základ dane o neuhradené pohľadávky(okrem iného).
linko1
19.01.15,10:42
prosím vie sa niekto vyjadriť k tejto problematike ako je to správne?