hadica20010
02.12.14,17:08
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, vlastnim pozem o vymer cca 500m2, tento pozemok je k nasmu domu ktory uziva moja rodina vyse 50 rokov, nakolko chceme tento dom predat , prisiel k nam geodet a vymeral nam pozemok, a vsak zistil ze uzivame asi o 100 m2 viac ako mame mat, co v takomto pripade robit? neradi by sme o to prisli. velmi pekne dakujem
sosak
02.12.14,16:12
Vydržanie je jedným zo spôsobov pôvodného nadobudnutia vlastníckeho práva. O pôvodnom nadobudnutí vlastníckeho práva hovoríme vtedy, ak vlastnícke právo nadobúdateľa nie je odvodené od vlastníckeho práva predchodcu (ako je tomu tak napríklad pri kúpnej zmluve). V prípade vydržania ide o spôsob nadobudnutia vlastníctva, pri ktorom sa z oprávneného držiteľa po uplynutí zákonom stanovenej doby stáva vlastník.

Hlavným účelom inštitútu vydržania je uviesť do súladu dlhodobý faktický stav so stavom právnym. Nadobudnúť vlastnícke právo vydržaním možno tak hnuteľným, ako aj k nehnuteľným veciam, avšak len po splnení podmienok ustanovených v Občianskom zákonníku. Vyhotovovanie osvedčení o vydržaní patrí do pôsobnosti notárov, ktorí postupujú v zmysle Notárskeho poriadku.
http://www.pravny-poradca.sk/vydrzanie
Anik
02.12.14,20:21
vlastník tých 100 m2 je neznámy ? nie je zapísaný na liste vlastníctva ?
hadica20010
03.12.14,09:48
praveze je zapisaany na liste vlastnictva, ale ani on ani my sme o tom nevedeli a poslednou moznostou by boloo to jemu oznamit lebo urcite zato bude chciet peniaze, chcela som len vediet ci nam to nemoze nejako zo zakona patrit ked to uzivame uz tolke roky
Anik
03.12.14,10:13
Ak je vlastník zapísaný na liste vlastníctva je to jeho majetok a Ty ho nemôžeš vydržať.
taiko
03.12.14,10:17
to zartujes nie? To mu to chcete akoze ukradnut, ci zabranit, aby uzival svoj majetok? Ci nebodaj chcete predat pozemok, ktory nie je vas?
A co nato novy majitel? To mu chcete predavat nieco, co nie je vase? Pravnik sice nie som, ale to bude podla mna podvod.
BXLmiami
03.12.14,10:31
Komunisti ukradli,Vy ste užívali a teraz tú transakciu chcete dokončiť.Daj to do poriadku a nešpekuluj ako krádež dokončiť.
Žabinka
03.12.14,10:37
asi nie je podstatné, či ste vy alebo majiteľ o tom vedeli, alebo nie.. má to podľa katastra svojho vlastníka, patrí mu to.. ak to chcete, môžete si to odkúpiť, a bude to vaše..
misoft
03.12.14,10:43
http://www.pravny-poradca.sk/vydrzanie
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#p134 §134
Zaráža ma fakt - že na LV je zapísaný vlastník - je teda známy - takže vydržanie bude problémové...
Oliwa
03.12.14,11:22
A úplne super by bolo, keby ten vlastník dostal zaplatené nájomné za 50 rokov, počas ktorých ho Tvoja rodina užívala...
"Nerob iným to, čo nechceš, aby robili Tebe..."
buchač
03.12.14,11:29
Tstststststststssts......
Kvaka
03.12.14,11:54
Píšeš, že užívate pozemok 50 rokov, no nevedeli ste, že časť z neho patrí inému vlastníkovi, ani ten vlastník to nevedel.
Mohlo sa stať aj toto: V minulosti sa susedia pri výstavbe domov vedeli dohodnúť tak, aby patril k domu celistvý pozemok, preto si nevýhodné, či výhodné m2 medzi sebou vymieňali či predávali podľa svojich potrieb. Nie vždy sa predaj, či výmena zapisovali do katastra. Manžel bol raz na dedičskom konaní svedčiť, že jeho mama vymenila nejaký pozemok za iný a preto mali oni právo na prepis pozemku na seba.

V prípade, že išlo o takúto zámenu pozemkov a vy o nej neviete, treba hľadať svedkov. Ale je možné takýto pozemok aj vydržať, vtedy sa skúma podmienka oprávnenej držby. Za oprávnenú držbu sa považuje nakladanie s vecou ako so svojou vlastnou, ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný v tom, že mu vec patrí; je teda objektívne presvedčený o svojom domnelom vlastníckom práve. Toto by ste museli preukázať, veď ani vlastník o tom nevedel.
Oliwa
03.12.14,12:49
Neboj sa, neprídete o to, lebo to nie je Vaše...
Dohoda s vlastníkom-susedom by mala byť prvou možnosťou a nie poslednou...
Inak - tomu sa hovorí charakter...