alexxandra
20.10.04,14:29
Moze mi prosim niekto poradit v takomto pripade? :

SZCO si minuly rok kupila auto. V roku 2003 aj 2004 zaplatila cestnu dan. V roku 2003 si neuplatnila zhodou okolnosti ziadne vydavky, pretoze to nepotrebovala.

V oktobri 2004 prepisala auto z obcana na SZCO - dala si do technickeho ICO a obchodny nazov.

Ako mam prosim postupovat?

Mam to brat ako firemne auto od roku 2003 s tym,ze si v roku 2003 neuplatnila odpisy? Faktura by sa asi este nasla,ale nieje na firemny nazov. V takom pripade by som mohla zacat odpisovat od zaciatku v roku 2004,pretoze odpisy by mi neprepadli,a do nakladov by som davala blocky PHM a uplatnovala by som DPH.No,to sa mi nezda.

Alebo mam do 1.1.2004 do 30.9.2004 povazovat auto za sukromne,neuplatnovat DPH a davat iba nahradu za PHL podla km a od 1.10.2004 zacat uplatnovat DPH a davat do nakladov blocky, to je dost velky hybrid.A dat si zaroven aj odpisy, tak to je uz asi duplicitny vydavok.

Co by ste mi poradili? :-} Vdaka.
accad
20.10.04,12:38
Do 1.9.2004 považovať auto za súkromné. Podľa dokladu o nákupe vypočítať rovnomerné odpisy za r.2003 a o to ponížiť cenu za akú auto bude zaradené do majetku SZČO. Podľa zákona o dani z príjmov vypočítať odpisy ako 2.rok odpisu a tie dať do výdavkov. Do 1.9. postupovať ako pri používaní auta SZČO nezaradeného do majetku firmy. Od 1.9.2004 už o tomto aute účtovať ako o aute zaradenom v majetku- PHM (platca DPH si uplatní DPH), opravy, poistka atď.
alexxandra
20.10.04,12:59
Aha,takze vtip je v tom,ze tie odpisy za rok 2003 mi znizia vstupnu cenu, ktora sa tak pre ucely odpisovania stane obstaravacou cenou,ale auto sa bude uz odpisovat iba 3 roky? Najlepsie asi rovnomerne ... nech sa to nekomplikuje. vdaka :-}