HappyKESK
01.05.06,09:57
Zdravim poradu, chcel by som poprosit o radu :
Som zamestnany a popri tom mam aj zivnost. Zo zamestnania pobaram plat a zamestnavatel mi strhuje preddavky na dan z prijmov. V roku 2005 som si zaroven otvoril zivnost, takze som mal naraz dve prijmy. V danovom priznani mi najprv vysla povinnost (ak som navysil prijmy zo zamestnania aj o zivnost) doplatit cca 4000, avsak manzelka bola cast roku nezamestnana, takze som si odpocital alikvotnu odpocitatelnu polozku. Vysledne dan. priznanie je teda take ze mi ma DU vratit cca 5000. (V podstate to vzniklo tym, ze som zaplatil predplatky z prijmu zo zamestnania, zo samotnej zivnosti som pocas roka samozrejme neplatil DU nic) . A otazka teda zneje - mam tych 5000 niekde zuctovat, ak ano, ako, alebo nie ?
KEJKA
01.05.06,08:03
ak si vedieš JU riadne, tak samozrejme zaúčtuješ podľa softu....
ale podľa mňa až ten preplatok DU vráti, tak sa dostane mínusom do stlpca dane (teda PNZD).
Prípadne zaevidovať pohľadávku voči DU... ale to malo byť asi k 31.12. vo výkazoch, nie?
HappyKESK
01.05.06,16:45
Dik, este upresnim,
mam MRP - pod akym kodom - az to zaplatia - to tam nahrat ?
A to ze mam preplatok viem iba od konca marca - danove priznanie- takze to asi nemoze byt v neakych vykazoch z 31.12, je to tak ?
KEJKA
01.05.06,16:59
A to ze mam preplatok viem iba od konca marca - danove priznanie- takze to asi nemoze byt v neakych vykazoch z 31.12, je to tak ?
ja myslím, že to kludne malo byť vo výkazoch, ak to porovnám s PO. Lebo vyplnením DP si zistil pohľadávku, urobil si výkazy a odovdal na DÚ.
PO tiež zistí daňovú povinnosť, zaúčtuje, teda má v účtovníctve záväzok (prípadne pohľadávku) a má to aj vo výkazoch. A tiež to vie až v marci.
Alebo si výkazy nerobil?
HappyKESK
01.05.06,17:17
Robil som ich z MRP, ale netusil som ze tam ma byt aj ten preplatok - som technik, nie ekonom, predpokladal som ze to zauctujem az teraz v roku 2006 a teda objavi sa v DP za 2006 . Co uz teraz s stym?
KEJKA
01.05.06,17:47
no... odpovedala som , ale sa mi to stratilo, zistila som až teraz. Tak skúsim zopakovať tú stratenú odpoveď:
už s tým asi nič nenarobíš, len som chcela napísať ako to je správne. Ale ja sama som do výkazov nič nedala, hoci bola daňová povinnosť. Ešte som to zistila zavčasu, ale už sa mi nechcelo výkazy prerábať. Vlastne až tento rok som si to uvedomila...(vieš pod lampou býva tma... tak sa hovorí)
-----------------------------------------------------------------
Ak ti vrátia peniaze, tak v PD to budeš mať mínusom v stlpci dane. A bude to správne. Akurát že to nemáš vo výkazoch.... no čo už.
Vladol
02.05.06,06:09
Ja by som ten preplatok vôbec nedával do účtovníctva, veď on vlastne vznikol pri príjme so zamestnania a nie ako SZČO. Veď aj v daňovom priznaní je na preplatok dane možné zadať iný účet aj nie podnikateľský ale napr. súkromný. Je to suma ktorá v žiadnom prípade neovplyvňuje príjmy ovpl. daň nasledijúceho roka.
HappyKESK
02.05.06,15:58
Ano, prave preto sa vklasten pytam. Ved si predsa do uctovnictva nezadavam ani mzdu zo zamestnania, ani preddavky na dan z nej, preco by potom mal byt preplatok tam ? Toto sa tam objavi s minusom v stlpceku dan z prijmu, avsak preco, ked tam nedavam ziadne plusy ? Ale hovorim - nerozumiem tomu, takze si necham poradit.