ziv123
03.12.14,11:40
Ak zaradím do obchodného majetku osobný automobil a chcem si ho 4 roky ako živnostník /neplatca DPH/ odpisovať v plnej sume musím viesť iba knihu jázd už od teraz alebo sa môže aj 80% paušál na nákup pohonných hmôt.?Zdôvodnenie, som lenivý si robiť knihu jazd a radšej ožalejem tie výdavky a budem sledovať iba bločky a tachometer.
Mishok
03.12.14,10:58
môžeš odpisovať v plnej sume aj pri 80% uplatňovaní

ak ale používaš auto aj na iné účely ako na podnikanie tak by si mal všetky daňové výdavky (vrátane odpisov, poistného... ) kt pri ňom vzniknú upraviť pomerne k využívaniu auta na súkromné účely

(samozrejme daň z motorových vozidiel v tomto pomere neupravuješ ale platíš ju celú:))
ziv123
03.12.14,11:03
Ďakujem za odpoveď , ale čo na to daňoví úradnici , vieš ako Kažimír chcel že ja mám dokazovať že auto používam iba na podnikanie. Máme v rodine dve auta, môžem argumentovať že druhé auto nemám zaradené do obchodného majetku tak ho používam na súkromné účely, ale či tam nebude svojvôľa daňového úradníka, že bude argumentovať, použili ste 800 paušal, tak 20 % používate auto na súkromné účely
Mishok
03.12.14,11:08
80% paušál je iba na pohonné hmoty ZDP §19 ods 2 písm L 3...

ak by si auto pouzíval(a) aj na iné ucely ako podnikanie tak este by si tých 80% upravavoval(a) pomerom

Kazisvet chcel zaviesť 80% výdavky na tovar kt moze byt použitý aj na súkromné účely. avšak aj tam bola možnosť si zvoliť iný pomer (napr. 50/50) alebo aj viac ako 80% ale podnikateľ by musel dokázať že to používa iba na podnikanie
marjankaj
03.12.14,11:08
A to auto už máš zaradené v OM alebo sa ho zaradiť chystáš?
ziv123
03.12.14,11:18
Nemám ho zaradený ešte, jedná sa o nový osobný automobil, volali mi že bude v predajni skoro, čo som objednal, teda tento alebo na budúci týždeň. Teda ešte v decembri 2014 ho zaradím. To by bol rozdiel ak by som ho zaradil do obchodného majetku v decembri 2014 alebo v januári 2015? V decembri sa ho chystám zaradiť ak bude na predajni, vraj bude
,
marjankaj
03.12.14,11:29
No písal si, že máte dve autá. Nepísal si kedy si ich kúpil. Najprv by si mal kúpiť a potom zaradiť. Môže to mať vplyv na odpisy.
ziv123
03.12.14,12:10
Druhé auto čo máme v rodine máme už 8 rokov, nikdy nebolo zaradené do obchodného majetku, nikdy sa za neho neodvádzala cestná daň, nepouživalo sa na podnikateľské účely.Používame ho ako rodinné auto doteraz.Teraz chcem kúpiť auto a zaradiť ho do obchodného majetku.
marjankaj
03.12.14,12:17
Teraz ideš kúpiť to prvé auto? Vieš perfektne vysvetľovať, len čo je pravda.:eek:
ziv123
03.12.14,12:33
Aha rozumiem, napísal som máme v rodine dve auta , teda máme jedno už 8 rokov nezaredené do obchodného majetku, nikdy nebolo, ani sa neplatila za neho cestná daŃ, druhé bude teraz o týždeń o dva, , volali že je už na ceste z predajne. A toto druhé chcem zaradiť do obchodného majetku teraz v decembri a robiť 100% odpis s 8o% nákladmi na paušal pohonných hmôt, lebo som lenivý robiť knihú jazd a pýtal som sa či je to možné