TerezaV
01.05.06,11:38
Dobry den vsetkym ludom dobrej vole...
Chcem poprosit o radu ohladom povinnosti zivnostnika,ktory ma second hand obchod a za rok 2005 si v DP uplatnoval pausalne vydavky.

Aku uctovnu evidenciu musi viest tento zivnostnik ak si uplatnuje vydavky pausalne???
Viem,ze je to Pokladnicna kniha,kde si lepi blocky z pokladne a tiez si uchovava postove ustrizky zo zaplateneho zdravotneho poistenia.

Ale co este musi viest pri pausalnych vydavkoch..????

Ocenim kazdu radu, kazdy nazor. Dakujem krasne.
KEJKA
01.05.06,09:48
miesto rady čo s paušálnymi výdavkami chcem upozorniť, že ak klasicky nakupuješ a predávaš tovar, tak výdavky na tovar v tom paušále ti prekročia paušál.
Ledaže by si prevádzkoval ten sekáč len za akúsi províziu, a v skutočnosti zásoby obstaráva niekto druhý...????
Zita5
01.05.06,09:51
To som pri sekáči prekvapená aj ja , že si uplatnil paušálne výdavky .Lebo rozhodne skutočne preukázateľné výdavky sú vyššie ako paušálne . Ale to je vec SZČO .

Čo sa týka evidencie, ktorú je povinný viesť :

evidenciu o príjmoch v časovom slede ,o zásobách a o pohľadávkach .
Viď Zákon o dani z príjmu §6 odst.10
TerezaV
01.05.06,10:40
To mate uplnu pravdu,ze preukazatelne vydavky boli vyssie,ale obchod mal len od 10/05 a velmi nizke obraty...cca 15000 dokopy, danove priznanie mu vyslo aj tak nulove,kedze aj pracoval...takze sme zvolili na ten rok 2005 len pausalne vydavky...

Avsak neviem ako to bude tento rok...lebo predsa len pojde o cely rok...tak sa uz snazim nastudovat si,co a ako...

len ten sklad mi robi starosti...lebo nemam sajnu ako viest sklad pri second hand tovare,ktory nakupuje na kg a predava na kusy...

nestretli ste sa nahodou s takymto niecim???
TerezaV
01.05.06,10:43
Ozaj este jedna poznamocka...
dufam,ze som neurobila zle,ked som mu v danovom priznani uplatnila odpocitalenu polozku na danovnika.....celorocnu???
KEJKA
01.05.06,10:54
Ozaj este jedna poznamocka...
dufam,ze som neurobila zle,ked som mu v danovom priznani uplatnila odpocitalenu polozku na danovnika.....celorocnu???
to je v poriadku.
TerezaV
01.05.06,10:58
Ale dufam,ze nebude zle pri kontrole,ze sme pouzili pausalne vydavky??? Aj ked preukazatelne boli vyssie??? To si predsa moze danovnik vybrat sam.Mam pravdu??? JU je pre mna este spanielska dolina...vsetko si to tu nasprtavam odkedy som nasla poradu...skvele miesto mimochodom...
KEJKA
01.05.06,10:58
..........
len ten sklad mi robi starosti...lebo nemam sajnu ako viest sklad pri second hand tovare,ktory nakupuje na kg a predava na kusy...

nestretli ste sa nahodou s takymto niecim???
hádam sa ozve niekto z tejto obasti.
Sklad si musíš naozaj premyslieť.
lebo nákup v kg triediš, niečo je odpad, nepredajné a na predané ks musíš kalkulovať cenu tak, aby v tom bola aj cena toho odpadu a nepredajného textilu.
TAkže prvotný príjem v kg a výdaj vytriedeného v kg.
Možno druhotný príjem v ks a predajných cenách kvôli inventúre....
premýšľaj týmto smerom.
TerezaV
01.05.06,10:59
Prosim, prosim...vie mi niekto poradit ohladne toho skladu???
TerezaV
01.05.06,11:01
dakujem pekne...myslela som si,ze tak nejako...avsak neviem ako sa z toho vysomarim... a to mi povedali,ze pri second hande sklad nemusim viest...ze aj tak sa to nejako presne neda... ale budem musiet dopracovat aj minulorocny
Zita5
01.05.06,11:01
Ja osobne by som bola za vytriedenie , to je samozrejme ........na sklad by som prijala jednotlivo textil v ks s jednotlivým ocenením .

Cez RP nebudeš predsa predávať na dkg resp. kg., ale podľa kusov .....napr. 1 pulover á 80 Sk .Viem , že je to obtiažné so skladovou evidenciou , ale musíš sa rozhodnúť , čo Vám bude vyhovovať .
KEJKA
01.05.06,11:07
Ale dufam,ze nebude zle pri kontrole,ze sme pouzili pausalne vydavky??? Aj ked preukazatelne boli vyssie??? To si predsa moze danovnik vybrat sam.Mam pravdu??? ..
áno, môžeš si vybrať.
KEJKA
01.05.06,11:11
dakujem pekne...myslela som si,ze tak nejako...avsak neviem ako sa z toho vysomarim... a to mi povedali,ze pri second hande sklad nemusim viest...ze aj tak sa to nejako presne neda... ale budem musiet dopracovat aj minulorocny
nakúpiš v kg, zaplatíš... je to tvoj výdavok. Dosiahnuté tržby sú príjem.
Ale streba viesť.
V tých ks a PC preto, že ak tam máš zamestnanca alebo budeš mať, aby si si vedela skontrolovať prípadné manko, krádeže ap.
tiež musíš mať ERP a tam už budeš nahadzovať konkrétne ks .
Ale tvoje výdavky = obstarávacia cena = pôvodná cena za kg.
A toto treba vyšpekulovať.
Lebo pri inventúre je potrebné poznať OC .
Zita5
01.05.06,11:23
rastom
04.05.06,10:43
čo sa týka toho tovaru.
Odporúčam urobiť si ku každému nákupu rozpis...
T. j. Nakúpene tolko a tolko kg... = tolko a tolko ks...
prepočet nakupnej ceny na ks...
Tým pádom ked to potom zrátaš vieš si aj určiť predbežný zisk z predaja..
Odporúčam rátať s tým, že 10-20% nepredáš.
So second handom sme obchodovali x rokov a z každej várky Ti ostane pár kusov, ktoré potom predáš pod cenu ... alebo rozdáš :o))
Tým prepisom kg na ks je to aspon trochu transparetnejšie.
V každom prípade odporúčam žehliť !!!!
Second handy sú už za zenitom... ale držím palce
TerezaV
04.05.06,20:00
Dakujem ti velmi pekne... skusime to nejako spatlat to dokopy...
Zelam vela zdaru
TerezaV
04.05.06,20:11
Dakujem pekne za linky...pomohli.