Janca1
01.05.06,12:00
Dobrý den. Začínajúci podnikateľ s nehnuteľnosťami. Chce kúpiť nehnuteľnosť cez hypoúver. Dobre rozmýšľam ak napíšem, že hypoúver zaúčtujem ako príjem NOZD a splátky úveru tiež VNZD ale úroky z úveru môžem dať do nákladov alebo do OC nehnuteľnosti? Banka však váha či podnikateľovi poskytne hypoúver, navrhla mu iný úver resp. pôžičku. Môžem postupovať rovnako, kedže vieme dokázať, že tieto peniaze budú použité na kúpu nehnuteľnosti?
2. Ak už má nehnuteľnosť, ktorú kúpil za vlastné, môžem pôžičku použiť na prefinancovanie tejto nehnuteľnosti? A postupovať ako som uviedla vyššie?
Prosím skúsenejších o radu, nemám s týmto zatiaľ žiadne skúsenosti.
Ďakujem
KEJKA
01.05.06,10:07
trochu zmätočné. Si SZČO? Tie skratky sú nejasné, trochu poprehadzované písmenka. príjem a splátky úveru nebudú ovplyvňovať ZD, hej? tak je to správne. Teda VNZD a PNZD.
Tiež považujem hypoúver za nepravdepodobnú formu obstarania nehnuteľnosti pre SZČO.
Úroky z úveru môžeš dať do ceny obstarania, ale len do monemtu zaradenia do odpisovaného majetku.
Rovnaký postup je pri každom úvere. Toľko k bodu 1.
===============
otázka 2. Akú pôžičku máš na mysli, keď už je nehnuteľnosť kúpená?
Doklad o kúpe použiješ ako vstupnú cenu pre odpisovanie, ak vložíš tento majetok do podnikania. Pozor na rok ostarania a uplatnenie odpsov (práve teraz v inej téme správne uviedol príklad apo.
Janca1
02.05.06,05:32
Ano je to tak ako píšeš, asi som rýchlejšie rozmýšlala ako písala ;).
1. Ano je to SZCO a hypoúver /prípadne iný úver/ si vybavuje na kúpu nehnuteľnosti ktorú použije na podnikanie /prenájom alebo predaj/. Preto som si myslela že úroky vstúpia do OC nehnuteľnosti.
2. Nehnuteľnosť kúpil za vlastné ale chce si na to zobrať dodatočne úver a prostriedky z neho si vrátit. Otázka je vlastne podobná ako v bode 1, či úroky môžu vstúpiť do OC.
Problém môže nastať ak sa nedodrží postup splácania úveru a tým sa môžu zmeniť aj úroky a potom by som už v tom mala guláš. No neviem.
KEJKA
02.05.06,09:39
úroky vstupujú do ceny len do momentu zaradenia do používania... teda zrejme do zápisu do katastra, takže asi nie všetky....lepšie poveané skoro nič.
V 2. prípade platí pôvodná cena, dodatočne ak aj si tie peniaze refunduješ následným úverom, s úrokmi už nemôžeš počítať, ak sú na "občiansky" úver. (podľa mňa).
Nem§žeš si dopredu narátať úroky podľa zmluyv povedzem na 4 roky dopredu a tým navyšovať cenu nehnuteľnosti....ak si toto mala na mysli.
Janca1
02.05.06,09:48
Aha rozumiem tomu /teda aspoň dúfam/ do dňa zaradenia do užívania do OC vstupuje všetko čo sa týka obstarania /teda aj úroky z úveru za predpokladu že bol na SZČO nie na FO ten úver/ a potom už OC nemením ale úroky mi idú priamo do nákladov.
V druhom prípade OC sa nemení ale úroky tiež do nákladov postupne pri uhrade splátky.
Radšej to takto rozpisujem aby som mala istotu že to chápem správne.
Ďakujem
KEJKA
02.05.06,09:54
chápeš to správne, ale musí ísť o úver podnikateľský....podľa mňa.
Janca1
02.05.06,10:26
Dakujem veľmi pekne Lida, už v tom mám jasno