martinasent
03.12.14,15:51
Ma vyznam si doplatit spatne dochodkove poistenie za obdobie neplateneho volna, ( v r. 1997) ? Za tento kalendarny rok mam OMB len 0,0630. Vtedy mi totiz koncila rodicovska dovolenka ( marec 1997) a ja som poziadala zamestnavatela o následnú neplatenu dovolenku z dovodu starostlivosti o dieta do 5 rokov veku. Akym sposobom by som si mohla " vylepsit" tento nizky OMB? (" Kazi" mi to moj POMB.). Ak je nejaka moznost, ako mam postupovat? Z akej minimalnej hodnoty by som mala doplatit doch. poistenie?
Mária27
03.12.14,15:14
Over si to v sociálke, či si ten rok môžeš doplatiť, určite by to malo význam.

Pozri zákon 461/2003 o dôchodkovom poistení

§ 60
(5) Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie podľa § 142 ods. 3, za ktoré bolo dodatočne zaplatené poistné na dôchodkové poistenie.

§ 142
(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba
a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola fyzickou osobou uvedenou v § 4 ods. 1 písm. d),
c) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
d) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

§ 26
(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom
a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu44) ...
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža