malydodko
03.12.14,19:10
Sme po rozvode, moja práca je taká, že chodím na 6 mesiacov do zahraničia, všetky náklady na byt platíme pol na pol, 2 synovia boli daní do starostlivosti bývalej manželke. Synovia nového priateľa mojej ex nemajú v láske, mám možnosť nejakým spôsobom zabrániť, aby tam jej priateľ býval počas doby, keď som v zahraničí? Keďže v dobe pred rozvodom sa tak už dialo a teraz sa nevedia dočkať, kedy znova odcestujem a ja odcestovať musím, aby som mal z čoho platiť výživné...
veronikasad
03.12.14,18:11
máte nejako byt rozdelený ? (miestnosti, ktoré obyváš ty, a ktoré tvoja ex )
malydodko
03.12.14,18:15
ani nie, ona spáva v spálni, ja v obývačke
Peggynka
03.12.14,18:15
Tam je asi problém,že kvôli synom,ktorí ho nemajú v láske,myslím.
Tweety
03.12.14,18:19
Asi nezabrániš, ak je vlastníčkou polovice bytu, riadne zaň platí, môže si doviesť do bytu priateľa aj proti tvojej vôli a vôli synov.
malydodko
03.12.14,18:28
áno, platí... ak tam, ale 6 mesiacov nebývam, som povinný platiť všetko na polovicu.. fond opráv samozrejme áno, ale mám na mysli platby za elektrinu, teplo, vodu atď. nechcem platiť bývanie jej priateľovi...
Peggynka
03.12.14,18:33
Však predajte byt a kúp si svoj a nebudeš platiť za nikoho.
malydodko
03.12.14,18:43
to by bolo najjednoduchšie, lenže to by sme museli chcieť predať obaja, ja jej dávam na výber, že ho odkúpim, alebo nech ma vyplatí, ale samozrejme, že tie sumy čo dáva sú neakceptovateľné... a čas hrá proti mne.. nakoniec to asi skončí na súde, aj keď som sa chcel vyhnúť poplatkom..
Peggynka
03.12.14,18:52
Však súd rozhodne a máš čistý stôl.
misoft
03.12.14,19:48
Šak mu začni účtovať za ubytovanie. Platíš predsa služby, ktoré využíva i on....tak nech pustí groš aj on....možno i odfrčí, až mu zaúčtuješ za celé obdobie....
arizona
03.12.14,20:15
A preco platis tieto platby enerii v plnej vyske ked ich nevyuzivas? Zaplat iba zakl.poplatok,aby ich nevypojili a basta. Hadam nebudes platit frajerovi svojej ex,este aj teplu vodu a kurenie? Ale aj tak si myslim, ze ked ste vy dvaja spoluvlastnici a ty nesuhlasis s jeho pobytom, tak tam nema co robit. Ved si spolumajitel bytu, tak mas pravo rozhodovat, kto tvoj byt navstivi. Ak sa s ex neda rozumne dohodnut, tak tu svoju izbu pocas tvojej nepritomnosti prenajmi, nech ma aj ona radsot s nevytaneho spolubyvajuceho .-)
Katy a R
03.12.14,20:35
No ak sa s ex nevieš dohodnúť - tak asi len ten súd ti ostáva. ten rozhodne.
nemôžeš jej predsa nijako zabrániť, aby ona bývala vo svojom byte so svojím partnerom. aj keď sa deťom veľmi nepáči. Ak si z domu dlhodobo preč, mohli by ste si financie nejako inak rozumnejšie rozdeliť - lenže to by chcelo rozumnú dohodu.
Mohol by si jej aj ty robiť prieky (napr že si dovedieš partnerku;)- ale asi o také riešenie nestojíš ...
Katy a R
03.12.14,20:37
- ako sa dá za byt platiť základný poplatok ? - ak nebudú riadne platiť, ešte aj penále im naučtujú ... ak je dlh na elektrike - tak jednoducho vypnú ...
arizona
03.12.14,21:22
Myslela som to obdobne,ako ked je napr. dom prazdny, tak sa platia zakl.poplatky,aby neodpojili energie. A zbytok, v tomto pripade nech plati ten, kto vyuziva tie energie, nie?
marjankaj
03.12.14,23:12
Janka a keby sa tí vzali, ani tak by nemal právo tam bývať?
A ani ich synovia nemajú vlastnícke právo k tomu bytu, tú by tiež mali ísť kade ľahšie?
adamic
04.12.14,07:09
neulahodis evidentne jej to takto vyhovue a ty sa bohuzial sudu nebyhnes
Chobot
04.12.14,09:04
Výslovný zákaz podľa mňa nie je cesta. Napriek nezhodám by bolo lepšie nejako sa dohodnúť. Napr. navrhni, že nebudeš mať nič voči tomu, že tam býva počas tvojej neprítomnosti, ak bude náklady za byt počas toho obdobia platiť on a nie ty. A počas obdobia, kedy budeš doma, tam nebude, nanajvýš len cez deň, ako návšteva.

Ak na to nepristúpia, navrhni, aby platil nájomné za tvoju časť.

Možno na to pristúpia.

Ono je aj otázne, ktoré náklady chceš na neho preniesť. Príspevok do FO bude stále tvojou vecou (to musíš platiť ty, ako jeden z majiteľov), to nemôžeš preniesť na iného. To platíš či tam ten chlap býva alebo nie.

Rovnako daň z nehnuteľnosti, mesačný poplatok správcovi, sú tvoje náklady.

Akurát spotrebu tepla, vody a elektriny (prípadne plynu) môžeš od neho žiadať.

Už sa s tým zmier, že sa manželkou nebudete spolu, tak nesnaž sa robiť prieky, ale skúste sa dohodnúť ako ľudia. Bude to možno aj pre synov lepšie.

Synov by som do toho neťahal - to že ho "nemajú v láske" môže byť aj tvojou "zásluhou", že sa k nemu správaš tak nepriateľsky. Toto ale nemá zmysel riešiť na porade.

K bytu - dajte si byt ohodnotiť znalcovi (bude to možno 100-200 EUR) a z tej ceny môžete pri jednaniach o prípadnom vyplatení vychádzať. Ak to budeš eskalovať na súd, aj tak budeš potrebovať ten znalecký posudok.
malydodko
04.12.14,15:52
Znalecký už je vyhotovený, ja jej dávam aj na výber, že nech si byt nechá a vyplatí ma, alebo že ja vyplatím ju... nechcem nič navyše, pol na pol... zdá sa ale, že im takýto stav vyhovuje a spoliehajú na to, že zase musím vycestovať... nakoniec to asi vyrieši súd, len som nechcel, aby sa to dlho ťahalo..
Peggynka
04.12.14,16:31
Však je aj tretia možnosť;byt predať a peniaze rozdeliť.