alexxandra
20.10.04,14:40
Chcela by som sa opytat:

Jedna klientka - zamestnavatel, k 30.4.2004 ukoncila pracovny pomer s poslednym zamestnancom. Zaroven sa odhlasila zo socialnej poistovne ako zamestnavatel a tiez sa odhlasila zo zdravotnej ako zamestnavatel.

Teraz sa spamatala a spekuluje,ze by chcela mat dakych studentov akoze na
brigadnicku pracu,mzda do 3000,podpisane vyhlasenie.Takze ziadna dan, ziadna zdravotna, iba odvod do Socialnej. Ona by to chcela samozrejme od 1.4.2004 do sucasnosti. Predpokladam,ze za april by sa bez nejakych vacsich problemov opravny vykaz do Socialnej poistovne dat mohol, tam by asi ani penale neboli nejake katastrofalne. Ale nieje mi jasne,ci by sa dalo vyriesit obdobie od 1.5.2004 po sucasnost,kedze sa radostne odhlasila ako zamestnavatel.To by sa asi musela zase nahlasit a to uz asi do 8 dni dost nestihla ... :-} Co si myslite,oplati sa s tym babrat?

Vdaka.
Veva
20.10.04,14:18
Ale ako by riešila účtovníctvo, ak má urobené uzávierky či mesačné alebo štvrťročné, ja by som navrhla ,že spraviť dohody ,ale výplata za tieto práce až v mesiaci september a urobiť mzdovú dávku čo sa dá stihnúť a bolo by bez penálov a zbytočných opráv do soc.poisťovne do zdravotnej netreba a daňový úrad štvrťročný výkaz ak sa vám to takto dá.
alexxandra
20.10.04,14:29
V uctovnictve problem nevidim, tam ma jednoduche a nieje problem tam nieco vopchat ;-} Ako prosim,nerozumela som inak velmi rafinovanej rade :-} Co konkretne by sme mali urobit teraz? ospravedlnujem sa za nechapavost ... :-}
Mila
21.10.04,11:03
Čo ti vyrubia za oneskorené prihlásenie zamestnávateľa, to netuším, ale za tých zamestnancov ti môžu dať od 1,- Sk do 100,- Sk na deň na jedného. Mne sa to tiež stalo a takto to riešili. Každého vypočítali zvlášť od ôsmich dní po začatí prac. pomeru a vyrubili. To bolo za oneskorené prihlásenie. Okrem toho vyrubia aj penále za oneskorenú platbu. Ja som to absolvovala a teda neprajem to nikomu, strávila som tam kopec času kým sme si to dali do súladu.Navyše potom ma čakali odvolania a žiadosti proti tým pokutám a penálom.Treba si rozmyslieť o koľko peňazí ide.
Veva
21.10.04,12:18
Pri pracovnom pomere by som to nenavrhla , lebo áno tak by vznikli pokuty ,ale pri dohode o vykonaní práce je možné sa dohodnúť o prácach na dlhšie obdobie preddavkovo platiť a príde hodina h a zúčtujem to aj s mimoriadnou zálohou , aby som to mala v poriadku , že som im to vydala z pokladne. Asi takto.
anita
21.10.04,12:46
Nemala som tlačivo - prihlášku. Zavolala som do soc. poisťovne a poprosila ich o zaslanie. Ony pravdaže takého služby neposkytujú a že si mám pre to prísť. Nakoľko som v Bratislave a soc.poisťovňa je v Galante, tak som im vysvetľovala, že to jednoducho nestíham v ich stránkových hodinách a že tým pádom budem meškať s prihlásením zamestnancov a vznikajú mi penále či pokuty. A čuduj sa svete - bolo mi povedané, že neskoré prihlásenie a odhlásenie pracovníkov sa už NEPENALIZUJE! Tak isto aj neskoré zaslanie mesačného výkazu.

No, či sa spoľahneš na túto informáciu, to už nechám na teba. Skús si to overiť na Vašej soc.poisťovni. Daj vedieť, čo povedali.

Pekný deň
alexxandra
21.10.04,17:55
Pri pracovnom pomere by som to nenavrhla , lebo áno tak by vznikli pokuty ,ale pri dohode o vykonaní práce je možné sa dohodnúť o prácach na dlhšie obdobie preddavkovo platiť a príde hodina h a zúčtujem to aj s mimoriadnou zálohou , aby som to mala v poriadku , že som im to vydala z pokladne. Asi takto.
Hm,tomuto rozumiem, ale este nikdy som nerobila mzdu naraz za viac mesiacov.
Ked im chce dat mesacne 3 000,- Sk, tak za 6 mesiacov je to 18 000,-. Su to studenti.Nebude sa to posudzovat ako prijem nad 3 000,- voci zdravotnej poistovni?

To akoze urobim hrubu mzdu 18 000,- a zrazim iba urazove poistenie? A kedze maju aj vyhlasenie,tak dan nebude?

No a nevadi to,ze vlastne od 30.4.2004 nefiguruje voci Soc.pois.ako zamestnavatel? To by sa asi mala znova nahlasit,nie?

Myslim,ze toto je velmi schodna cesta,len to nechcem pobabrat.
Velmi pekne dakujem.
Janca
22.10.04,05:44
Ak som spravne pochopila Veva Ti radi dorobit si papiere a VPD, ze si ich vyplacala priebezne a tym za mesiac nepresvihli hranicu 3.000. Co sa tyka vyplaty naraz za viac mesiacov, pri sume 18.000 im musis urobit odvod do ZP a mozes urobit odpocit. polozku len vo vyske 1/12.