jdobra
05.12.14,00:22
Kupujem byt a predávajúci už podal návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Prosím o poskytnutie rady, od ktorého momentu som právne vlastníčkou nehnuteľnosti – od momentu podania návrhu na vklad do katastra nehnuteľností, alebo od momentu rozhodnutia o povolení návrhu na vklad do katastra nehnuteľností, alebo prípadne až po vydaní listu vlastníctva? Pýtam sa to najmä preto, aby som vedela, od ktorého momentu mám uhrádzať bytovému podniku poplatky spojené s užívaním bytu (fond opráv, kúrenie, poistné, voda...). Za poskytnutie dobrej rady ďakujem.
Peggynka
05.12.14,06:09
Odo dňa dátumu povolenia vkladu do katastra.
sito
05.12.14,14:24
Hm ... viac ti možno napovie toto.

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv,a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Teda prvý krát musíš uhradiť dva krát, aby to bolo vopred, inak ako vred, ti budú narastať problémy, dlžoba.

A toto ti tiež neuškodí.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.vyvlastnenie.sk%2Fpredpisy%2F zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov%2F&ei=1suBVIK9BYL4UPakgJAG&usg=AFQjCNEhvobRs2mDfubCd9jCp1kqTomNEg&bvm=bv.80642063,d.d24&cad=rja
Peggynka
05.12.14,14:30
Ono to má viac rozmerov - napr. vlastníctvo pri dedičstve.Bola som upozornená,že bez ohľadu na kataster,stala som sa vlastníčkou deň po úmrtí manžela a od toho dátumu sa odvíjajú všetky moje povinnosti s tým spojené.To len tak mimotémy.
marjankaj
05.12.14,14:42
No ale ak by si bola vydedená, tak by si sa vlastníčkou nestala.
Peggynka
05.12.14,14:49
Nezaoberala som sa tým,ale je to také "retroaktívne".Zrejme si náš právny systém s určitými životnými situáciami nevie poradiť.
sito
05.12.14,15:02
Peggynka, ono je to vždy inak ako to myslíme, vidíme. O smrti pomlčme, o kúpe je reč, písanie. Ale aj dlhy je možno, sa dajú zdediť, aj keď majetok, jeho vlastníkom je niekto iný, a jeho majetok, dediča je len dlh.

Vrané kone nie sú in, BIELE ...
jdobra
11.12.14,23:30
Ďakujem za dobrú a užitočnú informáciu.
jdobra
11.12.14,23:32
Ďakujem za užitočné informácie.