Jaro N
05.12.14,06:54
Dobrý deň,
omylom som dal známym číslo účtu, ktorý používam na podnikanie a nie osobného účtu, aby mi poslali platbu. Tá nemám nič spoločné s podnikaním, je to suma na dobročinné účely (sponzorstvo dieťaťa v zahraničí), na ktorú sa spolu skladáme a ja ju potom vždy zaplatím z osobného účtu.
Ide o dva vklady v hodnote 32.- € a 48.-€.
Ako to mám prosím vás teraz dokladovať?
fortunka
05.12.14,06:16
No podla mna naj by bolo tieto platby vratit na povodny ucet ako "mylne" a dat poslat na osobny ucet. ALEBO si v pripade kontrkoly (ktora nemusi byt) nachystat argumentaciu... a tieto penaize preposlat na osobny ucet s tym, ze su tiez mylne. A vydokladujes to najlahsie tak, ze budes mat doklad o tom, ze tieto peniaze si posielal dalej do zahranicia - cize vypismi. Dalo by sa zvazit aj nejake cestne vyhlasie pisomne.. ale to neviem :)
Jaro N
05.12.14,06:28
Ďakujem za radu.

Hlavne som sa chcel vyhnúť rôznym vyhláseniam a pod., potrebe vysvetľovať prípadnej kontrole atď. Jednoducho spôsob, ktorý by bol jednoduchý a jasný, ale tak to asi nepôjde.
Doklad o platbe do zahraničia budem mať, ale suma bude oveľa vyššia, tie platby omylom sú len časťou celkovej sumy.

Čiže by som to mohol urobiť takto:

1. poslať peniaze späť a poprosiť známych o nové prevody na správny účet. (k tomu ale by som musel vysvetľovať kontrole, prečo to tak bolo)

2. alebo peniaze previesť na osobný účet, potom vytlačiť potvrdenie o platbe do zahraničia a znova vysvetľovať.

Nakoniec ma však niečo napadla ešte 3. možnosť:
Keby som obom vystavil faktúry (poradenské služby) na tie sumy, mal by som asi po probléme. Tá suma a môj príjem bude asi taký, že mi to dokonca negatívne neovplyvní dane. Tu by som pri prípadnej kontrole nemusel viac menej nič navyše vysvetľovať s neistotou, či to aj tak príjmu alebo nie.
Snáď rozmýšľam dobre.
fortunka
05.12.14,06:39
neviem preco by ste museli vysvetlovat mylnu platbu z bodu 1., bod 2.. no ano...
bod 3 je podla mna zbytocny, ale ak to vyhovuje da sa to urobit.
Ak to pojde 1-2 tak je dobre o tom urobit zaznam alebo zapis.. ak pride kontrola o 3 roky, nemusite si to pamatat.. cize aj tak sa tomu nevyhne nik

a este moja poznamka, zase by som sa tolko kontroly nebala, treba si stat sem--tam aj za svojim slovom... nebol to zdanitelny prijem, nebolo to za ziadnu sluzbu, boli to zle zaslane peniaze... a hotovo. Viete to, vedia to aj znami a danovakom treba aj tak vzdy nieco vysvetlovat.. ked si nenajdu toto, tak urcite daco ine ;)
Jaro N
05.12.14,06:47
ďakujem ešte raz (aj za povzbudenie stáť si za svojim :-) )
trochu váham, ten prvý bod v podstate nie je zlý:
- vrátiť platby, v poznámke uviesť napr. "vratenie platby omylom" a poprosiť známych o nové platby. A ten záznam alebo zápis treba kde urobiť, ako ste to mysleli? Stačí napr. v poznámkach v evidencii účtovníctva?
- alebo vystavím tie faktúry
Rozhodnem sa medzi týmito dvomi variantmi.
caj
05.12.14,07:52
pošli to na súkromný účet a dolož k tomu vysvetľujúci dopis v ktorom upozorňuješ platiacich, že to poslali na nesprávny účet a že po schválení majiteľa účtu mu to preposielaš priamo...
caj
05.12.14,07:53
prípadne napíš list, že ťa požiadali aby si to preposlal ...
caj
05.12.14,07:53
môže to byť aj zápisnica z rokovania, kde ste sa dohodli, že to prepošleš...
mondes
05.12.14,08:09
Účtuješ v JU, alebo PU?
mondes
05.12.14,08:18
Ak účtuješ v JU, tak to môžeš zaúčtovať ako Iný nezdaniteľný príjem a nemusíš to nijako zdokladovať.
Jaro N
05.12.14,08:19
ďakujem za odpoveď
Sumu som už poslal späť na účet, odkiaľ prišla s tým, že som v poznámke uviedol niečo v zmysle: "vratenie súkromného prevodu omylom".
To poznačím v poznámke aj v účtovnej evidencii a ak by bolo treba, ešte ukážem potvrdenie o platbe z osobného účtu (kde pôvodne mali prevody ísť), že boli určené od známych na dobročinné účely (sponzorstvo detí v zahraničí, o čom mám aj zmluvu).
Snáď to bude stačiť.
Jaro N
05.12.14,08:22
Ďakujem za radu,
už som tie peniaze poslal naspäť a ich zaúčtujem ako iný nezd. príjem a vrátenie výdaj neovplyvňujúci ZD.
mondes
05.12.14,08:25
Áno, správne, len je to príliš komplikované tým vrátením. Úplne stačilo to zaúčtovať ako Iný nezd. príjem. Ja to takto bežne robím.
Jaro N
05.12.14,08:50
rozumiem, nevadí, už som to poslal
ďakujem ešte raz