wiktoria
05.12.14,12:12
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu - zamestnanci dostali koncoročné odmeny.
Jeden zo zamestnancov (ma exekuciu so mzdy) sa vzdal odmeny v plnej vyske v prospech ineho zamestnanca. Dali mi k tomu papier podpisany oboma stranami.
Môžem niečo také urobiť? Môžem "dať" tú prémiu niekomu inému na základe takéhoto vzdania sa odmeny?

ďakujem
ivka70
05.12.14,11:15
Podla mna taky papier by mohol byt povazovany za pokus vyhybat sa exekucii.
A zamestnavatel by vlastne vyplatil 2 zamestnancom odmenu nezodpovedajucu pravidlam, ktore urcil na vyplatu odmien.
Urcite by som takuto ich dohodu ako zamestnavatel neakceptovala a postupovala by som v sulade s internymi predpismi na vyplacanie odmien - teda vyplatila obom odmenu tak ako im bola priznana.
J+K
05.12.14,11:19
Ktohovie či by ten zamestnanec bol ochotný vzdať sa odmeny s tým, že ju odmieta a odmena zostane nevyplatená?

Myslím, že chcel vybabrať s exekútorom a dohodol sa s kolegom:)

Určite by som nerobila v tomto prípade žiadne výnimky.
evuš
05.12.14,11:20
Taký papier JE považovaný za vyhýbanie sa exekúcii !!! Mohli byť dohodnutí, že zamestnanec /ktorý dostane vlastne odmeny 2/ tú jednu odmenu dá keš exekuovanému....
Chobot
05.12.14,11:28
Ak už raz tú odmenu dostal, tak ju má v mzde a nemôže sa jej vzdať. Jedine, keby nadriadený rozhodoval o pridelení odmeny, tak môže povedať svojmu nadriadenému, aby mu nedával odmenu ale nech ju rozdelí medzi ostatných zamestnancov alebo ju nechá firme.

Ak sa to nedá (že odmena je celoplošná), tak ju bude musieť mať v mzde, riadne za ňu odviesť odvody a so zvyškom si môže robiť čo chce (pokiaľ mu to exekútor dovolí).

Je to špekulant.
JankaO
05.12.14,11:33
§ 17 odst. 1 Zákonníka práce:
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
ivka70
05.12.14,11:39
Toto ale nie je pravny ukon, ktorym by sa vzdaval prav, on totiz chce svoje prava presunut na niekoho ineho, na co uz vobec nema opravnenie ani oporu v zakone.
wiktoria
05.12.14,11:57
ďakujem práve toho som sa obávala, že to bude okaté vyhýbanie sa exekúcií
wiktoria
05.12.14,12:12
všetkím ďakujem veľmi pekne za rady
JankaO
05.12.14,12:32
Právo na vyplatenie mzdy má zamestnanec, pričom v záväzkovom vzťahu vystupujú len dve zmluvné strany (konkrétny z-nec a z-teľ) a zamestnávateľ je povinný konkrétnemu zamestnancovi po splnení dohodnutých podmienok mzdu vyplatiť. To, že zamestnanec nechce, aby mu odmena bola vyplatená, je vzdanie sa svojich práv. Právo na výplatu mzdy je neprenosné.