daria
20.10.04,16:03
Môžete mi prosím poradiť z akých prostriedkov sa platí dodatková dovolenka,
je to náklad firmy alebo to ide zo zisku?
Dodatková dovolenka sa pri nevyčerpaní prepláca, myslím, že podľa ZP nie,
ale máte s tým niekto skúsenosť???

Ďakujem.
Jozef Mihál
20.10.04,17:18
Bez záruky a v rýchlosti
- je to náklad firmy
- podža ZP sa dodatková dovolenka musí vyčerpa, neprepláca sa. § 107 ZP.
accad
20.10.04,19:05
Aby to bolo nákladovou položkou malo by to byť zakotvené v kolektívnej zmluve, t.z. iba tam kde fungujú odbory.
skala
07.12.06,12:39
Dobry den,
chcel by som sa spytat ohladom dodatkovej dovolenky....

- Pracujem v skolstve (ucitel) v zdraviu skodlivom prostredi.
- Poberam mesacny priplatok za pracu v zdraviu skodlivom prostredi.

Iba tento rok sme si s kolegami nahodou vsimli, ze nemame poskytnutu dodatkovu dovolenku. Netusili sme, ze mame na nieco take narok a prisli sme na to tak, ze doktorand mal +5 dni dovolenky a my, pedagogovia, ktori poberame aj priplatok, tuto dovolenku nemame v plane, ktory zamestnavatel kazdorocne pozaduje.
Cez personalne oddelenie sa nemozeme doziadat k uznaniu tejto dodatkovej dovolenky.

Ako by sme mali postupovat? Ma vobec zamestnanec ziadat o tuto dovolenku? Je potrebne nieco dokladovat? Ved vsetky nalezitosti by malo mat personalne oddelenie, kedze nam vyplaca priplatok za pracu v zdraviu skodlivom prostredi.

A este dotaz....je mozne od zamestnavatela vymahat nejaku nahradu, kedze sme 10 a viac rokov tuto dovolenku nemali priznanu?

Dakujem za odpoved!
cowboyka
23.02.11,08:55
viem, že je to stará záležitosť, ale zaujímalo by ma následovné:
pracujem v rizikovom prostredí, mám priznaný rizikový príplatok v menšej výške a doteraz mi nebola priznaná dodatková dovolenka, nakoľko údajne na ňu nemám nárok. Vedel by mi to niekto zodpovedať, či nato existujú nejaké normy, zákony, vyhlášky??? Ďakujem
Tweety
23.02.11,14:30
viem, že je to stará záležitosť, ale zaujímalo by ma následovné:
pracujem v rizikovom prostredí, mám priznaný rizikový príplatok v menšej výške a doteraz mi nebola priznaná dodatková dovolenka, nakoľko údajne na ňu nemám nárok. Vedel by mi to niekto zodpovedať, či nato existujú nejaké normy, zákony, vyhlášky??? Ďakujem
Pozri ZP
§ 106
Dodatková dovolenka
(1) Zamestnanec, ktorý pracuje po celý kalendárny rok pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní, a zamestnanec, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, má nárok na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa. Ak zamestnanec za týchto podmienok pracuje len časť kalendárneho roka, patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky.

(2) Za zamestnanca, ktorý pracuje v sťažených alebo zdraviu škodlivých podmienkach alebo ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, sa na účely dodatkovej dovolenky podľa tohto zákona považuje zamestnanec, ktorý

a) trvale pracuje v zdravotníckych zariadeniach alebo na ich pracoviskách, kde sa ošetrujú chorí s nákazlivou formou tuberkulózy a syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti (HIV/AIDS),
b) je pri práci na pracoviskách s infekčnými materiálmi vystavený priamemu nebezpečenstvu nákazy,
c) je pri práci vo významnej miere vystavený nepriaznivým účinkom ionizujúceho žiarenia,
d) pracuje pri priamom ošetrovaní alebo pri obsluhe duševne chorých alebo mentálne postihnutých aspoň v rozsahu polovice určeného týždenného pracovného času,
e) pracuje nepretržite aspoň jeden rok v tropických alebo iných zdravotne obťažných oblastiach,
f) vykonáva mimoriadne namáhavé práce, pri ktorých je vystavený pôsobeniu škodlivých fyzikálnych alebo chemických vplyvov v takom rozsahu, že môžu vo významnej miere nepriaznivo pôsobiť na zdravie zamestnanca,
g) pracuje s dokázanými chemickými karcinogénmi alebo pri pracovných procesoch s rizikom chemickej karcinogenity.

(3) Druhy prác zvlášť ťažkých alebo zdraviu škodlivých, pracoviská a oblasti, kde sa také práce vykonávajú, ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky po dohode s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky.
cowboyka
24.02.11,07:16
Pozri ZP
§ 106
Dodatková dovolenka
(1) Zamestnanec, ktorý pracuje po celý kalendárny rok pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní, a zamestnanec, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, má nárok na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa. Ak zamestnanec za týchto podmienok pracuje len časť kalendárneho roka, patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky.

(2) Za zamestnanca, ktorý pracuje v sťažených alebo zdraviu škodlivých podmienkach alebo ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, sa na účely dodatkovej dovolenky podľa tohto zákona považuje zamestnanec, ktorý

a) trvale pracuje v zdravotníckych zariadeniach alebo na ich pracoviskách, kde sa ošetrujú chorí s nákazlivou formou tuberkulózy a syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti (HIV/AIDS),
b) je pri práci na pracoviskách s infekčnými materiálmi vystavený priamemu nebezpečenstvu nákazy,
c) je pri práci vo významnej miere vystavený nepriaznivým účinkom ionizujúceho žiarenia,
d) pracuje pri priamom ošetrovaní alebo pri obsluhe duševne chorých alebo mentálne postihnutých aspoň v rozsahu polovice určeného týždenného pracovného času,
e) pracuje nepretržite aspoň jeden rok v tropických alebo iných zdravotne obťažných oblastiach,
f) vykonáva mimoriadne namáhavé práce, pri ktorých je vystavený pôsobeniu škodlivých fyzikálnych alebo chemických vplyvov v takom rozsahu, že môžu vo významnej miere nepriaznivo pôsobiť na zdravie zamestnanca,
g) pracuje s dokázanými chemickými karcinogénmi alebo pri pracovných procesoch s rizikom chemickej karcinogenity.

(3) Druhy prác zvlášť ťažkých alebo zdraviu škodlivých, pracoviská a oblasti, kde sa také práce vykonávajú, ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky po dohode s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky.
ďakujem za odpoveď a mňa by sa teoreticky mohla týkať 2g - nakoľko pracujem na onkológií a prechádzam priestormi, kde sa riedia cytostatiká, kde ležia pacienti. Je to nejako aj vyšpecifikované? Musím v tomto prostredí byť nepretržite? To, že ja tam idem 5 - 6x za deň sa to neráta?
123peter
07.09.13,12:01
Kto ma narok na dodatkovu dovolenku
veronikasad
07.09.13,12:11
Prečítal si si posledný príspevok v tejto téme ?