breznev
05.12.14,19:43
Zamestnávateľ mi nedával výplatné pásky. Dal mi ich až na moje naliehanie. Po ich kontrole som zistil, že mám na nich menej odpracovaných hodín ako na výkazoch ktoré som mu odovzdal. Toto zistenie som mu oznámil a žiadal o nápravu hodím podľa pracovných výkazov. Zatiaľ žiaden ohlas.
Je možné už teraz toto posudzovať ako nevyplatenie časti mzdy a okamžite skončiť pracovný pomer, alebo je potrebné počkať, či tie hodiny doplatí.
Nerád by sa dostal do stavu že, mu doručím okamžité skončenie PP a on mi až potom doplatí chýbajúce hodiny s tým, že účtovníčka spravila chybu a bude tvrdiť, že nebol dôvod na okamžité skončenie PP.
monika-s
07.12.14,18:18
Podla mna ak ste dostali vyplatenu mzdu ktora bola zuctovana (aj ked podla vas nespravne), nejedna sa o nevyplatenie mzdy ktore by bolo dovodom pre okamzite skoncenie prac pomeru.
fortunka
07.12.14,18:26
ja by som si počkala na vyjadrenie... ak nie je s mzdárkou každý deň, možno to ani nerieši.. o vyjadrenie si požiadaj písomne, aby na to nezabudol a pripomen mu to sem-tam :) A keď ti to dá tak sa rozhodni. Najlepšie sa vie k tomu vyjadriť iba ona... lebo tie mzdy ráta a teda vie čo a ako a čo do miezd dáva/nedáva... ;)
breznev
08.12.14,17:14
Tiež mám ten názor, že je vhodné počkať. Aj keď všetko nasvedčuje tomu, že mi hodiny krátil zámerne. Žiadosť o kontrolu som mu dal písomne, tak zatiaľ počkám. Ak sa mi neozve do mesiaca, podľa mňa to už môžem považovať za vedomé nepreplatenie hodín s cieľom nezaplatiť mi celú mzdu, nie? Problém bol v tom, že výplatné pásky mi nedával vôbec, teda som to nemohol riešiť "za horúca".
Druhá rada bola dať podnet na inšpektorát práce. Ono totiž tým, že mi nezaplatí všetko, menej platí aj odvody, čo znamená menšia očr, pn a pod. Nie?
breznev
08.12.14,17:17
No hej, ale ako ho donútiť doplatiť? V podstate som mal v úmysle skončiť PP. Robiť tam už nechcem, dohodu mi odmietol a výpovedná lehota je 3 mesiace, takže teraz môžem čakať krátenie odpracovaných hodín.
Tweety
08.12.14,18:05
Ak si nedostal vyplatenú mzdu tak, ako si mal, v prvom rade sa obráť na svojho nadriadeného.
monika-s
08.12.14,20:28
Ak vas bude ignorovat, skuste "extrem" a zacnite si "vyberat" odprac hodiny ako nahradne volno (skorsie odchody z prace)... Ale fakt neviem ako mate tieto veci riesene v smerniciach a o kolko nevysporiadanych hodinvlastne ide.
breznev
09.12.14,04:54
Lenže nadriadený je zároveň majiteľom. List som adresoval jemu, takže o probléme vie.
breznev
09.12.14,04:57
Je to cca 20 hodín mesačne od apríla (vtedy prestal dávať výplatné pásky). Ak by som si začal svojvoľne vyberať náhradné voľno, tak predpokladám, že mi dá absenciu (prípadne svojvoľné opustenie pracoviska), no a to nie je riešenie. Pracovný poriadok nič také nerieši a iné smernice nie sú.
Tweety
09.12.14,06:17
ak ho nerieši, obráť sa na Inšpektorát Práce
jslancik
09.12.14,06:29
prečo máš výpovednú dobu 3 mesiace?
breznev
09.12.14,12:49
Toho sa obávam, že to budem musieť riešiť cez inšpektorát práce. No a on mi nezaplatí a ani nebude súhlasiť s dohodou o ukončení PP, takže sa asi budeme naťahovať. Mne by bolo výhodnejšie nájsť dôvod na okamžité skončenie PP, no a potom sa môžme naťahovať o doplatenie mzdy.
misoft
09.12.14,12:54
No na druhej strane: ak IP zistí u zamestnávateľa nedostatky - naparí mu pokutu. To bude jeho prvá strata. Ak ti nedoplatí, budeš vymáhať súdne - ak vyhráš, on zaplatí ešte aj súdne trovy - to bude druhá jeho strata. A navyše, môžeš si nárokovať ešte úroky z omeškania - a to bude jeho tretia strata. Ak sa bude stavať i tak na zadné - pôjde to cez exekútora - zaplatí aj všetky poplatky exekútorovi - a to bude jeho štvrtá strata.
breznev
09.12.14,16:33
Tak je to v pracovnej zmluve. Ono som vôbec nerátal, aký človek sa z neho vykľuje.
breznev
09.12.14,16:37
Takto som nad tým nerozmýšľal. Lenže ako vyriešiť výpoveď? Zrejme PN, RD, a očr počas výpovednej lehoty.
breznev
29.04.15,19:55
Takže nakoniec to dopadlo takto. Po odpovedi od majiteľa, že je všetko zaplatené som dal po konzultácii s dvoma právnikmi okamžité skončenie pp z dôvodu nevyplatenia časti mzdy. No a on to dal na súd. Teraz som to dal inému právnikovi a ten povedal, že to budem mať na súde ťažké. Podľa jeho skúseností súd dáva za pravdu firmám. Pracovný výkaz vraj nie je dostatočný dôkaz, lebo ho mám len odfotený a vraj môže zamestnávateľ upraviť počet odpracovaných hodín bez toho, aby ma o tom upozornil. Teraz neviem, kto má pravdu. Ak tento posledný, tak bude asi lepšie sa skúsiť dohodnúť. Na inšpektorát práce som to dal, ale tam to nemalo zmysel (zrejme známosti).
jslancik
30.04.15,05:23
tak to si v háji. Mimochodom, ten "výkaz" máš podpísaný zamestnávateľom/nadriadeným? Do smenovky totiž môže zamestnanec napísať hocičo, ale zamestnávateľ to nemusí schváliť, pretože to nezodpovedá skutočnosti či pracovným výkonom. A ak nemáš písomne nariadené nadčasy, tak môžeš na ne zabudnúť. To ti právnici nepovedali? Chceli zarobiť...
breznev
04.05.15,16:18
Výkaz nie je podpísaný. No a jasné, že je výkaz prepisovaný. S posledným právnikom som sa už na zastupovaní dohodol, takže som zvedavý, koľko ma táto sranda stáť. Nepoznáte niekto niekoho, kto vie v tomto chodiť pred súdom?