janavrbovska
05.12.14,21:45
Faktúra za internet je za obdobie od 1.11.2014 do 30.11.2014. Na faktúre je naše IČ DPH a dátum vyhotovenia: 1.11.2014
dátum dodania: 1.11.2014
Platiteľmi DPH sme sa stali od 14.11.2014.
Ako zaúčtovať a uplatniť DPH? Ktoré riadky daňového priznania vyplniť?
Ďakujem za pomoc.
Mishok
06.12.14,06:50
a je na faktúre vaše IČ DPH? ak nie tak nemáš nárok na odpočet (a odporúčam ho čím skôr nahlásiť)

Doplnenie:
Stále treba vyhádzať či bolo dodanie pred alebo po registrácii. (dátum dodania)
Pomerné odpočítanie dane upravuje iba prípady kedy sa ľudovo ,,nákupy s DPH používajú aj na dodávky bez DPH"
(pozri §49,50,51)
§49
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
(PLATITEĽOVI) - toto právo si môže uplatniť aj neskôr viď § 51 ods 2.
Avšak v ak ste v deň dodanie neboli platiteľmi tak toto právo nemáte (okrem §55). Je to aj logické pretože nemôžete si odpočítať DPH ak to potom nepouživate na dodanie s DPH (alebo prenosom DPH)
Inými slovami: nemôžete si uplatniť právo na odpočet ak vám takéto právo nevzniklo.

Čiže odpočet DPH z pred registrácie je možný iba podľa §55

Mimochodom vaše faktúry kde je uvedené IČ DPH ešte pred registráciou ani nie sú správne!
janavrbovska
06.12.14,07:05
Áno, na faktúre je naše IČ DPH. Iba neviem, či si môžem uplatniť DPH za november (v decembri-do 25.12, keď dátum dodania je 1.11.) a či si môžem uplatniť celú DPH z faktúry, keď platiteľom sme len polovicu mesiaca (od 14.11.). Akú sumu a do ktorého riadku DP mám uviesť?
Mishok
06.12.14,07:11
Ako môžete mať IČ DPH na faktúre z 1.11. keď pridelené Vám bolo až 14.11.???
janavrbovska
06.12.14,07:47
To som si všimla až teraz. Dnes ráno som im napísala, že sme sa stali platiteľmi a oznámila naše IČ DPH. Potom som pozrela lepšie na faktúry a zistila som, že naše IČ DPH je uvádzajú na všetkých faktúrach, ktoré nám doteraz vystavili už od roku 2010.
Mishok
06.12.14,08:24
ta to neni s koscelnym poradkom! zeby taka firma nezistila ze vase ic dph nie je platne?

kazdopadne, kedze je datum dodania sluzby pred registraciou tak narok na odpocet nie je. fakturu uctujete ako doteraz, celu sumu 518/321
janavrbovska
06.12.14,09:27
Hmm...jednoducho si pred naše DIČ dopísali SK...
Treba sa teda striktne riadiť dátumom dodania uvedeným na faktúre? A nie skutočným dátumom dodania? Lebo polovica internetových služieb z tej faktúry bola v skutočnosti dodaná až po registrácii, t.j. po 14-tom novembri.
janavrbovska
07.12.14,18:45
A ako je to napríklad pri nájomnom, ktoré sa tiež platí vopred aj na tri mesiace?
kn-alka
07.12.14,18:50
ako mohli na faktúre zo dna 01.11.2014 uviesť vaše IČ DPH, keď ste sa stali platcom DPH až 14.11. ?
janavrbovska
07.12.14,21:51
Uvádzajú ho na všetkých faktúrach už od roku 2010, keď sme sa stali ich klientmi. Jednoducho dopísali pred DIČ písmenká SK. Tak čo teraz s tým? Môžem si uplatniť DPH od 14.do 30.11.(alikvótnu časť z celomesačnej faktúry)?
SERVIS
08.12.14,06:16
toto aj mňa veľmi zaujíma, takisto sme sa stali platcami len teraz a niektoré firmy nám písali na faktúry IČ DPH aj pred tým.. myslím že im to nikde nevyskakovalo že nie sme platci a nemali teda problém ičo stále vypisovať, aj keď im bolo oznámené že nie sme platci.. a takisto neviem či si mám uplatniť alikvotnú časť dph za mesiac v ktorom sme sa stali platcami.. jeden mi radí tak a druhý opačne..
Mishok
08.12.14,06:30
Stále treba vyhádzať či bolo dodanie pred alebo po registrácii.
Pomerné odpočítanie dane upravuje iba prípade kedy sa ľudovo ,,nákupy s DPH používajú aj na dodávky bez DPH"
(pozri §49,50,51)
§49
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
(PLATITEĽOVI) - toto právo si môže uplatniť aj neskôr viď § 51 ods 2.
Avšak v ak v deň dodanie neboli platiteľmi tak toto právo nemáte. Je to aj logické pretože nemôžete si odpočítať DPH ak to potom nepouživate na dodanie s DPH (alebo prenosom DPH)

Čiže odpočet DPH pred registráciou je možný iba podľa §55

Mimochodom vaše faktúry kde je uvedené IČ DPH ešte pred registráciou ani nie sú správne!

Čo sa týka nájmu tak platí to isté. záleží od dátumu dodania. Dodávateľovi treba nahlásiť vaše IČ DPH aby mohol upraviť splátkový kalendár prípadne fakturáciu
SERVIS
08.12.14,06:41
mishok a čo s dod. faktúrami kde nám písali IC DPH aj keď to tam nemalo byť? asi jednoduché zatretie z mojej strany by nestačilo a nebolo správne? môžem to nechať tak? bola by to veľká chyba?
Mishok
08.12.14,06:46
Osobne by som asi chcel aby to dodávateľ opravil. Je to aj v jeho záujme lebo vystavoval nesprávne doklady. (nehovoriac o tom že ich pravdepodobne uvádzal v kontrolnom výkaze)
Mishok
08.12.14,06:47
to som sa pýtal aj ja...