sw4u
07.12.14,09:25
Zdravim Vas, mam jednoduchu otazku. Manzelka na materskej vyraba drobne vyrobky rucnej vyroby. Chcela by to predavat v meste. Len tak sa niekde postavit s kosikom a predavat - samozrejme bez akychkolvek povoleni, dokladu, pokladnice. Viem, ze je to mozne, obcas tu hlavne starsi ludia zvyknu taketo veci predavat pred obchodmi, v podchodoch, na namestiach. Viem ale, ze to je nejako obmedzene. Minimalne pri nejakom mnozstve tovaru to je nepostihnutelne. Ake su tie obmedzenia? Dakujem.
kopretinka
07.12.14,08:50
to,čo chce robiť tvoja manželka,je neoprávnené podnikanie,Neviem,čo predávajú starší ľudia,ale ak je to ovocie a zelenina z ich záhrady,tak sa jedná o prebytky a to je legálne.Handmade nie sú prebytky.
Peggynka
07.12.14,08:50
Pozri tu:http://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/1031/category/registracne-povinnosti/article/neopravnene-podnikanie.xhtml
Mala by sa zaregistrovať ako domáci výrobca,skús na to pozrieť,ja už som to tu dávala,ale teraz nemôžem hľadať a mechanizmus si nepamätám.U nej sa asi nebude jednať o sústavnosť.
veronikasad
07.12.14,09:12
Z článku, ktorý si priložila vyberám

...Nákup vecí (tovaru) alebo domáca výroba vecí (výrobkov) vykonávaná opakovane a následný predaj prostredníctvom internetovej inzercie alebo aukcie už spĺňa znaky živnosti a osoba, ktorá takéto činnosti vykonáva je povinná ohlásiť jej prevádzkovanie na príslušnom obvodnom (okresnom) úrade – odbor živnostenského podnikania, z čoho jej vznikajú aj ďalšie povinnosti, najmä daňovo-odvodové. Predaj uvedeným spôsobom bez živnostenského oprávnenia je neoprávneným podnikaním. - See more at: http://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/1031/category/registracne-povinnosti/article/neopravnene-podnikanie.
Peggynka
07.12.14,09:16
Tam by som videla práve súvis s mojou poslednou vetou-sústavnosť,čo je zdôrazňované v definícii podnikania.
veronikasad
07.12.14,09:17
Hej, ale zadávatel nepíše, že tie výrobky pôjde predať len raz. Nech si prečíta celý článok ...
Peggynka
07.12.14,09:19
Tak-tak,zbytočne sa tu dohadujeme...:)
Peggynka
07.12.14,09:20
Bez povolení to nepôjde...
sosak
07.12.14,11:00
Poznám z videnia jednu dôchodkyňu na Miletičke, ( centr. trh.) ktorá predáva svoje produkty tak, ako si myslíš v otázke, že je to nepostihnuteľné. Mýliš sa, pani dostala niekoľko pokút. Viem to od nej, v rozhovore mi to povedala. Nadávala na celý svet, aký je nespravodlivý k starobnej a invalidnej dôchodkyni (nemá preukaz ZŤP). V dnešnej dobe je každé euro dobré a ľudia si chcú trochu prilepšiť predajom svojich produktov doma vyrobených. Je na každom, či podstúpené riziko stojí za to. Bez potrebných náležitostí - živn. oprávnenia, reg. pokladne a povoleniu mesta k miestu predaja, predavat pred obchodmi, v podchodoch, na namestiach, je na vlastné riziko.
marjankaj
07.12.14,12:42
No rád by som vedel, ako je definovaná tá "sústavnosť"
Myslím, že žiadny živnostník nevykonáva činnosť sústavne. Predsa občas aj musí spať, a vtedy predsa živnosť nevykonáva.
veronikasad
07.12.14,12:45
Janko, možno sústavné je ak výrobky predáš viac ako raz ... napr. predaj na vianočných trhoch (viac ako jeden deň), sa nepovažuje za jednorázovú činnosť ...
marjankaj
07.12.14,13:00
§ 10
Osoby oprávnené predávať výrobky a poskytovať služby na trhových miestach

Na trhových miestach môžu na základe povolenia obce predávať výrobky a poskytovať služby

a) fyzické osoby a právnické osoby oprávnené na podnikanie podľa osobitných predpisov,26)

b) fyzické osoby predávajúce rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej pestovateľskej alebo chovateľskej činnosti alebo lesné plodiny,27)

c) fyzické osoby predávajúce vlastné použité výrobky v primeranom množstve medzi sebou.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-178

Otázka je, čo je primerané množstvo.
marjankaj
07.12.14,13:05
A ak predám v jeden deň viac tých výrobkov? Nehovor, čo je možno sústavné, ale čo definuje zákon.Štátne orgány (a kontrola štátny orgán je) môžu postupovať iba v rámci ústavy a na základe zákona.
veronikasad
07.12.14,13:06
Janko, ale ani v jednom bode nevidím to, na čo sa zadávatel pýta ...(manželka počas RD vyrába drobné výrobky ručnej výroby ... )
marjankaj
07.12.14,13:12
No to mi nebráni dať aj iný názor. Nech si zadávateľka sama vyberie.
Na druhej strane ak je na materskej dovolenke, tak sa môže predsa aj zamestnať na čiastočný pracovný úväzok. A môže sedieť niekde v teple a nemusí postávať niekde na trhovisku.

Zákonodarca sa často odvoláva na nie celkom jasné pojmy, ktoré nikde nedefinoval. Ako sústavnosť, dobré mravy a neviem čo ešte.

Prečo by činnosť vykonávaná dva dni v roku( na vianoce a na veľkú noc) mala byť posudzovaná ako sústavná????
veronikasad
07.12.14,13:14
Janko, osobnú skúsenosť nemám - o tej, resp. prípade dôchodkyne - píše sosak v tejto téme
marjankaj
07.12.14,13:19
No neviem, právnik by to možno videl inak. Neviem, čo tá dôchodkyňa predávala a ani ako často.
Dôchodkyňa sa cíti ukrivdená. A myslím, že právom. Ona si privyrobí k mizernému dôchodku pár drobných. A iní podnikatelia si ulievajú podstatne väčšie sumy.
No ako sa hovorilo, na chudobu musí byť človek prísny.