VladoJ
07.12.14,21:32
Prosim Vas, vedel by mi niekto poradit ako postupovat v pripade fakturovania sluzieb firmou Telekom za obdobie, ked som sluzby z dovodu 2 (!) mesiacov (august-september) trvajucej prekladky tel. linky (medzi 500 m vzdialenymi bytmi) nemohol vyuzivat? Dopredu zaplateny poplatok (za august) mi Telekom odmieta vratit, naopak uctuje mi zmluvnu pokutu za neuhradenu fakturu, u ktorej som predlzoval v minulosti splatnost a zaroven som neobdrzal ziadnu oficialnu upomienku k nej sa viazucu. Telekom mi poslal sms o "dodatocne vystavenom dobropise" (vo vyske "20?", co asi malo byt 20 EUR?), ked som sa vsak opytal na podrobnosti, v ktorej fakture ho uvidim, dockal som sa len ignoracie. Naopak, v minulych fakturach mi pribudol poplatok za prenajom Magio-box zariadenia, aj ked tento mam uz davno odkupeny. Pri tel. dotaze ako je to s tymto prenajmom zariadenia, ktory som vo fakturach nikdy v minulosti neevidoval, mi pracovnicka zakaznickej linky doporucila radsej sa v tom "velmi nevrtat", lebo Telekom mi prenajom moze douctovat aj spatne (!?).

Dvojmesacny presun tel. linky sprevadzal uplny organizacny chaos, ked mi pracovnicka na zakaznickej linke ponukala zavedenie "Chytreho balika" (mozne ihned!) na novu adresu, naopak presun povodnych sluzieb "bol v nedohladne" vzhladom na nutnost vraj tahania nejakych kablov externym dodavatelom Telekomu. Hned na druhy den po telefonate sa mi ozval technik externej firmy a dohodol sa so mnou na zapojeni (prelozeni povodnej) linky. Par dni po zapojeni linky mi pracovnicka z Telekomu mailom uz vysvetlovala, ze prelozenie linky "je v plane" a o moznom termine prekladky ma "bude vcas informovat". Takze neviem, ci Telekom si z ludi "len" striela alebo toto vodenie zakaznika za nos je ucelove a firma si takto nahana papierovo novych zakaznikov aby vykazovala lepsie vysledky oproti konkurencii... V takomto pripade by som vsak mierne upravil nazov baliku sluzieb, ktory Telekom ponuka, aby viac odzrkadloval realitu, na "Chytry balik - plny neprijemnych prekvapeni".

Update 8.12.2014: v schranke som si dnes nasiel dobropis z Telekomu na sumu 19,99 EUR (to bude asi tych "20?" spominanych v SMS?). Oktobrova faktura v Mojom Telekome bola ponizena o tuto sumu. Zostatkovu sumu v nej (6,26) som uhradil online + napisal som dotaz k nauctovanej zmluvnej pokute (4,99), ci je mozne ju vzhladom na okolnosti predchadzajuce pripadu odpustit. Ak to nie je mozne, ziadal som o odklad splatnosti faktury a blizsie vysvetlenie ako (z akeho zakladu) bola tato suma naratana. Skoda, ze toto neprebehlo uz v septembri-oktobri po takmer 2-mesacnej prekladke linky.
arizona
08.12.14,06:44
Predpokladam,ze v case,ked si cakal na prekladku stale bola aktualna tvoja predtym uzatvorena zmluva,preto si Telekom uctuje mesacny poplatok.
To,ze ty si nemohol sluzby vyuzivat,nebolo sposobene chybou Telekomu,lebo ste mali zmluvu uzatvorenu na dodavku sluzieb na predoslu adresu,co oni dodrzali.
Podla mna su v prave a bude iba ich dobra vola,ak ti poplatky za cas nevyuzivania odpustia.
Obrat sa pisomne nich reklamacne oddelenie,tam skor nieco vybavis,ako u brigadnika sediaceho na zakaznickej linke.
Peggynka
08.12.14,06:54
V prípade nespokojnosti sa môžeš obrátiť tu:http://www.teleoff.gov.sk/
taiko
08.12.14,07:20
Urcitre by som situaciu ako si ju popisal neriesil telefonicky, alebo cez SMS.
Opytal by som sa ich pisomne a bez emocii.

1. V akom obdobi som mal aktivovane a vyuzivatelne ake sluzby, a teda
2. v akom obdobi mi co bolo fakturovane a
3. porovnal by som to s tym v akom obdobi som zaco zaplatil a k comu som sa zmluvne zaviazal.
Zaroven by som sa pisomne stazoval na pracovnicku, ktora Ta podla Teba zavadzala a ktora sa Ti (ak je pravda to co pises) vyhrazala.
taiko
08.12.14,07:22
preco si sluzby nevyuzival? To Ti fyzicku zrusili linku a az o dva mesiace zaviedli novu na novej adrese? Noze skus nejaku chronologiu popisat ako sa co a kedy dialo.
VladoJ
08.12.14,07:46
Peggynka, teleoff.gov.sk som samozrejme samozrejme zvazoval. Klasicky list postou som vsak uz davno neposielal a urad komunikuje cez elektronicku podatelnu, ktora vyzaduje elektronicky podpis. Ten este nemam, kedze na policii v case vydania noveho OP nemali citacky, takze mi el. podpis nemohli aktivovat. :-( Situaciu s citackami este preverim a teleoff.gov.sk zatial skusim oslovit osobnym e-mailom, resp. ked to nepojde inac, oficialnym listom.
VladoJ
08.12.14,08:19
Taiko, s Telekomom som komunikoval tel. a neskor uz iba vylucne mailom. SMS mi posielal len Telekom.

1. ziadost o prelozenie linky som podaval osobne v pobocke Telekomu 31.7.2014. Podla pracovnicky, ktora ziadost prijala, to mala byt formalita tak do 1 tyzdna (je to vramci rovnakeho obvodu, vzdialenost bytov cca 500m a linka mala byt pripojena do 10r novostavby, kde su vsetky potrebne rozvody).
Podla SMS z Telekomu, moja ziadost o prelozenie bola vybavena 26.9.2014 10:18:13. V SMS na druhy den (30.9.) som bol "informovany", ze linka bola prelozena 29.9.2014. V skutocnosti bola linka zapojena "uz" 23.9., no 25.9. mi pracovnicka Telekomu (Centrum sluzieb zakaznikom) mailom oznamovala, ze "Presny datum realizacie prelozenia nie je toho casu stanoveny. Nadalej budem sledovat situaciu a dodatocne Vas budem informovat....". To uz bola linka 2 dni prelozena... ;-)

2. kedze som samozrejme netusil aku komediu budem s Telekomom zazivat, zaplatil som augustovu zalohu za sluzby dopredu este v auguste. Storno faktury mi uznali ale vystavili dobropis na fakturu septembrovu, ked este linka stale nebola prelozena...

3. Na ten novy poplatok za prenajom Magio-boxu som sa spytal pre istotu mailom. A ci je teda mozne uctovat ho aj spatne. Vysledok bol, ze v dalsej fakture za sluzby sa uz neobjavil. Tak aspon nieco. Ci pracovnicka Zakaznickej linky bola "napomenuta" za jej "osobne doporucenie" ohladom prenajmu Magio-boxu a super-ponuku (2 moznosti: "Chytry balik" hned bez novej kabelaze alebo cakanie na prekladku, ktora je v nedohladne + odpoved z reklamacneho odd.), to netusim...
VladoJ
08.12.14,08:35
Arizio, keby som tusil, co budem s Telekomom zazivat, radsej by som zmluvu zrusil hned po prestahovani. Ale potom by som v pripade viazanosti platil Telekomu dost vysoku zmluvnu pokutu. Tak? Ma skutocne Telekom zmluvy postavene tak, ze ked po prestahovani zakaznika na novu adresu mu nie je schopny dohodnute sluzby dalej poskytovat, zakaznik ma povinnost nadalej za sluzby platit, ako by ich dalej vyzival??? Ci su v prave uvidim, pripad posuniem pravnej kancelarii aj na europske spotrebitelske zdruzenia, ked to bude potrebne. Pisal som Telekomu uz x-krat, moju staznost eviduju aj na reklamacnom.
taiko
08.12.14,08:42
hmm, z toho co pises mne vyplyva, ze si sluzby mohol pouzivat od 31.7.2014 do 23.9 na starej linke a od 23.9.2014 na novej linke, ci to chapem zle?
VladoJ
08.12.14,08:52
taiko, chronologia je popisana nizsie. Teraz by som rad od Telekomu pocul, ci skutocne musi jeho zakaznik platit za sluzby aj ked ich uz nevyuziva, kedze v byte, na ktory sa vztahovali uz nebyva (nove trvale bydlisko). Ja som zmluvu s Telekomom po prestahovani do noveho bytu zrusit nechcel, ale ocakaval som jej bezproblemovy prechod na novu adresu (len 500m od povodnej). V tom som sa velmi mylil. Po komunikacii s pracovnickou zakaznickej linky som nadobudol pocit, ze Telekom prekladku predlzuje zamerne aby si mohol umelo zlepsovat statistiku predajnosti a novozapojenych klientov, prip. "osetrit" stare zmluvne vztahy (produkty) zmluvou novou.. Uvidim, ci ta moja prekladka bola v Telekome unikat alebo sa ozvu sa aj ini, s podobnymi skusenostami...
VladoJ
08.12.14,09:15
Sluzby som vyuzivat od 31.7. nemohol kedze na starej adrese som uz nebyval. Oznamil som to Telekomu osobne na pobocke. Keby som tam nedostal zavadzajuce, ale realne informacie o casoch prekladky, zmluvu by som radsej uplne zrusil. Ako je to v takomto pripade s platenim zmluvnej pokuty (ak by ju Telekom po mne pozadoval) by som uz riesil s pravnikom... Kazdopadne, mozem tu este pripnut konkretnu cast ci a ako ma zanik pravneho vztahu (vzhladom na prestahovanie) Telekom rieseny v zmluve.
arizona
08.12.14,09:24
To,ze si sa prestahoval,neznamena automaticky zrusenie zmluvy. Podpisal si zmluvu za urcitych podmienok,na urcitu dobu,dostal si za to nejake vyhody od dodavatela. Dodavatel si svoje splnil,lebo v zmuve mas udanu adresu,kde sa sluzby dodavali. Prekladka na novu adresu je iba "sluzbicka" navyse od dodavatela. Ber to skor ako bonus,lebo mohli urobit to,ze ak by takuto moznost neponukali,musel by si platit nadalej po dobu uvedenu v zmluve za dodavku sluzieb na povodnej adrese,aj keby si tam uz nebyval a ich sluzby tym padom nevyuzival. Ja som napr. V rovnakej situacii ako ty,urobila to, ze som sa s novymi majitelmi dohodla,ze budu pokracovat v odoberani sluzieb ( net a TV),iba sa na zmluve prepisal odberatel a ja som sa vyhla pokute za zrusenie sluzby pocas trvania zmluvy. Na novej adrese som si dohodla novu zmluvu.
VladoJ
08.12.14,09:35
Arizona, novi majitelia v starom byte pri prehlasovani neboli a doteraz nie su. Ak Telekom nie je schopny dodat tu extra "sluzbicku" v case aky slubuje ustami svojich pobockovych pracovnikov, ale radovo v mesiacoch, nech na to upozorni zakaznika vopred v zmluve pri jej podpise! Usetri tak vela casu a nervov sebe aj zakaznikom, ktori taketo zmluvy nepodpisuju. Kazdopadne, ja si stale myslim, ze problem je inde. Ked prekladka starej linky trva Telekomu mesiace, ale aktivovanie novej linky je "na pockanie". O totalnom chaose, suvisiacom s prekladkou aj naslednou reklamaciou, nehovoriac...
ivka70
08.12.14,09:38
Ale Telecom nezaujma, kde si ty v ktorom case byval (co dokonca ani nebudes vediet dokazat, keby na to prislo), ich zaujima to, ze sluzbu zabezpecovali. A preto mas platit.
VladoJ
08.12.14,14:13
Ivka, v tejto logike teda ak predavam byt, novy vlastnik MUSI suhlasit s uzivanim sluzieb Telekomu (nieco ako vecne bremeno ;) ?) min. po dobu viazanosti, inac ich dalej platim ja (aj ked uz byvam inde) alebo musim zaplatit Telekomu zmluvnu pokutu aby som mohol zmluvu s nim ukoncit???

Keby si sa prestahovala na novu adresu a Telekom by ti linku prenasal pol roka (aj ked mal podla ustneho prislubu do tyzdna):
a) chodila by si vecer pozerat telku do stareho bytu (vsak si za to platis!),
b) faktury by si dalej platila a cakala na prelozenie (prip. vyprsanie viazanosti), aj ked sluzby s nimi spojene uz nevyuzivas,
c) po pol roku by si zaplatila zmluvnu pokutu v radovo desiatkach az stovkach EUR a zmluvu by si zrusila
d) ine?
ivka70
08.12.14,14:19
Vies, ty sa mozes stazovat na to, ako dlho prenasali sluzbu, ale nemozes svojvolne neplatit povodnu sluzbu, kedze oni ti tuto sluzbu stale dodavali. A dodavali ju podla zmluvy. To, zen am ieste, ktore ti uz nevyhovovalo, nie je ich problem. Ty si poziadal o prelozenie, to je dalsia sluzba, na ktorej "kvalitu" mozes reklamovat, nema to ale vplyv na povodnu zazmluvnenu sluzbu.
Nezaplatenim nic nevyriesis, len si najskor zabezpecis odpojenie. Ak, tak pisomne ziadaj o odpustenie poplatkov s uvedenim argumentov a terminov, ale musis mat nejaku oporu s potvrdenym terminom od nich, ktory nedodrzali (nie ustny prislub niekoho z callcentra)

A s tou viazanostou na byt mas v podstate pravdu: v tomto pripade mas stastie, ze boli schopni poskytovat tuto sluzbu aj na novej adrese. Ak by neboli, predaj bytu nie je dovodom na ukoncenie zmluvy, predpokladam, ze takuto klauzulu tam nemas. Preto si treba dobre rozmysliet viazanost, ak chces byt v buducnosti predavat. byt sa predsa nepradava zo dna na den, teda uz pri viazanosti si mal premyslat, ci taku viazanu sluzbu na konkretne miesto chces alebo ju skutocne predat aj s bytom novym majitelom - a zaplatit len prepis majitela.
VladoJ
08.12.14,15:57
Ale ja som za mesiac, ked som v starom byte uz nebyval (august) predom zaplatil (keby mi linku preniesli aspon vramci tohto mesiaca, nechal by som to tak)! Aj mi platbu za august vratili - v nasledujucej fakture, ked linka este stale nebola prelozena! ;) Ked som sa dozadoval vratenia penazi v mesiaci, ked som uz sluzby vyuzivat realne mohol (aj ked samotna pracovnicka z Centra sluzieb zakaznikom Telekomu to este nevedela), po mnohych telefonatoch a reklamaciach, sa tak stalo vlastne az dnes, stornom vo fakture, ktorej zvysok som dnes doplatil. Aby clovek pochopil absurdnost celej situacie, musi poznat jej detaily!