chobotnica1964
08.12.14,13:05
Svokra darovala vnučke svoj podieľ bytu, v ktorom sme do nedávna bývali s ňou.
Vnučka sa ale zachovala egoisticky, starú pani presťahovala k sebe, zmanipulovala ju až k podpisu darovacej zmluvy. Svokra sa chce pre nevyhovujúce podmienky vrátiť späť a chce darovaciu zmluvu zrušiť po tom, čo zistila, že byt ide do predaja a my máme bývať na ulici. Aké sú naše možnosti?
Môže mi niekto poradiť ?
Katy a R
08.12.14,12:16
keď nie je možné "po dobrom" ... tak treba súdnou cestou, ele nie je to zase také jednoduché - treba dokázať ..
cit z Ob zák - § 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

http://www.porada.sk/254746-deti-ma-obrali-o-dom-post2638770.html#post2638770
ivka70
08.12.14,12:35
A vy tam byvate a nevlastnite ani cast bytu? Vnucka je 100% majitelom?
chobotnica1964
08.12.14,13:13
To nie, manželovi zostala jeho časť z dedičstva po otcovi, väčšinovým majiteľom je jeho dcéra, tá nám dala cez advokáta vedieť termín vysťahovania, hoci náklady na byt znášame výhradne my, lebo tam bývame a to si ešte našli na internete, koľko má nárok od nás pýtať za tzv. PODNÁJOM
Tweety
08.12.14,13:23
Nemá právo žiadať vás o vysťahovanie, kedže ste spoluvlastníci.
Katy a R
08.12.14,13:27
asi si nedala všetky info - lebo ak by to bolo ako píšeš, tak si myslím, že žiadny advokát by vám neposlal termín vysťahovania a ani nežiadal podnájom (to by teoreticke ešte možno hej - ale zase vie, že vy by ste mohli žiadať peniaze na údržbu domu a podobné výdavky)... ;)
ivka70
08.12.14,13:50
Ak nie je manzelova dcera 100% vlastnikom nehnutelnosti, nemoze ju predat. moze predat svoj podiel, kde manzel ako spoluvlastnik, ma predkupne pravo.

Ak vyuzivate jej majetok, naozaj moze ziadat najomne vo vyske podielu na nehnutelnosti ale rovnako ma aj povinnost uhradzat vo svojom svojho podielu naklady (napr. fond oprav, dane z nehnutelnosti a pod.)

Treba naozaj rozsirit tu otazku o viac informacii, lebo z toho, co pises, by ziadny pravnik nevyprodukoval termin na vystahovanie.

A svokra by sa mala poradit s pravnikom o darovacej zmluve a moznostiach vratenia daru.
Chobot
08.12.14,14:12
Darovaciu zmluvu nemôže odvolať, taký termín neexistuje. Nanajvýš môže požadovať vrátenie daru, ale aj to len za presne daných podmienok v zákone.