mondes
08.12.14,14:16
Ahojte poraďáci. Chcem sa Vás opýtať, že aký význam má z pohľadu účtovníka to, že kaderníčka namiesto skut. výdavkov si uplatní paušálne výdavky. Moja otázka znie čudne, ale vysvetlím.
Mám klientku-kaderníčku, ktorá dostala dotáciu z ÚP, tak tej vediem skutočné výdavky, už aj kvôli evidencii na ÚP + jej robím správu, ktorú predkladá raz za polroka. Teraz som jej tú správu robila poslednýkrát, nakoľko už prešli 2 roky. Za svoju prácu, t.j. vedenie peň. denníka, vystavovanie PPD, VPD, evidencie pohľ. a záväzkov, atď, však to poznáte som si pýtala 60 Eur. V cene je zahrnutá aj celková tlač výstupných zostáv, čo ako viete, nie je toho málo. Od r. 2015 by mohla prejsť na paušálne výdavky. Avšak aj pri pauš. výdavkoch budem musieť účtovať dennú tržbu PPD, viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o pohľ. a záväzkoch. A to mám všetko robiť za 30 Eur ročne???

Tých 30 eur som si nevymyslela. Bola som u jednej kaderníčky, ktorá uplatňuje paušálne výdavky a tá mi povedala, že svojej účtovníčke platí 30 eur. Je to o polovicu menej, ako moja klientka platí mne.

Čo vy na to? Vďaka za skúsenosti.
Katy a R
08.12.14,13:21
pri 40%tných výdavkoch jej učtovať netreba nič.
ja čo poznám, tak si robí sama (má to úhľadne v zošite pekne zapísané)
mondes
08.12.14,13:23
Ani tržby z ERP???
veronikasad
08.12.14,13:26
Ak by si robila len DP, 30€ za B-čkové DP, aj keď bez príloh - je málo ... A 60€ za ročné účtovníctvo, vrátane DP je tiež smiešna cena. Prečo si nestanovíš nejaký mesačný paušál, príp. cenu za položku ?
Katy a R
08.12.14,13:27
však nie je učtovnou jednotkou - ten zošit jej bohato stačí ;)
.. ale veď ty si môžeš vypýtať viac (alebo nech si spraví sama) - veď napr sa tej dotyčnej môže stať, že to uplatňovanie 40%tných výdavkov pre ňu nemusí byť výhodné ... ;)
mondes
08.12.14,13:29
Veronika, viem, že 60 eur za účto je málo. Ale ak si zoberieme ten príklad o ktorom píšem, tak prečo by mi mala kaderníčka platiť 60 eur za celkové účto, ak môže len 30 eur? Tu je každému každé euro dobre. Preto sa pýtam, že ak si kaderníčka uplatňuje paušálne výdavky, či musí účtovať tržby z ERP.
mondes
08.12.14,13:33
Ok, no napr. teraz budem mať novú klientku - kaderníčku. A ak jej navrhnem, že si môže uplatňovať pauš. výdavky, tak to nebudem jej musieť účtovať dennú tržbu? To sa mi akosi nepáči. Podľa mňa tržba z ERP je potrebné účtovať.
veronikasad
08.12.14,13:33
Monika, nemusí účtovať, musí viesť evidenciu príjmov. A tá sa dá priebežnou mesačnou uzávierkou z ERP (aj ja to tak robím). Nahadzujem si do ALFY+ cez peňažný denník mesačné uzávierky, zdá sa mi to oveľa rýchlejšie ako robiť to ručne v exceli. Rovnako tam nahrávam aj záväzky, pohľadávky nemá. Inventúru mi dá na konci roka, DP vytlačím priamo z ALFY. Zdá sa mi to oveľa jednoduchšie ...
mondes
08.12.14,13:37
A výdavkové doklady vôbec neúčtuješ?
veronikasad
08.12.14,13:38
Keď robím paušálne výdavky tak evidujem len odvody (cez peňažný denník v ALFA+)
Katy a R
08.12.14,13:38
nuž či sa ti páči, alebo nie - zákon hovorí jasne.
problém je v tom, že nemôže dopredu vedieť, či sa jej to naozaj tak oplatí. voľakedy mali učtovníčky možnosť 60%tných výdavkov - tak sú zvyknuté robiť takto a väčšinou to zvládli samé, pomocou rodiny. teraz to už môže byť nevýhodné "po starom"
veronikasad
08.12.14,13:42
Vlani sa mi to stalo, paušálne výdavky boli nevýhodné, tak som spätne robila účto za celý rok. Len kaderníčka mala problém v marci hľadať doklady o nákupe materiálu...
veronikasad
08.12.14,13:43
Teraz som jej kázala aby mi podklady k PV dala pred Vianocami, aby mala dostatok času - v prípade potreby vedenia JU
Katy a R
08.12.14,13:43
no veď to, že nemôže dopredu vedieť!
mondes
08.12.14,13:45
Ok, ďakujem Vám dievčatá. Rozhodla som sa, že ponúknem svojim klientkam - kaderníčkam aj takú možnosť, že si môžu uplatniť paušálne výdavky. Veď ak majú na výber, tak prečo nie. Ja to vlastne riešim do budúcna, pretože teraz mám iba 1 kaderníčku a ako som písala kvôli ÚP jej vediem účtovníctvo. No od nového roku už si bude môcť vybrať. Vďaka.
mondes
08.12.14,13:47
No, tak to mne bude nosiť priebežne všetky doklady a ja si to budem priebežne sledovať, či jej postačia pauš. výdavky, alebo nie.
Anik
08.12.14,20:21
mondes teda prepáč, ale teraz si ma ozaj prekvapila. Chceš sa starať o klientku kaderníčku za 30 eur ročne? Kedy si naposledy platila kaderníčke a koľko to bolo?
Skoro by som povedala, že bez akejkoľvek zodpovednosti a zlého spania v prípade, že uvažuješ nad tým či si niekde neurobila chybu?
Ďalej ani nepíšem, ale myslím, že v tomto prípade si sa dosť podcenila.
mondes
08.12.14,20:54
Anik, ani nevieš, ako rada by som zvýšila cenu tak, aby sme boli obe spokojné. No ak si si prečítala všetky príspevky tejto témy, tak si zistila, že sa snažím tú klientku udržať. Veď prečo by mne mala zaplatiť napr. 80 eur, ak "vedľa" to bude mať za 30 eur?
O tomto to celé je. Ale pri pauš. výdavkoch nie je až tak veľa práce a hlavne nie je potrebné tlačiť také kvantum dokladov.
Anik
08.12.14,21:03
mondes neber to v zlom iba som sa zamyslela práve nad tým, že poznám kaderníkov a kaderníčky, ktorí nemajú problém za kratučké ostrihanie zobrať min. 4 eurá u dieťaťa u doslej ženy aj okolo 10 eur, za účesy ani nehovorím.
Každý z nás má pocit, že si zaslúži za svoju prácu ohodnotenie a keď sa porovnám s nimi tak si myslím, že naša zodpovednosť je oveľa vyššia.
veronikasad
08.12.14,21:49
Dohodni si "barter" - tiež robím účto jednej kaderníčke, za DP mi platí 50€ + každý mesiac sa chodím dať bezplatne ostrihať ....Spokojné sme obidve.
Jarino6382
08.12.14,22:04
aj 100€ si treba vypýtať , musíš to vedieť obrblať, musíš jej vedieť do hlavy nahustiť že ty si v tom najlepšia a keď jej to bude robiť iná tak jej tam nedá toto a toto... povymýšľaj si niečo, nemusíš klamať len buď vynaliezavá... a nepodceňuj sa, moja priateľka je taká istá, aj zadarmo by robila.. ale keby to takto funguje, nezarobí ani na slanú vodu takže hor sa do toho a zarábať ! :) Držím palce :)
mondes
08.12.14,22:36
Ach jaj, tu je iný kraj. Keby išlo len o tú jednu kaderníčku, tak bez tých cca. 30 eur by som prežila. Ale ja to mám tak nejak celkovo "odveci". Ale ak si chcem nájsť klientov, nič iné mi neostáva. Tu spolupráca začína tak, že: koľko berieš za DP? Lebo tam tá berie toľko. A vôbec nevedia rozlíšiť medzi paušálnymi výdavkami a skutočným vedením účta, ich zaujíma, že koľko beriem celkovo za DP a hotovo. No a ja ak si ho chcem "klofnúť" tak idem pod hranicu.
marjankaj
08.12.14,22:44
Veronika a priznávaš aj ten nepeňažný príjem??:---
piškot
09.12.14,07:15
Konečne normálna reakcia z pohľadu účtovníkov...ved preboha si zoberte kolko si pýtajú za prácu kaderníčky automechanici..a pod...
Braňo
09.12.14,07:42
prepáč mi si smiešna, ak za jeden účes alebo nafarbenie dáš cez 20 EUR a za účtovníctvo pýtaš 30 EUR, to ani nekomentujem. Veď aj s najjednoduchším účtovníctvom stráviš niekoľko hodín.
marjankaj
09.12.14,08:20
Veď nie je problém vypýtať. Problém je to aj dostať.
jamis
09.12.14,16:41
veď to.....brať môžu, platiť sa im veľa nechce.....chúďatka chudobné