Kety Alfa
08.12.14,14:36
Dobrý deň, manžel pracoval v r.2013 v Českej rep. a dostal vyplatený daňový bonus na 5detí. V daňovom priznaní sme ho uviedli (podľa rady z daň.úr.) do tabuľky č.3 (§8) r.12 ako "iné". Vyrátala sa z neho daň ale teraz nám prišlo vyúčtovanie zo zdravotnej poisťovne, že má nedoplatok práve z tohto príjmu. Chcem sa opýtať, či niekto nemáte podobnú situáciu, či naozaj sa musia platiť zdravotné odvody na Slovensku aj z daňového bonusu z ČR? Ďakujem
Anik
08.12.14,20:08
Doňový bonus vyplácaný na deti napr. z ČR je u nás zdaňovaný tak ako Ti aj poradili na DÚ
je to podľa § 8 - iné. Príjmy podľa §8 podliehajú aj odovodu do zdravotnej poisťovne a ak bolo vykonané ročné zúčtovanie ZP tak výsledkom musí byť nedoplatok - a ten treba zaplatiť
Mila123
08.12.14,20:26
ak by mal manžel ZP platné stále v cudzine (ČR) nedoplatok na zdravotnom poistení by nebol......
Anik
08.12.14,20:29
Milka práve preto som napísala, že ak mu bolo vykonané RZZP ak na SVK -zdr. poistenie nemá ZP asi nerobí RZZP ani v prípade príjmu podľa §8
Mila123
08.12.14,20:33
Anik, veď ja viem, že je to tak, teba som neupozorňovala.....rada čítam Tvoje príspevky....
písala som iba pre informáciu, pre ostatných
Kety Alfa
09.12.14,08:34
Ďakujem, chápem že je to tak, len vnútorne s tým nesúhlasím, ale to je jedno. Je to okolo 300 eur. Neviete mi ešte poradiť, či môžem Všzp požiadať o splátkový kalendár, alebo niečo, lebo do 45 dní takú sumu proste nezoženiem (a ešte pred Viamocami :( ...) Veď budem tam volať, len či neviete ako to chodí...či zvyknú dať nejakú možnosť ako to splácať postupne. Dúfam že mi z toho nevznikne povinnosť platiť nejaké mesačné odvody na budúci rok?
Anik
09.12.14,12:13
Môžeš požiadať o splátkový kalendár , ale najprv budú chcieť 40% a potom schvália aj splátkový kalendár. V Tvojom prípade musíš najprv zaplatiť nejakých 120 € a zvyšok na splátky najčastejšie to rozdelia na 6 mesačných splátok.
Kety Alfa
10.12.14,14:47
čiste hypoteticky: keby teda ešte celý rok 2014 pracoval v ČR, tak mu naša ZP nerobí RZZP a neplatil by z DB odvod aj keď by táto suma bola v DP ktoré si musí ako rezident SR podávať aj tu v SR? Škoda teda že ZP nerobí RZZP s časovým rozlíšením, lebo manžel ešte do 30.04.2014 pracoval v ČR a tento príjem súvisel len s prácou v ČR. No potom sa zamestnal už na Slovensku.