Roland77
08.12.14,15:51
Poprosil by som o radu, mám starší Renault Kangoo 99" 1.4 55kW, písal som už aj na rôzne Renault fóra ale tam asi už nik nechodí, preto sa pýtam tu, možno sa nájde odborník, ktorý pomôže.

Auto malo pri prvej EK vysoké hodnoty (vraj trojnásobné) CO a HC, technik mi poradil diagnostiku a výmenu katalyzátora. Absolvoval som dve diagnostiky ale žiadne chyby mi nenašli. Zakúpil som kvôli financiám katalyzátor univerzálny, ktorý som si svojpomocne namontoval. Kvôli STK a EK som už do auta investoval cez 800€ čo je viac ako hodnota auta a stále nemôžem jazdiť. Aby sme boli v obraze, toto sú moje dve výplaty a ja už nemám ani cent a to idú vianoce.

V servise mi povedali, že sa mi na to pozrú ale môže sa to vyšplhať aj na 500€. Mám zdravotne ťažko postihnutú mamu a auto potrebujem, vozím ju skoro denne po lekároch.

Teraz mi technik zase radí aby som vymenil sviečky, sviečkové káble ... ja som ale už úplne bez financií. Nájde sa niekto, kto mi poradí ?

PS: Už som uvažoval aj o tom že auto ponúknem na súčiastky ale bojím sa, že ho kúpi nejaký špekulant a ja na to iba doplatím.
draik
08.12.14,16:22
V prvom rade by som na automobilových fórach hľadal kontakt na odborníka a nie na meničov dielov. Rady od stola, čo všetko treba vymeniť a zaplatiť, sú od veci. Problém často nevyriešia, a to ani samotná diagnostika, ktorá len navádza na riešenie problému. Stále treba niekoho, kto rozmýšľa a nie bezhlavo mení diely.
fortunka
08.12.14,16:27
Ako doplatis na to, ze auto kupi nejaky spekulant? Tebe to po predaji moze byt jedno. Inak diely sa daju zohnat aj lacnejsie ako v servise, alebo nejakom kamennom shope. Ale bolo by fajn urobit to do hovori draik, najst niekoho kto skutocne vyriesi problem a nebude menit cele auto... to si za 1000EUR mozes kupit aj ine... a mozno pojazdnejsie.
Roland77
08.12.14,16:40
Práve na tej druhej diagnostike sa pán opravár vyjadril, že treba meniť postupne od palivového čerpadla, až po výfuk. Keď som mu zdelil, že mám na opravu limit 200€ tak ma poslal preč.
V značkových servisoch ma môžu objednať po novom roku, ale nemyslím, že to bude lacnejšie. A podstatnejšie je, že auto potrebujem denne.
Nenašiel som v okolí 100km nikoho, kto by bol ochotný sa na to čo i len pred vianocami pozrieť.
Idem to hodiť na bazár niekto možno potrebuje na dieli, ale pochybujem, že za to dostanem aspoň polovicu toho, čo som do toho teraz vrazil.
Roland77
08.12.14,16:43
Mal som problém, že som predal na súčiastky škodovku a prišli pre ňu v sobotu, poprosili ma nech im požičiam techničák, že mi ho pošlú poštou aby som ju mohol odhlásiť. Ďalej si to môžeš domyslieť ...
fortunka
08.12.14,16:45
no tak ale tomu sa da vyhnut, hlavne ak mas s tym uz "prax" :)))))
buchač
08.12.14,16:55
Roland77
08.12.14,19:23
Ja mám Kangoo 99" a to má iba jednu lambdu a to pred katalyzátorom, tá nevykazuje ani náznak chyby a či pri EK ale aj na diagnostike bola OK. Zajtra ešte po preštudovaní desiatok diskusií zainvestujem do sviečok. Nebudem kupovať žiadne predražené Denso či NGK, aj keď práve tie sú vraj naj. Postačia mi Bosch. Uvidím aké ceny budú v kamenných obchodoch ale na nete som našiel v akcii po 3€/ks. Vo štvrtok idem k jednému pánovi, ktorý vraj dokáže pripraviť auto na EK. O cene sa so mnou cez mobil nechcel baviť, mám to k nemu cez 60km tak dúfam, že policajti budú zhovievavý :)
Nokerla
09.12.14,16:21
Nechaj si nastavit zapalovanie, pozri lambda sondu, pripadne vymen sviecky. Kable pokial to jazdi normalne nemen, je to zbytocne. A hlavne pred meranim na EK auto zahrej na prevadzkovu teplotu, ked je motor studeny ukazuje zle hodnoty.
Roland77
09.12.14,16:35
Lambda je vraj OK, dnes som vybral sviečky - tri boli povolené a podfukovalo pod nimi. Môže to byť príčina vysokých emisií?
Motor som na EK nahrial ako sa len dalo, keď som išiel zapol sa aj ventilátor na chladiči. Uvidím, vo štvrtok idem do servisu.
vlado 33
09.12.14,23:15
Práve na tej druhej diagnostike sa pán opravár vyjadril, že treba meniť postupne od palivového čerpadla, až po výfuk. Keď som mu zdelil, že mám na opravu limit 200€ tak ma poslal preč.

Roland77: Tento pán ťa chce odrbať, vysvetlím prečo.

Palivové čerpadlo- nedostatočný prísun paliva počas jazdy, šklbanie motora.

Katalyzátor- dusenie motora pri vyšších otáčkach počas jazdy, nedostatočný výkon.

Lambda sonda-kolísavé otáčky pri voľnobehu, o dosť vyššia spotreba paliva.

Sviečky-problém pri studenom štarte hlavne v zime. vynechávanie chodu motora.

Káble- vynechávanie chodu motora, nepravidelný chod.

Vieš, mechanici s tými univerzálnymi prdítkami zistia tak prd, akurát ťa vyžmýkajú z peňazí. Choď do autorizovaného servisu kde majú diagnostiku pre tvoj typ motora. Kľudne to môže byť niektorý zo snímačov, napr. teploty motora alebo škrtiacej klapky. Máš palubný počítač, nesvieti nejaká kontrolka? Vzduchový filter si menil kedy? Vozidlo má najazdené koľko km? Nemá motor spotrebu oleja? Je výfuková sústava po katalyzátor dostatočne utesnená? Zapaľovanie sa u vozidiel s katalyzátorom nenastavuje, všetko riadi riadiaca jednotka. Ten starý katalyzátor nevyhoď, mohol by si zaňho dostať pár grošov http://www.stare-katalyzatory.sk/cennik.html
Ferdosondo
10.12.14,04:32
Možno trochu od veci, ale keď sa na to pozriem ekonomicky, tak by matka mohla za tie peniaze chodiť k lekárovi aj taxíkom a Tebe by odpadli starosti a výdavky.
jslancik
10.12.14,06:39
čo je pravda, nie je hriech.
jslancik
10.12.14,06:47
teraz je priam nemožné so starým autom prejsť TK a EK. To ti povie každý mechanik, ktorý sa na tebe nechce nabaliť. Mám tiež šunt s rovnakou diagnózou - zlé emisie, Katalyzátor je v poriadku, a servisák ho ani nasilu nechcel meniť.
Tebe poradím vzhľadom na tvoju situáciu - zájdi napr. za tým servisákom, ktorému si nechal 800€, a povedz mu, že či by s tým neskočil na emisnú. On už bude vedieť, čo treba. Mohol si tak spraviť už dávno, a nestálo by ťa to 800€, ale iba 20...
Roland77
10.12.14,08:42
Ja si auto opravujem svojpomocne doma, takže servisák som ja, iba s vecami do čoho sa nerozumiem hľadám pomoc. Na STK mám "kamaráta", ktorý sa ale bojí o flek, takže ani "všimné" nezabralo.
Tých 800€ zožrali nové torzné tyče, komplet brzdy, motorček stieračov, podbehy, výfuk, katalyzátor ...
Roland77
10.12.14,08:45
No ono to na začiatku nevyzeralo tak tragicky, ale postupne sa to zosypalo ako domček z karát ... máš pravdu, ale teraz keď som už toľko investoval neviem ako ďalej ... už to nejako dotiahnem do úspešného konca a potom si to spočítam ... a zaplačem :(
vlado 33
10.12.14,08:49
Zaujímavé, moje 14 ročné prdítko, prechádza EK jedna radosť pozerať na to. Keby len EK ale aj TK.
Roland77
10.12.14,08:52
Ďakujem toto keby som bol vedel na začiatku asi nejakú stovečku ušetrím, ale práve že všetko ide ako má, motor má lepší ťah ako čo jazdím firemný OPEL 1.6 16V 74kW, spotreba je veľmi dobrá, olej nežerie, vzduchový filter je nový, otáčky nekolíšu, motor nešklbe.
Motor má nabehaných 104.tis km. Kupoval som ho od ženy a bola prvá majiteľka, mám všetky doklady - servisku a pod. KM sú pravé.
Mám faktúry čo sa týka opráv, rozvody boli menené pri 94.tis km.

Už si myslím, že či nie je chyba na EK/STK kým som tam bol piatich nás vyrazili a z toho dvoch opakovane ...
lujza.j
10.12.14,08:52
Treba najst ineho kamarata na stk...
vlado 33
10.12.14,09:34
Zvýšene emisie nie závažná vada vozidla, ktorá ohrozuje bezpečnosť premávky. Platnosť neúspešnej kontroly po ďalšiu opakovanú je 1 mesiac . Pokiaľ si prešvihol tento termín, choď na opakovanú a budeš mať papier na ďalší mesiac (cca do 10€). Ja by som si počkal na diagnostiku autorizovaného servisu. Po diagnostike môžeš odmietnuť ďalšiu opravu, z dôvodu financií. Vymám od mechanika chybové hlášky, po výmene čohokoľvek budeš musieť resetnúť riadiacu jednotku v servise, to ti spraví hocikto.
vlado 33
10.12.14,10:24
Nedá mi povedať jednu poznámku. Katalyzátor sa pri 100 000 nemení a tak isto aj lambda sonda, vydrží oveľa viac. Možnosť ako zničiť katalyzátor je časté rozťahovanie vozidla. Štartovať so stlačeným plynovým pedálom pri elektronickom prenose na škrtiacu klapu, nie je možné.
Roland77
10.12.14,11:47
Ďakujem, no ak sa technik nemýlil, vraj mám 30dní na opakovanú ale jazdiť vraj nesmiem, pretože mám závažnú chybu na aute (tuším kód 801) a nevyhovela ani STK. Podľa zákona ho vraj musím odviesť na prívese ...
vlado 33
10.12.14,15:03
801 je EK. V protokole máš napísané či dočasne spôsobilé alebo nespôsobilé. Pokiaľ dočasne, môžeš po vlastnej osi do servisu. Tam je termín 1 mesiac.
KoxXxo
10.12.14,15:49
Ideš na to zo zlého konca. Chyba nie je v aute.