ZuzanaA
08.12.14,21:19
Chcela by som Vás poprosit o radu. Naša spoločnosť /platiteľ DPH/ poskytuje /okrem iného/ elektronicky dodávané služby do krajín EU /len ČR/ podľa § 16 ods.18 zákona o DPH. Doteraz sme vystavili faktúru bez DPH ak bol odberateľ platcom DPH v ČR a ak občan nepodnikateľ, fakturovali sme s DPH. Teraz si nie som istá, či to platí aj od roku 2015? Platiteľ DPH je asi ok ale nie som si istá ako postupovať v prípade občana-nepodnikateľa.
Neviem či dobre chápem systému MOSS, je to výhodné asi v prípade, že dodávame do viacerých krajín EU, čo nie je náš prípad. Teda keď sa nezaregistrujem na MOSS, aké nové povinnosti mi vzniknú? Musím za takého človeka uhradiť DPH v ČR? Ďakujem veľmi pekne za každú radu, mám z toho španielsku dedinu. :mad:
Ester plus
09.12.14,07:13
Od 1.1.2015 bude platiť pre poskytovateľov elektronických služieb možnosť registrácie v ČŠ v ktorom sa nachádza zákazník - nezdaniteľná osoba t.j. kde je miesto spotreby danej služby. Aby sa dodávatelia týchto služieb pre nezdaniteľné osoby vyhli viacnásobnej registrácii v každom ČŠ je daná aj druhá dobrovoľná možnosť cez jednotné kontaktné miesto MOSS cez finančnú správu. Pri tomto systéme by sa elektronicky podávalo len jedno daňové priznanie a platilo by sa len jednému správcovi dane v ČŠ identifikácie. Daňové priznania a uhradené sumy DPH by mali byť následné distribuované jednotlivým ČŠ kde je miesto spotreby týchto služieb. Čo sa týka dodávania týchto služieb pre zdaniteľné osoby tak tam nie je žiadna zmena fakturuje sa bez DPH.
ZuzanaA
09.12.14,11:43
Ďakujem ale stále mi nie je jasné, že keď nechcem využívať MOSS, nemusím sa ani registrovať napr. v ČR? Môžem vystavovať faktúry za elekt. služby - pre nezdan. osoby normálne s DPH ako doteraz?
Ester plus
09.12.14,12:09
Musíš jedno alebo druhé. Pri systéme MOSS sa bude fakturovať v sadzbe DPH platnej v ČR.
ZuzanaA
09.12.14,12:22
Mozte mi to prosím konkrétnejšie vysvetliť? Ak nebudem mať MOSS, čo musím urobiť?
Ester plus
09.12.14,12:24
Ak neubdete využivať MOSS, budete sa musieť zaregistrovať v ČR za platiteľa DPH a podávať tam daňové priznanie k DPH.
ZuzanaA
09.12.14,12:33
Dakujem, tak toho som sa obavala.
GaborM
02.02.15,12:59
Na českých stránkach som našiel až šialený spôsob dokazovania určenia miesta plnenia DPH.
Články 24b a 24F

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:32013R1042

V jednej z CZ diskusií som narazil na info, že to máme podobne. Malo by to byť na stránkach finačnej správy, ale neviem to nájsť. Stretli ste sa s tým niekto?
avalik
02.02.15,13:00
otazky sa nedavaju do odpovede - dole na stranke je etiketa porady
GaborM
02.02.15,13:02
Týka sa to MOSS, nebude lepšie, ak to bude celé v kope?
avalik
02.02.15,13:30
nie, to nie je cielom autora tejto stranky - zadaj to ako suvisiacu otazku