moke
02.05.06,09:38
Prosim vas poraďte mi. Idem vyplňovať cesťák zo zahraničnej pracovnej cesty. Bol vo Francúzku. Doniesol doklad za ubytovanie, platený kartou a ešte doniesol doklad za večeru, tiež platený kartou. Tá večera sa strhne z diét, alebo mu patria celé diéty, alebo ako je to? A na výpise sa to dáva na aký účet?
A ešte si kupoval malinovku a platil kartou, a povedal, že mu to mám odpočítať z diét. Ako sa to potom zúčtuje na výpise?
Som z toho zúfalá.
MirkaV
02.05.06,07:41
urob - nárok na stravné a na druhej strane záväzok a .... potom to zúčtuj vzájomne
Chobot
02.05.06,07:42
Prosim vas poraďte mi. Idem vyplňovať cesťák zo zahraničnej pracovnej cesty. Bol vo Francúzku. Doniesol doklad za ubytovanie, platený kartou a ešte doniesol doklad za večeru, tiež platený kartou. Tá večera sa strhne z diét, alebo mu patria celé diéty, alebo ako je to? A na výpise sa to dáva na aký účet?
A ešte si kupoval malinovku a platil kartou, a povedal, že mu to mám odpočítať z diét. Ako sa to potom zúčtuje na výpise?
Som z toho zúfalá.

Je to bežný zamestnanec alebo nejaký vedúci zamestnanec či konateľ firmy, ktorý má aj repre fond? Upresni.
moke
02.05.06,07:57
Je to predajca. My všetko v súvislosti s ním refakturujeme do zahraničia. Má aj repre. Ako mám urobiť nárok na stravné a potom záväzok? Na aké účty?
A ešte bol na Slovensku a bol na požičanom aute. Patrí mu náhrada PHM aj sadzba?
Chobot
02.05.06,08:52
Je to predajca. My všetko v súvislosti s ním refakturujeme do zahraničia. Má aj repre. Ako mám urobiť nárok na stravné a potom záväzok? Na aké účty?
A ešte bol na Slovensku a bol na požičanom aute. Patrí mu náhrada PHM aj sadzba?

Konkrétne účty Ti neporadím, rozoberiem to z phľadu zákkona o cest. náhradách.

Predpokladám, že tá karta bola služobná.

Ubytovanie ide celé od nákladov firmy (náklady na SC).

Požičané auto - má nárok na náhradu 6,20/km plus náhrada PHM. Kalkuláciu náhrady uvedieš v cesťáku (výpočet km).

S tým stravným to je komplikovanejšie a je viac riešení. Jednoduchšie by bolo tú večeru zaúčtovať na repre fond a súčasne mu krátiť nárok stravného o čiastočne poskytnutú stravu (kráti sa o 35% denného nároku).
Alebo mu to môžeš účtovať ako poskytnutý preddavok na SC a potom dostane pri vyúčtovaní o toľko menej. Tu je však problém, že ak tá večera bola drahšia ako denný nárok stravného, tak Ti ešte bude musieť doplatiť.

Platiť za kúpu malinovky platobnou kartou sa mi zdá trochu prehnané, ale čo už. Tiež mu to môžeš urobiť tak, že to dáš do repre (jednoduchšie). Alebo znovu to zaúčtuješ ako preddavok na SC. Ten predajca TI to trochu skomplikoval, ale nie je to neriešiteľné. Ak chceš, pripoj konkrétne čísla a poradíme čo je výhodnejšie.
moke
02.05.06,09:10
A nemôže sa dať tá večera na repre a diéty budú v celej výške? Musí sa to krátiť?
Chobot
02.05.06,09:20
A nemôže sa dať tá večera na repre a diéty budú v celej výške? Musí sa to krátiť?

§5 ods. 6 druhá veta:
"Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čistočne, zamestnáveteľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o .... 35% za bezplatne poskytnutú večeru..."

Ak chcete, preplaťte mu celé stravné, ale v prípade kontroly pamätej, že niekdo za správnosť vyúčtovania zodpovedá...:cool:
moke
02.05.06,11:44
Prosím poradte, napíšem vám celé vyúčtovanie, ktoré mi dal:
25.4. - 7.00 - Kežmarok
- 13.00 - Bratislava
- 22.30 - Kežmarok
26.4.- Kežmarok - 6.00
- Bratislava letisko - 12.00
- Paris - 18.20
- Carlepont - 19.45
27.4. -Carlepont -0.00
- Carlepont - 24.00
28.4. - Carlepont - airport - 8.40
- Paris - aiport - 8.40
- Bratislava aiport - 15.00
- Kežmarok - 19.30

A ešte doniesol blok za večeru z 27.4., ktorý platil firemnou kartou.
A platil 27.4. tiež firemnou kartou malinovku za 6 eur, a povedal,že to mám odpočítať z diét.
Poraďte ako to mám vyúčtovať?
Prosím, prosím, lebo som z toho zúfalá.
Chobot
02.05.06,13:23
Ja by som to vyúčtoval nasledovne:
25.4. - 7.00 - Kežmarok
- 13.00 - Bratislava
- 22.30 - Kežmarok
TSC 15,5 hod. : stravné 135 SKK

26.4.- Kežmarok - 6.00
- Bratislava letisko - 12.00
- Paris - 18.20
- Carlepont - 19.45
TSC 6 hod.: stravné 89 SKK
ZSC: 12 hodín, zákad FR, stravné: 22,50 EUR, vreckové (40%):9,00 EUR

27.4. -Carlepont -0.00
- Carlepont - 24.00

ZSC: 24 hodín, základ FR, stravné: 29,25 EUR (krátenie o 35%), vreckové (40%): 18 EUR

28.4. - Carlepont - airport - 8.40
- Paris - aiport - 8.40
- Bratislava aiport - 15.00
- Kežmarok - 19.30
ZSC: 15 hodín, základ FR, stravné 45 EUR, vreckové 18 EUR
TSC: 4,30 hod. žiadna náhrada.

SPOLU nárok: 141,75 EUR + 224 SKK

Záloha na SC: 6 EUR

Vyúčtovanie - doplatok: 136 (zaokrúhlených 135,75) EUR + 224 SKK

Ten blok z večere zaúčtuj na repre fond. Ak by tá večera stála menej ako 15 EUR, tak to daj ako zálohu podobne ako tých 6 EUR a nekráť stravné.
moke
03.05.06,04:05
Toho 26. 4., ked bol na Slovensku aj v zahraničí, patrí mu vreckové aj na Slovensku aj v zahraničí? Alebo len, čo je najvýhodnejšie?
A tá večera? To bol na večeri s obchodnými partnermi. Nemôže sa to dať na repre,a dať celé diéty a tým to je vybavené? Musí sa to krátiť?
A ešte tá malinovka? Nemôže sa mu to odpočítať z vreckového? A je vybavené? Len neviem, ako by som to zaúčtovala na výpise.
Chobot
03.05.06,08:02
Asi nečítaš predošlé príspevky, ale zopakujem Ti to.

Toho 26. 4., ked bol na Slovensku aj v zahraničí, patrí mu vreckové aj na Slovensku aj v zahraničí? Alebo len, čo je najvýhodnejšie?

Za dobu na SK mu patria náhrady ako pri tuzemskej ceste, za dobu v zahraničí mu patria náhrady za ZSC tak, ako som to uviedol v rozpise.

A tá večera? To bol na večeri s obchodnými partnermi. Nemôže sa to dať na repre,a dať celé diéty a tým to je vybavené? Musí sa to krátiť?

Podľa zákona sa stravné kráti, ak mal zamestnanec zabezpečenú stravu. Ak mu ale chcete dať celé diéty, tak mu ich dajte. Ak na to nikto nepríde, tak je to jedno. Pravdepodobnosť, že by to daňová kontrola odhalila je minimálna - to by musela byť sakramentsky hlboká a podrobná kontrola, aby si dali dohromady čerpanie repre s cestovnými náhradami. (To je ako keby si sa ma opýtala, či môžeš prejsť križovatkou na červenú. V podstate môžeš, ak Ťa nikto neuvidí.)

A ešte tá malinovka? Nemôže sa mu to odpočítať z vreckového? A je vybavené? Len neviem, ako by som to zaúčtovala na výpise.

Ako mu to chceš odpočítať z vreckového? Nárok na vreckové nemôžeš krátiť a v účtovníctve to aj tak musíš tú platbu kartou nejako zazanemenať a zaúčtovať. Preto vidím najjednoduchší spôsob vykázať to ako vyplatenú zálohu na SC, ktorá sa potom pri vyúčtovaní SC zohľadní.
moke
03.05.06,15:07
A ako sa to cele zauctuje? Napiste mi prosiiiim cele ucty.
Dakujem