Alena T.
09.12.14,15:26
prosím Vás, môžem zaúčtovať výber z bankového účtu na účet 355? účtujem v podvojnom účtovníctve a konateľ robí strašne veľa výberov. Tým pádom, ak to dám na dotáciu pokladne, tak sa mi pokladňa strašne navyšuje. Neviem, čo konateľ s tými peniazmi robí, nedáva mi doklady o tom, že uhrádza nejaké faktúry. Tým pádom to zrejme využíva pre svoju osobnú spotrebu. prosím skúste sa ešte niekto vyjadriť
Mila123
09.12.14,14:36
u nás sa necháva v pokladni, i napriek tomu, že zostatok je vysoký....
veĎ predsa nemáš žiaden iný doklad, iba doklad o výbere peňazí........
Alena T.
09.12.14,14:47
áno, ale tým pádom mám neskutočne veľkú pokladňu a tie peniaze v nej nemám... tým pádom mi nemôže sedieť ani inventarizácia... myslela som, či sa to nedá nejakým spôsobom dostať z pokladne preč... neviem čo robiť s tak vysokou pokladňou...
Alena T.
09.12.14,14:49
myslela som, že ak by s tým konateľ súhlasil, tak by sme spísali nejakú zmluvu o pôžičke, alebo čo... neviem...
Ivana Germanová
09.12.14,15:59
ja to dávam na 518 999 a pri DP ako pripočítateľnú položku, nič lepšie ma nenapadlo. lepšie ako robiť inventúru pokladne na niekoľko desiatok tisíc euro, keď sa kumuluje pokladňa
veronikasad
09.12.14,16:04
Mila123, a čo inventúra pokladne ?
marjankaj
09.12.14,16:19
Po inventúre to dá predsa pokladníkovi zosobniť.:--- Ale to by som rád vedel ako? Keďže máme zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Že by to realizoval bankovým prevodom?:eek: Teda ak je to viac ako 5000 euri. :eek:
Mila123
09.12.14,16:22
a doklad?
kn-alka
09.12.14,17:44
ja účtujem ako osobná spotreba konateľa na 518 .... - nedaňové
Ester plus
10.12.14,06:32
Dávate to ako 518(NN)/211 po 5000 Eur?
kn-alka
12.12.14,13:23
nie naraz, proste všetky tieto výbery, ktoré išli konateľovi do vrecka účtujem hneď ako 518.... - nedaňové, práve preto, aby sa mi nekumulovala pokladňa.

.... ale ako poriešiť už nakumulovanú pokladňu ??? v ďalšom roku postupne "vyberať" z pokladne ako osobnú spotrebu konateľa.
karakul
12.12.14,13:53
... laik sa diví a odborník žasne...
To vážne niekto účtuje osobné výbery konateľa právnickej osoby ako nedaňové náklady ???
Takéto výdavky - výbery v žiadnom prípade nesúvisia s podnikaním a umelo znižujú výsledok hospodárenia účtovnej jednotky - ak by to čerpal ako podiely, pekne podrobí ZP.
Predpokladám, že keď sa to takto účtovalo ako nedaňový náklad, tak DPPO bolo v poriadku, ale by to bolo celkom v poriadku, tak ste uvedené sumy zdanili konateľovi a podrobili odvodom - veď to bol jeho nepeňažný príjem ! ... lebo kontrola vám to spočíta...
Ak nákupu na osobnú spotrebu došlo, je nutné o tomto účtovať vždy o pohľadávke, t.j. 355/221,211 ktorú je potrebné uhradiť naspäť.
halasovama
12.12.14,14:57
jednoznačne by sa takýto výber, ktorý nemá kumulovať pokladňu sa účtuje ako pohľadávka voči konateľovi... v opačnom prípade ak je potrebné do pokladne doplniť financie tak sa to začne nulovať, alebo sa financie od konateľa vrátia do pokladne alebo na účet, nechápem súvislosť spájať osobný výber z účtu z účtovným účtom 518 (služby) aj keď nedaňový...
ekopo
12.12.14,15:01
aj ja žasnem nad tou 518, ak to robí takto účtovník, tak rýchlo vrátiť živnosť, resp. požiadať zamestnávateľa o preradenie z funkcie účtovníka na funkciu pomocného skladníka...
ekopo
12.12.14,15:06
účtovníčka s 15 r. praxou?
ekopo
12.12.14,15:22
zhrnieme si to:
určite nie na 518.... neviem ako vás to napadlo
schodné cesty sú: 355 alebo 261 s následným prijatím na 211 (ale môže ostať aj na 261 keďže nie je zatial doklad o prijatí hotovosti...ale len ako krajný prípad)
vo všetkých prípadoch sa účty nabalujú
ako ich znížiť s prižmúrením oka?
konatel nech doloží bločkami, že peniaze vybral z účtu napr. na reprezentačné (problém?), na nákup rôznch položiek materiálu,... všetko pripočítatelná položka (alebo aj nie)
regina.golierova
12.12.14,17:37
súhlasím, je to odvaha robiť účtovníka s takýmito vedomosťami,
regina.golierova
12.12.14,17:41
pani Ivana s 518 , nič v zlom ,ale doporučujem vám ukončiť túto profesiu
Mishok
13.12.14,13:00
Rozlišuj výber a úhradu lebo je tu toho veľa popísaného
1. Výber z Bú jednoznačne na 261 (ak vyberá z bankomatu alebo na pobočke)
2. ak to robí prevodom na svoj súkromný účet (napr koli poplatkom) tak ,,čistejší" postup je na 355,
Tu však podotknem že aj zaúčtovanie na 261 je u konateľa obhajitelne

Následne sleduješ či konateľ peniaze do pokladne vložil
A) nevlozil, alebo spotreboval na sukromnú spotrebu - preúčtuješ na pohľadávku voči nemu
B) vlozil - nie je co riesit :)
C) peniaze spotreboval na firemnú spotrebu ale nema o tom doklad - viem ze niekto to riesi cestným prehlásenim či je to obhájitelne tak to nech si kazdy posudi sam.... vo vacsich firmach to preuctuju ako pohladavku voci konatelovi/ zamstnancovi nakolko firme z toho vyplyvaju naklady (napr dan)


3. konatel platil nákupy firemnou kartou a nedoniesol doklad
toto je castý pripad ked sice mám výpis z účtu a viem ze ciastka bolo spotrebovana na podnikanie avsak neviem to dolozit: blockom, fakturou, dokladom... toto je na 518,501 (nedanove) ak sa da ako-tak preukazat skutocnost ze to bolo urcene na podnikanie
karakul
13.12.14,14:47
"3. konatel platil nákupy firemnou kartou a nedoniesol doklad.... sice mám výpis z účtu a viem ze ciastka bolo spotrebovana na podnikanie avsak neviem to dolozit: blockom, fakturou, dokladom"
... ja ako účtovník nemám čo dokladať - je to vec konateľov, poverených pracovníkov firiem... účtujem, čo mi klienti predložia... upozorním ich na prípadnú absenciu dokladov, ak nedajú doklad, ja nemám právo posudzovať oprávnenosť naloženia s peniazmi firmy a uznať či neuznať - nepreukázané (nezdokladované) výbery, platby jednoznačne pohľadávka... ako nedaňový náklad jedine nevydokladovane úhrady na bežné účty obchodných partnerov
zlatica76
13.12.14,15:38
ono, dávať to na 355 má ešte jeden aspekt. Ak sa firma dostane do cashových problémov, tak účtovník môže ukázať konateľovi, že pozri koľko si vybral, mohli sme poplatiť :)
Mishok
13.12.14,15:56
mas vypis z banky
jasne ze doklada uctovna jednotka (podnikatel), pisal som v prvej osobe
Gabika018
23.03.15,19:03
aj ja riešim podobný problém... ako ste to nakoniec vymysleli?