katjes
09.12.14,20:13
Dobry den,
rada by som Vas poprosila o radu. Predavame nehnutelnost, ktoru sme nadobudli priamym dedenim. Porucitelka bola vlastnikom len cca 2-3 roky, ale tiez nadobudla nehnutelnost priamym dedenim. Predosla vlastnicka byt vlastnila viac ako 5 rokov. Je potrebne platit v takomto pripade dan z prijmu???
Dakujem za radu.
Mila123
09.12.14,19:16
nie, nie je potrebné ani podávať DP z dôvodu predaja nehnuteľnosti, pretože dobu na oslobodenie splňate (predlošlí poručitelia spĺňajú i keď takýmto spôsobom)
Mishok
09.12.14,19:16
katjes
09.12.14,19:18
dakujem...to som chcela pocut:)
marjankaj
09.12.14,20:13
No neviem, čo myslíš pod "priamym dedením".
Ak ste dedičia v priamom rade, prípadne manželka, tak je predaj oslobodený.
Inak treba päť rokov počkať.
bubkoch
09.12.14,20:31
mila123: z coho vyplyva ze sa do limitu 5 rokov berie do uvahy aj doba vlastnictva predchadzajucich majitelov/porucitelov, nie len porucitela predavajuceho dedica ???
pokial viem, zakon hovori o dobe vlastnictva porucitela, nie porucitela a vsetkych predchadzajucich majitelov od ktorych sa kedy dedilo ...
Mila123
09.12.14,20:36
postupné dedenie sa tomu vraví....
marjankaj
09.12.14,20:40
Bubkoch, myslím, že je to vyjadrené tým v zátvorke., teda postupným dedením a naviac aj poručiteľov. Keby to malo byť ako hovoríš, tak by to tam bolo zbytočné.
§9 ods. 1
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
bubkoch
09.12.14,20:52
diky teraz to je jasne ... na googli som v rychlosti nasiel len "citat" bez tej zatvorky :-)