allain
09.12.14,23:33
Ahojte,
chcel by som sa informovať, mám možnosť vycestovať do zahraničia, pracoval by som pre slovenského zamestnávateľa. Slubena hodinová mzda sú 2 eurá, s tým že keďže sa jedná O prácu v zahraničí mam nárok na diéty. Je to práca dlhodobého charakteru. Ako sa počítajú už spomínané diéty pri práci dlhodobého pobytu v zahraničí, je to takto V súlade so slovenskými zákonmi? Predbežná cena práce na hodinu spolu s dietami je 6 eur v čistom. Odvody A dane platené na Slovensku. Za každú odpoveď budem vďačný ostávam s pozdravom
Xanti
09.12.14,23:01
Napríklad v Rakúsku sú denné diety 45 eur nad 12 hodín pobytu, Nemecko detto.
V podstate diety slúžia na zabezpečenie stravy v zahraničí a nie na prepočet, koľko fiktívne dostaneš v čistom lebo ti rozpočíta diety do zárobku. Mimochodom diety patria pracovníkovi aj za dni kedy nepracuje, tj. napr. za nedeľu ked váľa šunky po ťažkom týždni v práci. A zamestnávateľ ti bude platiť minimálnu mzdu, s minimálnymi odvodmi. No neviem v podstate dosť málo.
allain
09.12.14,23:14
Ak som správne pochopil je nutné odpracovať denne 12 hodín tým pádom mám nárok na diéty vo výške 45 eur A čo ak odrobím 8 hodín? Sú diéty nižšie alebo žiadne? Niečo málo som sa dočítal je taktiež rozdiel v tom čo mám uvedené v pracovnej zmluve ako miesto vykonu práce?
avalik
09.12.14,23:40
Pozor, ak budeš mať v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce v zahraničí patrí ti len toto:

§ 18

(1) Zamestnancovi s miestom výkonu práce dohodnutom v pracovnej zmluve v zahraničí patrí za dni cesty do miesta výkonu práce v zahraničí a späť a pri pracovných cestách v zahraničí náhrada ako pri zahraničnej pracovnej ceste; pri pracovných cestách na územie Slovenskej republiky za čas strávený na území Slovenskej republiky patria zamestnancovi náhrady ako pri pracovnej ceste.


Ak by si mal miesto výkonu práce na SK a do zahraničia by si išiel na pracovnú cestu, tak ti patria "náhrady pri zahraničných pracovných cestách" (čiže napr. stravné - podľa času stráveného za hranicami SK - nie podľa počtu odpracovaných hodín.)

Preštuduj si Zákon o cestovných náhradách - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-283
TRETIA ČASŤ - NÁHRADY PRI ZAHRANIČNÝCH PRACOVNÝCH CESTÁCH
ŠTVRTÁ ČASŤ - NÁHRADY PRI VÝKONE PRÁCE V ZAHRANIČÍ
Xanti
09.12.14,23:57
Ak som správne pochopil je nutné odpracovať denne 12 hodín tým pádom mám nárok na diéty vo výške 45 eur A čo ak odrobím 8 hodín? Sú diéty nižšie alebo žiadne? Niečo málo som sa dočítal je taktiež rozdiel v tom čo mám uvedené v pracovnej zmluve ako miesto vykonu práce?
Pochopil si to zle ...
ak si v zahraničí viac ako 12 hodín ... tak máš nárok na celodnové diety.... je jedno či ten den pracuješ hodinu alebo 15 hodín ... alebo nepracuješ vôbec.
Ak si v zahraničí viac ako 6 hodín a menej ako 12 hodín tak máš nárok na polovičné diety v ten den ( toto sa týka len dní kedy cestuješ domov alebo nazad do práce ) .
expeeert
10.12.14,06:48
V podstate sa jedná o klasický odrb zamestnávateľa, kedy namiesto riadnej mzdy ti vypláca diéty, lebo z tých sa neplatia odovody a dane.
V prípade diét je jedno koľko odrobíš, tie závisia od času stráveného v zahraničí a na pracovnej ceste. Čiže ak tam budeš celý mesiac, tak 30dní x 45€ = 1350 € by si mal dostať v rámci diét a je úplne jedno, koľko odrobíš hodín.
allain
10.12.14,07:31
V podstate sa jedná o klasický odrb zamestnávateľa, kedy namiesto riadnej mzdy ti vypláca diéty, lebo z tých sa neplatia odovody a dane.
V prípade diét je jedno koľko odrobíš, tie závisia od času stráveného v zahraničí a na pracovnej ceste. Čiže ak tam budeš celý mesiac, tak 30dní x 45€ = 1350 € by si mal dostať v rámci diét a je úplne jedno, koľko odrobíš hodín.

No v tomto by som mal jasno, ešťe čomu nerozumiem je to miesto výkonu práce uvedené v pracovnej zmluve, je tam rozdiel v dietach? ide o prácu pre slovenskú firmu a ako miesto výkonu práce je uvedené Rakúsko, ak je tomu tak zamestnávaťeľ mi preplatí cestu a čo potom? aké diety?
ivka70
10.12.14,08:51
V podstate sa jedná o klasický odrb zamestnávateľa, kedy namiesto riadnej mzdy ti vypláca diéty, lebo z tých sa neplatia odovody a dane.
V prípade diét je jedno koľko odrobíš, tie závisia od času stráveného v zahraničí a na pracovnej ceste. Čiže ak tam budeš celý mesiac, tak 30dní x 45€ = 1350 € by si mal dostať v rámci diét a je úplne jedno, koľko odrobíš hodín.

No v tomto by som mal jasno, este čomu nerozumiem je to miesto výkonu práce uvedené v pracovnej zmluve, je tam rozdiel v dietach? ide o prácu pre slovenskú firmu a ako miesto výkonu práce je uvedené Rakúsko, ak je tomu tak zamestnávaťeľ mi preplatí cestu a čo potom? aké diety?


A mas miesto vykonu prace niekde, zamestnavatela nezaujima ako sa tam dostanes.
Cize ti nepreplati cestu z domu do prace.
Rovnako ho nezaujima, kde tam budes spat, co budes jest na veceru, ci na to mas.
Ak nie si na pracovnej ceste, ale pracujes v mieste svojho vykonu prace, nemas narok na "diety" aj ked to tvoje miesto vyponu prace je ina krajina ako krajina tovjho TP.

Lenze ak pracujes v Rakusku a mas miesto vykonu prace Rakusko, riadi sa tvoja mzda aj pracovne podmienky rakuskymi zakonmi. Cize napr. aj minimalna mzda, odvody a pod.