Neesha
09.12.14,22:46
Dobry den, rada by som sa opytala, ci by ste mi neporadili, ci a ako sa da riesit nasledujuca situacia.

Priatel pred 14 rokmi nanestastie rucil kamaratovi ako rucitel pri zmluve o pozicke. Zmluva o pozicke bola podpisana dna 8.11.2001.
Prva splatka bola splatna dna 8.12.2001, avsak dlznikom uhradena nebola, preto prisla priatelovi upomienka v ktorej bolo uvedene, ze ako rucitel prebera vsetky jeho povinnosti vyplyvajuce zo zmluvy. Upomienka bola vystavena na den 18.12.2001. Samozrejme, ze povodny dlznik sa nehlasil a odstahoval sa zo Slovenska.

Veritel podal zalobu datovanu k dnu 9.5.2002 na zaklade ktorej dna 24.6.2002 vydal okresny sud platobny rozkaz na zaplatenie dlznej sumy, zmluvnej pokuty, trov konania a pravneho zastupenia do 15 dni od dorucenia.
Dalsie datumy:
Vykonatelny exekucny titul: 28.4.2003;
Navrh opravneneho na vykonanie exekucie 11.7.2003; Zacatie exekucneho konania: 5.8.2003;
Poverenie na vykonanie exekucie: 28.8.2003.
4.2.2004 - príkaz na zacatie exekucie zrazkami zo mzdy.
V roku 2004 teda zrazali priatelovi istu ciastku zo mzdy, koncom roka ale dal vypoved a odisiel do zahranicia.
21.10.2004 - exekucny prikaz na vykonanie exekucie zrazkami z inych prijmov.

Priatel sa zo zahranicia vratil v r. 2009, odvtedy je zamestnany na Slovensku a odvtedy mu neboli zrazane zo mzdy ziadne peniaze, nakolko ma ineho zamestnavatela.
Este dna 2.7.2007 bolo zriadene exekucne zalozne pravo.
13.7.2007 - upovedomenie o zacati exekucie (upovedomenie o zriadeni exekucneho zalozneho prava na nehnutelnost);
16.7.2007 - upovedomenie o dalsich trovach exekucie.

Dna 8.8.2008 bolo vyhotovene oznamenie , ze zavazok voci povodnej spolocnosti (Investa Credit Slovakia s.r.o. - ktora je od 23.10.2012 zrusena bez likvidacie) bol zalozeny zmluvou o zaloznom prave v prospech spolocnosti Swiss Union Zurich a.s.(konatelia spolocnosti boli totozni ako vo firme Investa Credit) V oznameni bolo evedene aj cislo uctu a to, ze priatel je povinny uhradit zavazok voci spolocnosti, nebol ale pripisany ziaden datum. Prislo aj potvrdenie o registracii v Notarskom centralnom registri zaloznych prav.

Priatelovi dnes (po takmer 5 rokoch od jeho navratu na Slovensko) telefonovala sekretarka exekutora, ktory ma dany pripad na starosti a oznamila priatelovi, ze firma ma koncom roka zaniknut a zavazok ma prebrat ina firma (pravdepodobne rovnaky scenar). Ak ale uhradi do konca roka nejakych cca 660€, vedia vybavit zastavenie exekucie, ak to ale neuhradi, po novom roku bude cena povodna (t.j. cez 2000€). Preto ma zaujima, ci nie je mozne namietat premlcanie a ci tato moznost po novom roku nezanikne, ak by pohladavku prebrala na zaklade zalozneho prava dalsia firma. Je mozne namietat premlcanie, ak exekucne konanie uz zacalo? Aky postup by bol najvhodnejsi?

Velmi dakujem za akukolvek odpoved. Priatel sa stal rucitelom este velmi mlady a bohuzial proaktivnejsie nekontaktoval exekutora, pokial viem. Nasla som iba jedno stanovisko, v ktorom Investa nevyhovuje ziadosti o sposobe splacania, ale tento dokument je datovany este ku dnu 3.1.2003. Budem skutocne vdacna za akukolvek radu. Priatel ma doteraz zablokovany ucet kvoli exekucii.
misoft
10.12.14,04:59
Možno ma opravia, ale! Exekučné konanie bolo začaté. Už sa premlčať nič nedá. Dal by sa premlčať dlh, ale len v prípade, ak by veriteľ v lehote 10 rokov od doby, kedy sa dozvedel o dlhu, nekonal. On však (veriteľ) konal - viď 11.7.2003. Vtedy už sa exekúcia začala. Exekuovaný mal do 15 dní vzniesť námietku voči exekúcii - neurobil tak, exekúcia je OK! Priateľovi neostáva nič iné, len platiť.
draik
10.12.14,07:48
Začaté exekučné konanie sa nepremlčuje a nekončí ani zmenou veriteľa.
Hilda2
10.12.14,10:32
Predpis č. 233/1995 Z. z. (Exekučný poriadok)
§50
Povinný môže vzniesť u exekútora povereného vykonaním exekúcie do 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie námietky proti exekúcii;

§36
Ak osobitný zákon neustanovuje inak, exekučné konanie nemožno prerušiť, nemožno odpustiť zmeškanie lehôt a po skončení exekučného konania nemožno podať návrh na obnovu exekučného konania.
právnik-probono
10.12.14,18:29
Ponuka sekretárky exekútora znie celkom výhodne, byť na vašom mieste tak ju prijmem a aj využijem. Ale predtým odporúčam overiť si sumu u súčasného veriteľa (teda vami nemenovanej firmy, ktorá má zaniknúť ku koncu tohto roka) a pokiaľ daná spoločnosť dá písomný prísľub, alebo uzavrie s vami dohodu, že ak uhradíte istú sumu (bude nižšia ako tá, ktorú vám ponúkal exekútor, pretože suma ponúknutá exekútorom už obsahuje aj exekučné trovy), ostatný dlh voči nej Vám bude pardonizovať, tak danú sumu ihneď uhraďte, odporúčam na účet spoločnosti. Následne iba oznámte (písomne!) exekútorovi uhradenie celej sumy veriteľovi na základe dohody a exekútorovi v tomto prípade už len doplaťte trovy exekúcie a on exekúciu následne bude musieť zastaviť.
Neesha
11.12.14,16:34
Dobry den, velmi pekne dakujem za vsetky rady. Mam dojem, ze mozno to nakoniec dopadne aj celkom dobre....

Priatel dnes volal na sekretariat exekutora, kde mu bolo povedane:
Exekucia bola neerozdielne, mozu to vymahat od obidvoch povinnych. Je jedno, kto rucil a kto si zobral uver. Exekutor to moze vymahat od priatela a ten si to moze nasledne vymahat od povodneho dlznika. Pani povadala, ze oni to uz chcu ukoncit. Navrhla, aby priatel zaplatil polovicu trov exekutora (predtym jej povedal, ze do konca roka nebude vediet zohnat plnu sumu trov za exekutora - t.j. cca 700€) a druhu polovicu sa pokusia vymahat od povinneho v 1.rade (ten sa ale nachadza mimo SR, priatel iba zohnal tel. c. nanho);
Sekretarka mu povedala, ze ak uhradi polovicu trov, budu vediet exekuciu zastavit. Priatel povedal, ze ci by sa ta suma nedala rozdelit do nejakych splatok. Na to mu pani odpovedala, ze ak bude chciet rozdelit to na splatky, moze nastat zmena opravneneho v novom roku. A potom bude musiet zaplatit celu sumu. Vraj ak by to zaplatil tento rok, vedia tento rok vratit poverenie na sud a zastavit to. Ale ze nevie povedat, co bude na buduci rok. Opravneny bol Investa leasing; tato spolocnost bola vymazana, preslo to na opravneneho Corent (alebo tak nejako); a corent teraz moze poziadat o zmenu opravneneho na DOV trade, a ked uz pride k tej zmene, bude musiet platit vsetko. Ale pokial tam nie je dany navrh na zmenu opravneneho, oni by vymohli len ich trovy a dali by to zastavit. Vraj ak daju dovod, ze istina a trovy exekucie boli zaplatene, vedia to tento rok zastavit. vraj ked zaplati, dostane normalne prijmovy doklad a ked sa vrati poverenie, dostane vyuctovanie.


zaujimaju ma este nejake veci.
1. aky dovod na zastavenie konania mozu uviest? lebo zaplatenie istiny a trov asi nie je dovod na zastavenie konania...
2. A ak by Corent nedal ziadost o zmenu opravneneho a firma by zanikla, tak by nezanikla aj pohladavka? lebo by priatel vlastne nemal komu plnit. a mohol by si v takom pripade od neho vymahat trovy exekutor?
3. moze sa stat, ze sud zastavenie exekucie zamietne?
4. Ak do dnesneho dna Corent nepoziadal o zmenu opravneneho, ake ma lehoty? moze to stihnut do konca roka, alebo sa to uz nestihne a teda pohladavku nebude komu plnit?
5. moze si exekutor vymahat u priatela zaplatenie trov, ak zanikne sro-cka, ktorej sa ma plnit?


velmi budem vdacna, ak by mi ktokolvek vedel zodpovedat na tieto otazky. naozaj si cenim kazdu jednu radu. vopred dakujem...
draik
11.12.14,20:00
Držím Vám palce, ale len na základe nejakého tvrdenia sekretárky exekútorského úradu by som si pre istotu nefandil.
1. Návrh na zastavenie exekúcie môže podať oprávnený, a to bez uvedenia dôvodu
2. Proces likvidácie firmy nie je rýchly, v rámci neho sa vysporiadavajú aj pohľadávky
3. Z dôvodu uvedeného v bode 1 nie
4. Návrh podáva nový veriteľ
5. Na niekoho pohľadávka pravdepodobne prejde