kuravesele
10.12.14,05:41
Zákaznikoví chceme poskytnúť zľavu BONUS vo výške nejakých 10 000 EUR. Máme to vystaviť ako dobropis, alebo túto sumu môžeme dať do FA na ktorej je vyfakturovaný tovar a unížime túto FA o tento bonus mínusom?
Mishok
10.12.14,04:53
určite na faktúru mínusom, k normálnym dodávkam, aby ste znížili cenu resp ako položku ,,zľava" tak aby celková faktúra nebola mínusová... možno aj váš softver umožňuje takuto fakturaciu

vystavenie ,,dobropisu" je mozné iba:

(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví
a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.
kuravesele
10.12.14,04:58
Dobropis je potrebné vystaviť v týchto prípadoch:
• pri úplnom zrušení dodávky tovaru alebo služby,
• pri čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby,
• pri úplnom vrátení dodávky tovaru,
• pri čiastočnom vrátení dodávky tovaru a
• pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti (napr. pri poskytnutých rabatoch, bonusoch alebo skontách).


ten posledný bod, je taký, že mi to vychádza, že by mal byť vystavený dobropis...? Neviem, metie ma to...
Mishok
10.12.14,05:06
kľúčové je že je to PO dodaní, to znamená opravu základu dane robíte ak ,,bonus" poskytujete až po dodaní

http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/599/category/uctovne-doklady/article/dobropisy.xhtml

Mimochodom pozor na ods. č. (6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.
kuravesele
10.12.14,05:10
no my to chceme poskytnúť ako BONUS za rok 2014. Tak ako to bude správne? Tak to mám dať do poslednej vystavenej FA a unížim ten tovar a nemusím vystaviť dobropis?
Mishok
10.12.14,05:14
tak ak sa to vzťahuje k už uskutočneným dodávkam tak to bude dobropis. Každopádne stále to môžete dať na jednu faktúru viď § 75 Súhrnná faktúra (budú tam položky kt faktúrujete plus mínusové na kt dávate zľavu)
kuravesele
10.12.14,05:24
čiže, nemal by byť problém ani tak ani tak? Správne tomu rozumiem? Lebo minulé roky sme unižovali poslednú FA...
Mishok
10.12.14,05:28
správne