cynik
10.12.14,07:39
Dobrý deň.



Spoločenstvo vlastníkov bytov si 2/3 väčšinou odsúhlasilo okrem rekonštrukcie stávajúcich aj prístavbu nových lodžií.

Platí to pre všetky byty v bytovom dome - lodžie sa majú pristavovať aj v tých bytoch, ktoré už lodžie majú, a aj v tých, ktoré ešte žiadnu nemajú. (severná/južná strana)



Aké mám možnosti, keď ja žiadnu novú lodžiu nechcem (viacero dôvodov, o.i. aj financie, dispozícia bytu)?

Má zhotoviteľ diela právo zasiahnuť do môjho majetku (ukotvenie na mojom "pozemku", navŕtanie panelu môjho bytu v osobnom vlastníctve)?

Čo ďalej, keď si nechcem dať vybúrať nové plastové okná a nahradiť ich novými (vrátane dverí), zničiť novú plávajúcu podlahu, nové omietky, novú maľovku, nové lišty, nové elektrické rozvody, nemám financie na zaplatenie nových plastových okien a dverí, atď?

Kto ma - a ako prinúti prípadne splácať novú lodžiu, ktorú nepotrebujem a nechcem?



ďakujem za odpoveď
misoft
10.12.14,06:49
Má! Uvedom si, že vonkajší panel nie je výlučne tvoj. Patrí všetkým spoluvlastníkom. Okrem toho, musí sa dodržať vzhľad fasády. Tvoja chýbajúca lodgia by toto narušovala. Pokiaľ by však boli nútení tvoje okná, tvoju podlahu (v tvojom byte) omietky a pod. - teda to čo je vo VNÚTRI bytu - demontovať alebo zbúrať, máš nárok na náhradu škody, alebo uvedenie do pôvodného stavu.
Aby ti jasné bolo - to čo je vonku na múre/paneli - nie je výlučne tvoje, patrí všetkým. To čo je dnu - je LEN tvoje.
cynik
10.12.14,07:40
OK, to je teda otázka panelu.
Prípadnú náhradu škody - a od koho ju mám žiadať?
Mám nové plastové okna, byt je komplet po rekonštrukcii - nemám financie na nové okná a dvere, a HLAVNE - nepotrebujem lodžiu.

Ako a kto ma donúti zaplatiť prípadné nové okná a dvere na mojej obývačke, keď ich nechcem?
JAJA11
10.12.14,07:40
len je na zamyslenie, ak má niekto opravený byt, aby znovu platil za úpravy, ktoré nezvýšia cenu jeho bytu ........ to by štvalo aj mňa a nesúhlasila by som.... je otázka, prečo sa prerábajú existujúce loďžie, sú v takom stave, že je potrebná ich oprava? Je zohľadnené v cene, ak má už niekto opravený byt, že zaplatí za nútenú prerábku menej ako tí čo si vymieňajú staré okná?
JAJA11
10.12.14,07:42
vonkkajší vzhľad bytovky by mal byť jednotný, ak sa majú dorábať lodžie, tak by si ich mali dať spraviť všetci, alebo nikto...... ak dala súphlas na dorábanie lodžií väčšina tých, čo lodžiu nemajú, tak sa treba prispôsobiť..... s tou výmenou okien by som však mala problém aj ja.....
fortunka
10.12.14,07:53
Nie je to nikde zohladnene, a nikto to neriesi, nemozes sa z toho ani nijakym sposobom vykrutit. treba si vopred zistit, ci sa neplanuje a kedy sa planuje zateplenie,a k sa da... mne bolo tiez povedane "ze vobec sa nad tym neuvazuje" a hla... namontovala som si sietky, opravila balkon, namalovala zabradlia a zacalo sa zateplovat, vsetko strhnut, skoro nam nakazali odstaranit klimatizaciu, co uz som penila.. ale nemozeme s tym NIC. Ak je odsuhlasene ze sa ide prerabat, fasada musi byt rovnaka. Lodzie sa zatepluju tiez, kto vie ake su stare.. ci tie treba vynechat a okolo dat novu fasadu... kto a kedy sa bude znovu vracat k oprave? Ako to ze zateplenie a lodzia nezvysia cenu bytu??? Samozrejma ak niekto ide kupovat byt tak cena sa odvija aj od stavu bytovky.
cynik
10.12.14,08:03
Vtip je v tom, že nesúhlasila väčšina tých, čo lodžie nemajú, ale 2/3 zo všetkých. U tých, čo nemajú, je to 50/50. Dôchodcovia samozrejme nechcú, pretože to zvýši platby do fondu opráv, náklady na údržbu, a vôbec - dnes nemá nikto nazvyš 1000 € a viac.
ivka70
10.12.14,08:05
Ako vlastnik mozes napadnut rozhodnutie vlastnikov navrhom na sud v dobe po odhlasovani urcenej zakonom.

Vlastnik
"..ako záväzné musí rešpektovať rozhodnutia väčšiny vlastníkov v dome. Ak je vlastník prehlasovaný, má právo obrátiť sa s príslušnou otázkou v lehote 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu na hlasovaní nemohol zúčastniť, lebo sa o ňom riadne nedozvedel, má právo obrátiť sa na súd do troch mesiacov, inak jeho právo zaniká."

http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/20149-vlastnik-bytu-si-nemoze-robitco-chce/
cynik
10.12.14,08:15
Ďakujem, o tom viem.
Som zvedavý skôr na prax - príde firma, vybúra mi jednu stenu, namontuje nejaké nové okná, poškodí mi vybavenie, maľovku, podlahu, atď.
Či to tak v praxi naozaj funguje.
Okrem toho - mám malý byt a nábytok disponovaný tak, že nejaké dvere na balkón by boli len na ozdobu - nepoužívané.
mackoivan
10.12.14,11:07
si na tom podobne ako tí čo si vymurovali bytové jadro , vykachličkovali a potom keď sa vymieňali sanitárne rozvody tak im to rozbúrali. A to sa deje vo vnútri ich bytu- Obvodové steny sú spoločné , preto o tom ako sa budu upravovať rozhodnú vlastníci bytov právoplatným rozhodnutím , hlasovaním. Ty dobre vieš, že na súde nemáš šancu ak boli stavebným úradom schválené tie loggie. A nie sú to náhodou balkóny?
marjankaj
10.12.14,11:22
To ti akože zoberú 2 metre z obývačky a urobia z toho lodžiu? Alebo ako tie lodžie chcú pristavovať?
cynik
10.12.14,13:06
Stavebné konanie ešte nezačalo. Na súde samozrejme šancu mám, ale nechcel som to hnať do extrémov.
misoft
10.12.14,13:08
Si tiež účastníkom stavebného konania. Môžeš podať námietku, odpor......
cynik
10.12.14,13:25
misoft, viem. Mňa zaujíma skôr situácia, keď bude chcieť firma u mňa v byte vybúrať moje nové plastové okná a komlet stenu, a ja ju nepustím. Rovnako domov nepustím stavebnú firmu.
cynik
10.12.14,13:55
Železná konštrukcia, železobetón. Obrovské balkóny, tuším až 2 m široké a 6 m dlhé. Také super lešenie.
denis_m6
10.12.14,14:02
len aby si nedopadol ako chlapik u nas, chcel byt mudry, prehadzoval veci stavbarom, vypol im prud, ked bolil vo vytahu a uz mal navstevu zelenu.
cynik
10.12.14,14:04
Trochu mimo mojej úrovne :)
denis_m6
10.12.14,14:18
vdakabohu, su este teda normalni ludia na svete. Ak mozem poradit ku rekonstrukcii, treba si nafotit byt pred tym, ako sa tam nieco robilo, taketo foto isto pomoze v pripadnom spore alebo pri rieseni problemov.
sito
10.12.14,16:05
cynik, nebuď cynik!

Byt je priestor medzi podlažiami domu, teda podlahou a stropom, ktorý je ohraničený stenami domu. Ostatok domu je spoločný, spoločný majetok spoluvlastníkov ich spoločného domu. Ty tam nebývaš?

Nelogické, až hlúpe pristavovať niekomu balkón, kto už má lodžiu.

Ak pristavia, tak aj pred tvojím bytom, priestorom v dome, aby mal dom rovnaký vzhľad, teda dom. V priestore, je to už vecou vkusu každého vlastníka, jeho.

Isto bude na ňom nejaké krytie, zábradlie, ktoré zakryje, že z tvojho bytu nie je vstup na ten balkón. Nenecháš si predsa zničiť kvôli tomu vstupu zničiť nové okno, že?

A ako sa financuje ? Takto!

" Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome."

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Ak nesúhlasíš s väčšinou, odsťahuj sa, predaj svoj priestor v tom prekliatom dome.
cynik
10.12.14,19:12
Zákon poznám. Ale som zvedavý na firmu, ktorá si dovolí mi zbúrať okná...
Peggynka
10.12.14,19:25
Ako to tu tak čítam,tak asi na tom niekto pekne zarobí.Takže nie sú to lodžie,ale balkóny.Ak taká požiadavka bola,mohli to riešiť závesnými balkónmi a architekt by si s tým hravo poradil.Podľa mňa je to vyhadzovanie peňazí.Tu je takáto alternatíva:
http://www.skalasystem.cz/zavesne-balkony-venture.html.
Uvedomujú si tí,čo s tým súhlasili,čo to obnáša? Koľko to bude stáť a či na to majú? A aké vedľajšie náklady budú mať?
buchač
10.12.14,19:43
cynik (Dnes 21:12) Zákon poznám. Ale som zvedavý na firmu, ktorá si dovolí mi zbúrať okná...

Nesúhlas s prístavbou novej lodžie
Zákon možno aj poznáš. Ale ja som teda zvedavý na tú firmičku, ktorá by si na také niečo trúfla. Zaujíma ma ten technický a technologický postup...a fest, že ako by sa pristavili tie lodžie.
Tie financie ani nespomínam...to by bolo miliónikov euráčikov...
Nejedná sa náhodou o balkón ??? Nakoľko




Rozdiel medzi balkónom a lodžiou
Balkón a lodžia sú konštrukcie stavieb, ktoré zabezpečujú východ z miestnosti do z časti ohraničenej plochy vonkajšieho priestoru
Balkón je konštrukcia vysunutá a nechránená, kým lodžia je zapustená do pôdorysu a je aspoň z dvoch strán chránená bočnými stenami
marjankaj
10.12.14,19:48
No čo už. Možno nabudúce si schvália prístavbu obývačky.:---
cynik
10.12.14,19:48
Má to mať bočné steny, nazvali to lodžiami a niekto na tom zarobí...Bude to vysunuté, 6 x 2 m - jednoducho bude na dome lešenie. Súdruhom susedom totiž nestačí na druhej strane normálny balkón... Neviem, ako to skončí.
buchač
11.12.14,03:38
Takže balkón s bočnými stenami...
Ty vole, to je teda loggia...jak sviňa.
misoft
11.12.14,06:13
@cynik: tie "bočné steny" - ako to ty nazývaš - to bude zvislá podpora pre loggie(ako si naznačil 6x2m) - pretože takýto panel by sa sám vo vzduchu neudržal - museli by všetkým prakticky prestavať (konštrukčne) fasádu. A stavbári mi to iste potvrdia - až také búranie to nebude - zvislá podpora sa bude prichytávať v mieste styku panelov na úrovni stien miestností. Inak by sa museli vŕtať do fasádnych panelov nejaké upevňovacie kotvy, aby ten 6x2m panel udržali.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Lod%C5%BEia
buchač
11.12.14,06:23
Dušan

Trt a nie kotvy.
Veď takéto niečo (tie bočné panely) by sa museli prizvárať-ich konštrukcia o pôvodné panely. Kua, statika len tak nepustí...
Ale aj tak...no neviem, neviem či by som sa bez rešpektu a stiahnutej riti postavil na najaký-taký-onaký primontovaný balkón. Tie rozmery tiež nie sú len také malé, tam bude solídna hmotnosť.

...celé na dve veci....na trt a na to druhé...
Peggynka
11.12.14,06:51
Ani mňa by tam nedostali a nechce sa mi veriť,že 1m2 má cca 55kg.Kukni tu,na parametre:
http://www.balkony-lodzie.sk/kategorie/balkony-lodzie--popis.aspx
Takže hmotnosť jedného balkóna je 660kg :eek:
mackoivan
11.12.14,11:36
možno sa s tebou nebudú biť a postavia ten balkón pred tvojim oknom aj tak, že ti ti okno nechajú a budeš na ten balkón chodiť cez okno a nie cez dvere ako ostatní (-:
marjankaj
11.12.14,11:41
Nejde o balkón ale o lodžiu. Pokiaľ sem nedá nákres ako to vyzerá teraz a ako po ukončení stavby, tak môžeme iba hádať o čo ide.
Jeden o koze a druhý o voze.
sito
11.12.14,13:49
Lodžia má bočné steny, ale to sú obvodové steny domu. Ak je nejaká časť domu pred bytom na ktorú sa dá vyjsť z konkrétneho bytu a má bočné steny, ktoré nie sú obvodovými stenami domu, len bočne sú, je to BALKÓN !!! Balkón je vysunutý, lodžia zasunutá.

Zvyčajne to býva opačne, že? Zasúva sa to čo trčí.
marjankaj
11.12.14,14:09
Ale keď sa zasunie, tak už netrčí.Či....:D
sito
11.12.14,14:51
Hmmm, ako to odborne povedať? Je to v piči! Alebo, môžeš zapnúť telku, zástrčka je zasunutá v zásuvke ...
bond07
21.01.15,17:47
Na taketo nieco nemusia suhlasit uplne vsetci ?U nas tiez chceli nakomplet menit balkony a ked nesuhlasil kazdy vlastnik (preco by mal investovat do niecoho len aby bolo) tak sa to nemohlo robit
korela
21.01.15,22:41
Koľko podlaží má váš dom? Pred koľko izbovými bytmi sa budú robiť tie lodžie/balkóny? Ty máš nejaký?