magnoliia
10.12.14,09:12
Dobrý deň,

dňa 1.12.2014 som odišla za prácou zo SR do UK. Som občan SR s trvalým pobytom v SR. Nemám dvojité občianstvo. Som zdravotne poistená na SR vo VSZP. V UK som požiadala o udelenie NATIONAL INSURANCE NUMBER, ktoré mi bude udelené v priebehu nasledujúcich týždňov. V zmysle EÚ legislatívy môžem byť zdravotne poistená len v jednom členskom štáte, preto sa chcem odhlásiť na SR zo VSZP. Momentálne som v UK nezamestnaná, chcem si reálne začať hľadať prácu až o 2-3 mesiace po absolvovaní kurzov angličtiny.

Ktorým dňom mi vzniklo resp. vznikne v UK zdravotné poistenie?

(deň príchodu?, udelením national insurance number?, nástupom do práce?).

Ďakujem za odpoveď.
avalik
10.12.14,08:33
Dňom kedy sa staneš poistencom ich zdravotnej poisťovne - čiže buď od dátumu začiatku zamestnania alebo živnosti alebo (ak je to možné) začiatku dobrovoľného platenia ZP v UK.


ZoZP

§ 5

(2) U fyzickej osoby, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky, verejné zdravotné poistenie zaniká deň pred dňom, keď nastali skutočnosti uvedené v § 3 ods. 2 písm. a) až d), alebo dňom zániku trvalého pobytu na území Slovenskej republiky.

§ 23
Oznamovacie povinnosti

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní

c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
magnoliia
10.12.14,09:06
Ďakujem Vám za odpoveď.

Viete čo je zaujímavé? Keď mi bude udelené National insurance number, môžem si v UK požiadať o vydanie európskeho zdravotného preukazu poistenca.

Nakoľko mi EZPP v UK vydajú na základe National insurance number, predpokladám, že už asi poistená som, napriek tomu, že stále nepracujem a nezaplatila som si poistné dobrovoľne.

Mne logicky z toho vychádza, že som v UK verejne zdravotne poistná udelením national insurance number.

Písala som to zdravotnej poisťovne (Dôvera; zo VSZP mi ešte neodpísali), že mi bude udelené National insurance number a že kedy sa mám teda odhlásiť na SR. Napísali mi, že im mám poslať kópiu listu, v ktorom mi bolo udelené NINo a čestné prehlásenie s dátumom odkedy som v UK poistená.

Lenže ja si stále nie som istá kedy mi vzniklo resp vznikne zdravotné poistenie v UK
avalik
10.12.14,09:40
Hlavne si to zisti v UK - ak si aj doteraz nezaplatila, mozno ti vznikne povinnost uhrady ZP v UK.

A preco zistujes v Dovere aj vo VSZP? Ved poistena si len v jednej poistovni, tak odpoved zistuj v tej svojej.
magnoliia
10.12.14,09:42
Ďakujem za odpoveď. Ja som poistena v VSZP a priatel, ktory je so mnou je v dovere, preto zistujem v oboch.