KatarinaG.
10.12.14,10:44
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je možné vystaviť pokladničný blok pre zákazníka až pri odchode z pohostinstva, keďže chce platiť až na konci. Príklad: zákazník si objedná pivo a povie, že si dá určite ešte dva-tri. Je potrebné vystaviť a vyžiadať peniaze hneď po objednaní? Čo v prípade, ak mi príde kontrola a v kase nebude nápoj nablokovaný.
fortunka
10.12.14,09:46
No neviem, podla mna je to od zauzivania v danej prevadzke.. blok sa nenosi s kazdym jedlom/pitim.. staci vyblokovat a zobrat peniaze naraz. PRedpokaldam, ze ti tie piva na konci aj zaplatia naraz... cize nebudes mat prebytok hotovosti v kase.... oni nekontroluju nablokovany napoj... ale ci sedi hotovost s blokovanou trzbou.
avalik
10.12.14,10:19
Blok - doklad z ERP vydavas pri predaji tovaru alebo sluzby.
V bufete vydavas okamzite - vezme tovar a plati - ty mas trzbu.
V pohostinstve ak sedi pri stole a vyuziva tvoje sluzby - jeho objednavku mas otvorenu a az pri odchode ta poziada o vystavenie uctu - vtedy mu vydas doklad a inkasujes trzbu. Alebo mozes inkasovat aj po vybaveni kazdej objednavky a vtedy vzdy davas doklad z ERP. Proste zakaznik pred zaplatenim musi dostat do ruky doklad a az potom plati.
Chobot
10.12.14,12:25
Ešte som nevidel reštauráciu, kde by pri každom chode priniesli z registračnej pokladne blok a že "zde zaplatit...". Však bežne sa platí až pri odchode. Neverím, že by s tým mala nejaká kontrola problém, že blok z RP sa dáva až pri odchode klienta (resp. pri záverečnej platbe).

Ale pre zaujímavosť som niekde čítal, že v Japonsku pri servírovaní ryby Fugu (Trojzubec), ktorá má vysoko jedovatú pečeň, klient platí reštaurácii za toto jedlo vopred, pred konzumáciou. Ale neviem, či je to pravda.

https://www.youtube.com/watch?v=sGWZFcsyMgA
Sharapp
10.12.14,12:28
ja som este blok z krcmy nedostal :) ale vzdy mi to pisu na ucet a potom zrataju neviem ci sa ucet rada pre kontrolu ale to pochybujem
marjankaj
10.12.14,12:29
Blok sa predsa má vydávať pri inkasovaní platby v hotovosti. Prípadne platbe kartou.
Mishok
10.12.14,12:43
Tu sa vás dotýkajú 2 zákony
1. zákon o ERP
2. Zákon o DPH

1. zákon o ERP hovorí že musíte evidovať TRŽBU
§3 ods 1, - povinnosť evidovať tržbu
§ 2 písm h) definuje tržbu - v podstate ide o platbu (velmi nahrubo povedané)

2. zákon o DPH
podľa § 72 ste osobou povinnou vyhotoviť faktúru u vás podľa §74 ods 3 b) čo je vlastne bloček,
tým však podľa môjho názoru nie je porušená možnosť postupovať podľa § 75 súhrná faktúra kt môže zahrňovať viac samostatných dodaní najviac dodania za jeden mesiac.

Čiže podľa tohoto môžete postupovať tak že doklad z ERP vystavíte až pri odchode zákazníka keď budete príjmať platbu za všetky dodania kt ste mu poskytli
marjankaj
10.12.14,13:00
Bloček zákazníkovi sa vystavuje, keď chce zákazník zaplatiť. Vôbec nemusí odísť. Može tam zostať sedieť a objednať si ešte raz. Čo vymýšľate s tým odchodom? To chcete zákazníka po zaplatení vyniesť?
Mishok
10.12.14,13:02
Súhlasím ale sa to nevylucuje s tým čo som napísal.
Ked mi zákazník zaplatí pred tým ako mu trebárs ,,nalejem " tak:
1. musím evidovať trzbu
2. vznikne mi danová povinnost z prijatej platby

takze zase sú splnené obe podmienky

inak bežná prax v tych cinskych restikach kde zaplatite a potom zeriete do bezvedomia

zadávateľka chcela vedieť ci je možné vystaviť jeden blocek az pri odchode :)
marjankaj
10.12.14,13:05
Veď to nebola kritika teba. Vzťahuje sa to aj na ostatných.
Napríklad si objednám, prinesú mi to a hneď aj zaplatím. Môžem pri jednom pive sedieť aj hodinu a potom odísť.
Čo tu ešte nikto nebol v reštaurácii?
Mishok
10.12.14,13:10
i tak še dá... som myslel ze mna sa pytas ci chcem dakoho vynasat :D

problém nie je v tom že by to nebolo bežnou praxou sak vsetci tu vedia ako v restike chodí. Problém nastáva keď ti príde do zariadenia kontrola a doslova skúša čo všetko si vieš obhájiť.
marjankaj
10.12.14,13:17
Ak kontrola chce platiť, tak jej najprv dám bloček a potom prevezmem peniaze. A tak by to malo byť s každým zákazníkom. A keď príde 10 zákazníkov a budú chcieť platiť každý zvlášť, tak im dám všetkým najprv bloček a potom prevezmem peniaze.
Naozaj netuším , prečo sa tu o tom toľko diskutuje.
sito
10.12.14,16:27
Po požití, nie pred požitím ...
evina
10.12.14,18:07
Zákon v paragrafe 3 hovorí jasne


1)
Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí;

Nikto nikde nikomu nekáže v reštaurácii pýtať zaplatenie a evidovať tržbu po každom pive. To by potom mohli každého inkasovať po polievke, hlavnom jedle, zákuskoch a pod. Služba nie je ukončená, tak nie je čo inkasovať.

P.s. Normálne som už skoro ani nevedela ako mám odpovedať :))