Katy a R
10.12.14,22:52
- zmena od roku 2015 - podľa zák 488/2013

Takže pridám žiadosť - ktorú treba písomne poslať na Mlynské Nivy (elektronicky sa nedá). sú tam uvedené aj potrebné prílohy.
V odpovedi od NDS sa spomínalo MV v jednotnom čísle. samozrejme, majiteľom nemusí byť priamo ŤZP osoba (môže byť napr aj rodinný príslušník)
misoft
10.12.14,21:57
Naznačím...... Zákon 488/2013 síce bude platiť, ale len na papieri. Dôvod: opäť sa nebude dialničný platiť elektronicky, ale klasicky známkami. A prečo? Lebo to zase (ako už niekoľkokrát) nestihli.......
Katy a R
10.12.14,22:00
- :) ... ale oslobodenie od úhrady za diaľničnú známku bude - treba sa zaregistrovať!

ešte mám prosbu - ak si myslíte, že by bola lepšia diskusia k tomuto, tak preraďte do príslušnej rubriky ..
misoft
11.12.14,05:54
Odporúčam preštudovať:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-488
§7 ods. 1 písm. h, i - tam je odkaz na zákon o sociálnych službách 448/2008, 455/1991 a 50/2012.
Takže sa tam musia splniť isté podmienky. Samotný preukaz ZŤP nestačí.
Peggynka
11.12.14,06:29
Dám tu aj info z jednania Výboru pre osoby so zdrav. postihnutím Rady vlády SR pre ľudské práva...zo dňa 20.11.2014 :
http://www.zpmpvsr.sk/dokumenty/dialnice-odpustenie.pdf
Doplnenie:-kópia rozhodnutia žiadosti o vyhotovenie parkovacieho preukazu,ktorú požadujú priložiť,nie je žiadosť (!).Je to Rozhodnutie,že vám vyhovujú a dostali ste to domov s doručenkou od UPSVaR-u.Treba hľadať doma vo fascikli ÚPSVaR :D (píšem to preto,že tu niekto písal,že nemá kópiu Žiadosti).
karakul
11.12.14,07:47
... ten niekto, kto písal o kópii rozhodnutia žiadosti som bol ja... a darmo som sa pozeral do svojho fascikla UPSVaR doma, a darmo sa pozerali aj ochotné dámy do svojich fasciklov priamo v kanceláriách UPSVaR - žiadny podobný materiál sa v zložkách nenachádzal.

Problém je totiž ten, že pred zavedením parkovacích preukazov sa vydávali plastové kartičky označenia vozidla spolu s rozhodnutím o odkázanosti na individuálnu prepravu/kompenzáciu zvýšených výdavkov. Tie sa neskoršie menili (mám dojem v r. 2008) na krajských úradoch za nové označenia vozidiel a tie zase od roku 2010 sa automaticky vymenili za "európsky parkovací preukaz" - na počkanie, bez zvláštnej žiadosti a bez rozhodnutia !

Možno, že k novovydávaným parkovacím preukazom sa vydávajú aj rozhodnutie, ale na tie, ktoré sa automaticky menili, takéto neboli. Takže darmo budú ľudia hľadať vo svojich fascikloch a darmo asi budú merať cestu na príslušný úrad.
NDS v takomto prípade akceptuje žiadosť o osobodenie aj bez tejto jednej prílohy.

To, že elektronické mýto a niektoré časti zákona v praxi nebudú fungovať, neznamená, že registráciu netreba vykonať; oslobodenie od úhrady DP v prípade kontroly bude treba preukazovať rozhodnutím NDS a parkovacím preukazom.

Nie je pravdou ani to, že tento zákon je pre ZTP s parkovacím preukazom nevýhodnejší - tak ako sa píše v zákone, osoba s EPP môže registrovať "vozidlá" - teda nie len jedno vozidlo - toľko, koľko ich bude využívať pri svojej preprave. V platnosti však zostáva, že zaregistrované vozidlo je oslobodené od poplatku len v prípade, že prepravovaná osoba je vo vozidle - to je tretia podmienka (okrem rozhodnutia NDS a parkovacieho preukazu) - ale myslím, že je to logické a akceptovateľné...
Peggynka
11.12.14,08:14
Z môjho uhla pohľadu je horší,pretože predtým akceptovali potvrdenie o presune do a zo zdrav. zariadenia/domu soc. služieb a teraz je striktne požiadavka,že ŤZP osoba musí sedieť vo vozidle.Takže na spiatočku z diaľničnou známkou.ŤZP ľudia môžu ísť aj na dovolenku (mať aj iné aktivity) a nechajú sa odviezť napr. na letisko a na spiatočnú cestu si musí vodič kúpiť DZ.Vidíš tam deklarované právo na bezplatné užívanie diaľnic? Ja teda nie.
karakul
11.12.14,08:21
... ani tieto "výhody" predtým neboli explicitne zakotvené v zákone (teda že treba potvrdenie napr. zo zdrav. zariadenia) - nevidím dôvod, prečo by nemal byť priestor na akceptáciu napr. potvrdenia zdravotníckeho zariadenia aj v budúcnosti. Ale je podľa mňa tiež nemysliteľné a neakceptovateľné, že niekto zaregistruje 4 autá, a tieto budú nonstop (celý rok) oslobodené od DP, bez ohľadu na to či prepravujú alebo neprepravujú odkázanú osobu !
Peggynka
11.12.14,11:44
Doteraz sa policajti pri kontrole riadili týmto:
http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=97037
karakul
11.12.14,12:44
Je mi známy tento výklad ministerstva; osobne si myslím, že bude platiť aj za pôsobnosti nového znenia zákona; ten zaviedol registráciu vozidiel a preukazovanie sa rozhodnutím NDS namiesto rozhodnutia o kompenzáciach na benzín... alebo vám vychádza niečo iné z novely zákona ???
alaya1
11.12.14,13:15
To oslobodenie plati len pre drzitelov parkovacieho preukazu? lebo nie kazdy TZP ma aj parkovaci preukaz.
buchač
11.12.14,13:21
Samozrejme, že len pre tých držiteľov parkovacieho preukazu.
Veď o koľko by prišiel štát na poplatkoch...
Peggynka
11.12.14,13:31
Počkáme,čo vypotia :D Ja osobne si tú diaľničnú známku kúpim,pretože nechcem robiť nervy príbuzným,ktorí ma vozia na letisko,keď sú odkázaní na ľudovú tvorivosť policajtov.
alaya1
11.12.14,16:34
upresni otazku- doplnenim- drzitelia parkovacieho preukazu.
alaya1
11.12.14,16:35
aha, asi taky, ako je nas sused, vyhradene parkov. miesto pre TZP a v rukach igelitky z tesca a palica pod pazuchou!.
Peggynka
12.12.14,06:18
Už to začína ,budú sa množiť zavádzajúce informácie v médiách a kompetentní mlčia:
http://autobild.cas.sk/clanok/198604/dialnice-budu-pre-ztp-bezplatne
veronikasad
12.12.14,10:19
karakul
12.12.14,10:28
... odkaz na tento článok už vložila Peggynka v 08:18;
v systéme zbalených komentárov je to neprehľadné... aj táto téma mohla byť skôr debata...
veronikasad
12.12.14,10:30
Ďakujem za upozornenie, nevšimla som si (nerozbalovala som príspevky)
karakul
12.12.14,10:32
takto je to viac viditeľné
Katy a R
26.12.14,18:36
len som chcela vedieť, že či už niekto dostal potrebný doklad od NDS ... či treba "pourgovať" - lebo koniec roka sa blíži .... ja som ešte voľakedy začiatkom decembra posielala - a furt nič?

(ak vám niektoré komentáre chýbajú - otázka je zmenená na debatu)
karakul
26.12.14,18:50
... tiež mi nič neprišlo... predpokladám, že to budú posielať až keď to vstúpi do platnosti, teda po 1.1.2015
viktorviktor
27.12.14,20:49
Nemali v tom jasno takmer do vianoc, tak do konca roka už ťažko čakat odpoved od dialničiarov
Katy a R
09.01.15,09:10
Takže my už potvrdenie o registrácii vozidla máme :)
... vraj denne dostávajú stovky žiadostí, takže preto to dlhšie trvá ;)
Peggynka
09.01.15,09:37
Aj mne dnes došlo.
karakul
14.01.15,12:51
... aj nám to už došlo...
napadá ma - musí mať so sebou osoba TZP so sebou originál rozhodnutia o registrácii, alebo stačí jeho kópia - tak ako to stačilo v prípade rozhodnutia o priznaní kompenzácií... Z praktických dôvodov som urobil fotokopiu registrácie u NDS...
Katy a R
14.01.15,12:57
hádam bude stačiť aj kópia - ale kontrolu som ešte nezažila ;) - veď keby dačo, dá sa to overiť
dával si na viac áut? - že či na každé auto vydajú zvlášť?
karakul
14.01.15,13:19
...dával si na viac áut? - že či na každé auto vydajú zvlášť?

... zatiaľ len na jedno - možno sa niekto ozve, kto dal na viacej, ako to vydali.