Ivusik_Pampusik
11.12.14,09:04
Dobrý deň,

môžem faktúru, ktorá je vyhotovená v programe, uložená do PDF a zaslaná mailom, považovať za plnohodnotý daňový doklad ??? Faktúra neobsahuje pečiatku ani žiaden podpis.

Ďakujem.
Mishok
11.12.14,09:08
Môže, a nemusí mať podpis ani pečiatku

§ 71
Faktúra

(1) Na účely tohto zákona
a) faktúrou je každý doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej forme alebo elektronickej forme podľa tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho vyhotovenie faktúry,
b) elektronickou faktúrou je faktúra, ktorá obsahuje údaje podľa § 74 a je vydaná a prijatá v akomkoľvek elektronickom formáte; elektronickú faktúru možno vydať len so súhlasom príjemcu tovaru alebo služby,
c) vierohodnosťou pôvodu faktúry sa rozumie potvrdenie totožnosti dodávateľa tovaru alebo služby alebo osoby, ktorá v mene dodávateľa vyhotovila faktúru,
d) neporušenosťou obsahu faktúry sa rozumie zachovanie obsahu faktúry,
e) elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná zabezpečiť vierohodnosť pôvodu, neporušenosť obsahu a čitateľnosť faktúry od jej vydania do konca obdobia na uchovávanie faktúry. Ako spôsob zabezpečenia vierohodnosti pôvodu, neporušenosti obsahu a čitateľnosti faktúry možno použiť
a) kontrolné mechanizmy podnikových procesov, ktoré spoľahlivo zabezpečia priraditeľnosť faktúry k dokumentom súvisiacim s dodaním tovaru alebo služby,
b) zaručený elektronický podpis podľa osobitného predpisu29) alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho použitie zaručeného elektronického podpisu,
c) elektronickú výmenu údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov,
d) iný spôsob zabezpečujúci vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry.

Pozri ešte §74 Obsah faktúry
Nemusí mať ani pečiatku ani podpis,

podpísať musí ten kto ju účtuje pozri zákon o účtovníctve §10 Účtovný doklad
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
Ivusik_Pampusik
11.12.14,09:56
Takže ak mi príde faktúra napíšem účtovanie a aj sa vždy podpíšem? A tie zaručené el. podpisy už k el. faktúram netreba?
Mishok
11.12.14,10:12
áno.
Kóšer by bolo mať takéto doručovanie v zmluve ale v dodávatelia kt to takto robia tak majú doručovanie upravene vo všeobecnych podmienkach
Relax200
11.12.14,10:25
Ahojky, niečo takéto som riešila s Auparkom min. rok. Oni odo mňa chceli hardcopy, alebo tzv. "elektronickú fakturu". Ja som vykoumala, že pokiaľ je fa zaslaná e-mailom, stáva sa plnohodnotným daňovým dokladov hneď, ako si ju druhá strana vytlačí a tým z nej spraví hardcopy, nakoľko má všetky náležitosti a fyzickú (teda listinnú) podobu. Pani z účtovného to telefonicky konzultovala asi 10 min. s kolegyňou, a nakoniec to bolo dobre :-) Vytlačili si to, a založili. Vtedy išlo o čas - aby bola preplatená v určitej "várke", šlo o hodiny, a nestíhali sme to ani poštou ani osobne doručiť rýchlejšie :-D Ak je niečo nesprávne v mojom príspevku (resp. uvedenom postupe), budem rada, ak ma niekto opraví :-) Vopred vďaka a pekný deň. :-)
Ivusik_Pampusik
11.12.14,10:26
A ak žiadnu zmluvu o el.doručovaní nemáme len nám príde do mailu faktúra v PDF - oni tvrdia že je to ok
Relax200
11.12.14,10:34
Áno, napíšeš účtovný predpis a podpíšeš sa, ja na to používam tzv. "likvidačný lístok" Myslím, že na Porade je k tomu založená celá téma :-)
Mishok
11.12.14,10:34
si prečítajte prosím ešte raz posledný riadok mojho predošlého prípevku
Relax200
11.12.14,10:37
to bolo pre mňa alebo pre Ivusik? :-)
Mishok
11.12.14,10:41
Pre ivušik...
Pre teba mám iný § :)
§ 10
Účtovný doklad
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
fortunka
11.12.14,10:46
Áno je... ale ak by to malo aspoň vloženú pečiatku a podpis (jednoduchý úkon... naskenovať a vložiť do programu...) tak by to bolo krajšie :)))
marjankaj
11.12.14,10:49
Napríklad pečiatku s prasiatkom?:---
A podpis napríklad Karla Gotta? :D
Mishok
11.12.14,10:51
:D alebo s K...M :D to by teda bola nadhera
fortunka
11.12.14,11:05
:))))
Mishok
11.12.14,11:07
som sa dobre zasmial :D
niektoré účtovnícky by mali z takejto grafickej úpravy fakt radost :)
marjankaj
11.12.14,11:09
Myslíš ako vodotlač na celú stranu?:D
Alebo dokonca výstup z 3D tlačiarne?:---
Mishok
11.12.14,11:13
tak nech fortunka povie... ona je tu estét :D že čo by ju najviac potešilo :)
Gabi03
11.12.14,11:18
vytlačiť faktúru odberateľom nie je podmienka. Podmienka je jej akceptaciou. Keď ju zaplatia, tak ju asi akceptovali. Inak najčistejšie je si to písomne (vrátane e-mailu) dohodnúť takéto zasielanie faktúr. A je vystaráno ;)
Mishok
11.12.14,11:19
presne tak!

c) vierohodnosťou pôvodu faktúry sa rozumie potvrdenie totožnosti dodávateľa tovaru alebo služby alebo osoby, ktorá v mene dodávateľa vyhotovila faktúru,
Relax200
11.12.14,11:28
dnes je tu nejaká dobrá nálada, nech nám to dlho vydrží :-D
Relax200
11.12.14,11:32
Podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH faktúrou je každý doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej forme alebo elektronickej forme podľa tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho vyhotovenie faktúry.

Mne z toho vyplyva, ze ak to nie je v listinnej forme, ale v elektronickej, a nesplna nalezitosti elektronickej faktury, tak to nie je ani listinna, ani elektronicka. Preto ak ju ta druha strana vytlaci, stava sa v listinnej podobe platnou fakturou.

To nevylučuje, že ju druha strana musi zaroven aj akceptovat, samozrejme. :-)

Ci nie tak?
JankaO
11.12.14,11:48
Mne soft údaje konvertuje do QR kódu. Myslíte, že by zvládol aj tento útvar skonvertovať? (:D)
Ing. Ľubomír Janoška
11.12.14,11:49
No určite, že naskenovať podis - a kto bude kvôli tomu prerábať bezpečnostný projekt?
Mishok
11.12.14,11:51
takže sme zase pri prasiatku alebo...
marjankaj
11.12.14,11:51
Janka, záleží od toho, čo si pod tým skonvertovaním predstavuješ?:D
Gabi03
11.12.14,11:51
a ake nalezitosti ma elektronicka faktura? alebo spytam sa inak: ake su rozdiely medzi listinnou a elektronickou faktúrou?
Mishok
11.12.14,11:52
myslim že už asi vieme čo si predstavuje :D
fortunka
11.12.14,11:54
hahaha... mi nevravte ze prve co kontrola vytkne kazdej fakture nie je prave peciatka a podpis ;) az potom tahaju z kade ta fa vobec prisla a ako... osobne ked otvorim akukolvek fa co mi pride emailom tak ju tam ma... cest par zahranicnych, co mi to aj tak poslu este postou... takze AZ taky problem to nebude pravdepodobne.
JankaO
11.12.14,11:55
Hm, takže nič, zistila som, že nakoniec sú z toho len bodky.
marjankaj
11.12.14,11:58
Janka, šak ty si to musela zmenšiť(tou konverziuo):D
marjankaj
11.12.14,12:00
Fortunka, to je možné, kontroly sú rôzne. Ale nech ti napíšu konkrétny paragraf, ktorý si porušila. Iba to môžu sankcionovať. Vytknúť ti môžu aj to, že si im neponúkla kávičku, alebo, že kávička bola studená. Toto fakt môžu.:---
Relax200
11.12.14,13:47
- zo stránky fin. správy: https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/vyhotovovanie-faktur

Formy faktúry

Faktúra môže mať listinnú formu alebo elektronickú formu.

Elektronickou faktúrou je faktúra, ktorá obsahuje údaje podľa § 74 a je vydaná a prijatá v akomkoľvek elektronickom formáte. Výber formátu neurčuje členský štát, ale použitie elektronického formátu záleží od zdaniteľných osôb. Môže ísť o faktúry ako štruktúrované správy, napríklad XML, alebo iné typy elektronického formátu, ako napr. PDF. Zákon podmieňuje vyhotovenie elektronickej faktúry súhlasom príjemcu tovaru alebo služby. Tento súhlas môže byť vyjadrený písomne, elektronicky – emailom, ústne alebo aj samotným spracovaním faktúry zo strany príjemcu alebo jej úhradou. Príjemca si musí byť istý, že je schopný po technickej stránke prijať elektronickú faktúru a zabezpečiť vierohodnosť jej pôvodu, neporušenosť obsahu a čitateľnosť.

§ 74 definuje spoločne náležitosti pre obe typy faktúr. T.j. že je skutočne jedinou podmienkou súhlas odberateľa a ja idem odteraz šetriť na poštovnom? :-D
Mishok
11.12.14,14:00
ta dáááá :)
Relax200
11.12.14,14:06
:-)
Richard
11.12.14,14:14
Áno aj nie.

My tu na Porade napríklad posielame faktúry za školenia, draka a pod. emailom v PDF + každý má históriu a možnosť stiahnuť tieto faktúry.

Máme však túto faktúru zabezpečenú vlastnou šifrou aj s možnosťou overenia (vlastné zabezpečenie, nie elektronický podpis).

Ak PDF faktúra nie je takto zabezpečená, nespĺňa parametre elektronickej faktúry (ak je plátca DPH).
Ja by som si nad tým však extra hlavu nelámal, keďže DÚ má dnes k dispozícii prehľad faktúrovania cez Kontrolný výkaz a tam si to vedia overiť (aj keď je možné že to majú spravené zle a neviedia si to tety na DÚ ľahko vyhľadať v systéme čím by si overili pravdivosť faktúrovaných dát).
Gabi03
11.12.14,14:46
:)
resta
17.12.14,13:39
s tvrdením, že ak faktúra nie je elektronicky podpísaná by som si dovolil nesúhlasiť. Veľa dodávateľov toto prezentuje ako jediný správny postup (aj poradcov), avšak z metodického usmernenia finančnej správy vyplýva, že citujem - "Druh elektronického formátu nie je rozhodujúci, dôležitá je len skutočnosť, že faktúra je vydaná a prijatá v elektronickom formáte. Ak je faktúra vytvorená v papierovej forme, naskenovaná a poslaná a prijatá cez e-mail, takáto faktúra je elektronickou faktúrou."
Richard
18.12.14,09:18
Ok, ja nehovorím že musí byť elektronický podpísaná, ale musí byť zabezpečená aby ju niekto nemohol len tak upraviť.
Ani my nemáme zaručený elektronický podpis. Pozri http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2015-a.html#71 treba zabezpečiť spôsob zabezpečenia vierohodnosti pôvodu, neporušenosti obsahu a čitateľnosti faktúry možno použiť