dobrava
11.12.14,09:24
Už sa nejako strácam v týchto témach, ale prosím poradiť: Kamarátka pracuje v hlavnom PP a má možnosť pracovať na dohodu /cca 15 hod. týždenne/. Je pre ňu výhodnejšie uzatvoriť dohodu o PČ alebo dohodu o VP? Jedná sa mi o výšku odvodov, aby nakoniec nemusela niečo doplácať /napr. pri ročnom zúčtovaní zdrav. poistenia/. Ďakujem.
kn-alka
11.12.14,08:26
To hlavné si nenapísala? o akú prácu sa jedná?

Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára na vykonanie určitej práce: upratanie garáže, vymaľovanie izby, vypracovanie niečoho.....

Dohoda o pracovnej činnosti je na ustavičnú-opakujúcu sa prácu: upratovanie (1-2xza týždeň), vykladanie tovaru do regálov......

Odvody z dohôd sú rovnaké, rozdiel je len v množstve hodín, ktoré môžu byť odpracované.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-07-2014-a.html#223


.... a mimochodom, ak sa niečo pýtaš, máš založiť otázku, nie debatu.
dobrava
11.12.14,09:14
Prepáčte, myslel som, že lepšie je "debatovať", nabudúce si dám väčší pozor. Je to práca v kancelárií - administratívne práce, takže asi opakujúce sa.
veronikasad
11.12.14,09:16
Prepáčte, myslel som, že lepšie je "debatovať", nabudúce si dám väčší pozor. Je to práca v kancelárií - administratívne práce, takže asi opakujúce sa.
Dohoda o pracovnej činnosti - výkon práce max. 10 hod. týždenne, Alebo prac.pomer na kratší pracovný čas.

S odvodami budeš na tom úplne rovnako, len pri pracovnej zmluve bude mať nárok na dovolenku zodpovedajúcu dlžke prac. úväzku. Na SL pravdepodobne nie - ak smena nebude trvať viac ako 4 hod. denne
dobrava
16.12.14,06:32
Takže som tu znova: Priateľka bola na pohovore v tej firme a nakoniec jej povedali, že pre nich je výhodnejšie zamestnať človeka, vedeného na ÚP, keďže jeho výplata bude do tej čiastky, ktorú môže zarobiť nezamestnaný na ÚP, aby ho nemuseli vyradiť z evidencie a zdravotné odvody mu bude platiť ÚP. Ale keď premýšľam, tak ak bude pracovať na dohodu o PČ, nemôže prekročiť 10 hod. týždenne a oni potrebujú cca 3-4 hod. denne, takže to bude prekročené a na dohodu o VP takisto nemôže pracovať, pretože sa jedná o opakujúcu sa činnosť. Je naozaj výhodnejšie pre nich zobrať človeka vedeného na ÚP?
Aká by bola mzda kamarátky, a aká by bola mzda človeka vedeného na ÚP?
Ďakujem.
veronikasad
16.12.14,07:04
Takže som tu znova: Priateľka bola na pohovore v tej firme a nakoniec jej povedali, že pre nich je výhodnejšie zamestnať človeka, vedeného na ÚP, keďže jeho výplata bude do tej čiastky, ktorú môže zarobiť nezamestnaný na ÚP, aby ho nemuseli vyradiť z evidencie a zdravotné odvody mu bude platiť ÚP. Ale keď premýšľam, tak ak bude pracovať na dohodu o PČ, nemôže prekročiť 10 hod. týždenne a oni potrebujú cca 3-4 hod. denne, takže to bude prekročené a na dohodu o VP takisto nemôže pracovať, pretože sa jedná o opakujúcu sa činnosť. Je naozaj výhodnejšie pre nich zobrať človeka vedeného na ÚP?
Aká by bola mzda kamarátky, a aká by bola mzda človeka vedeného na ÚP?
Ďakujem.
Hodinová mzda dohodára nesmie byť nižšia ako minimálne mzda pre I. stupeň náročnosti (2,023€/hod.). Maximálny príjem uchádzača o zamestnanie evidovaného na UP je 148,57€. Myslíš že pri jej dlžke prac.času to bude dodržané ? Alebo bude robiť zbytok načierno ? Od 1.1.2015 sa hodinová mzda o dosť zvyšuje, limit príjmu zostáva ...
dobrava
16.12.14,08:26
Veď práve, pochybujem, že budú súhlasiť s prácou "načierno", priateľka hovorila, že majiteľ fy by si ju bol možno vybral, ale že potom sa do toho zastarela ekonómka a ona mu povedala, že lepšie bude zobrať niekoho z ÚP, že to bude pre fy výhodnejšie, takže neviem, ako na to prišla ... Prosím, môžete mi vypočítať, koľko by priateľka dostala "na ruku", keď by dostávala tú najnižšiu hodinovú mzdu dohodára pri práci na 2 hod. denne /po odpočítaní dane a všetkých odvodov?/. Nejako som sa už v tomto stratil a chcel by som vedieť, či by sa jej to vôbec oplatilo? Ďakujem Vám.