mondes
11.12.14,09:50
Ahojte, doteraz som pri zriadení prevádzky evidovala nakúpený majetok ako napr. regály, registračnú pokladňu, stôl, počítač atď evidovala v alfe plus do krátkodobého majetku, no práve zisťujem, že to asi nebolo správne, nakoľko ten majetok nemá dobu použiteľnosti len do 1 roka. Napr. taká ERP, alebo regál, určite je to na viac rokov použiteľné. Prosím Vás, ako vy v Alfe plus evidujete takýto majetok?
Totižto program ponúka len evidenciu dlhodobého hm. a nehm. majetku a evidenciu krátk. majetku. A v evidencii DHM mám zaevidované autá a podľa mňa tam určite nepatrí drobný hmotný majetok.
Tweety
11.12.14,08:55
O tom, či majetok zaradiť do HM a či evidovať alebo nie, rozhoduje zákonom stanovená min. OC a tá je 1700 €. Majetok nižšej hodnoty účtujeme priamo do spotreby, vedieme o ňom len evidenciu, môžeš ho teda viesť v krátkodobom majetku.
mondes
11.12.14,09:05
Áno vďaka, aj ja to takto robím. Len ma mätie to, že program ponúka evidenciu krátkodobého majetku a ten má vlastne dobu použiteľnosti do 1 roka. Avšak ja v nej evidujem aj napr. ERP, notebook atď. Môže byť?

Tweety, prosím ťa a mám tam evidovať aj napr. sifón na umývadlo, alebo hrebene? Alebo aj napr. plastový stojan na fén?

Ide o kaderníčku. Vďaka.
veronikasad
11.12.14,09:08
Monika, stanov si cenu, od ktorej budeš nakúpené veci evidovať. Sifon a hrebene sú "prkotiny" to by som určite neevidovala.
Ak to nechce š robiť v ALF-e, v papiernictve som videla tlačivo formátu A4, ktoré na evidenciu bohato stačí ...
veronikasad
11.12.14,09:09
Jedna položka=jeden riadok v tlačive, pre potreby kontroly DU stačí ...
mondes
11.12.14,09:12
Nie že by som to nechcela. Ja len, či je to správne. Ty taktiež eviduješ v evidencii KM napr. počítač?
Tweety
11.12.14,09:12
Takéto droností, čo sa ihneď spotrebujú nemusíš evidovať.
Tweety
11.12.14,09:13
ale napr. počítať ten áno, aj napr. policu, lampy....
veronikasad
11.12.14,09:13
Nedostanem sa teraz k PC kde mám účto. Možno je to len nesprávny názov zostavy v menu SW. Skús tam niečo nahádzať a vytlačiť.
mondes
11.12.14,09:22
Veronika, ja tú evidenciu v alfe už vediem aj u iných klientov, no stále mi nejak nesedel ten názov, že Evidencia krátkodobého majetku. Veď krátkodobý majetok má dobu použiteľnosti do 1 roka. Ale ináč je to super evidencia a program nič iné neponúka. Takže ak nevadí ten názov, tak potom ok.
mondes
11.12.14,09:31
Takže som si to overila v Krose a vraj si nemám robiť ťažkú hlavu z názvu. Vraj ak hodnota majetku je nižšia ako 1700 Eur, resp. ak nechcem majetok odpisovať, kľudne ho môžem evidovať v evidencii krátk. majetku.

No a mňa ešte zaujíma, či pri vyradení napr. počítača robíte nejaký vyraďovací protokol, pretože program pri vyradení nič také negeneruje. Tak či to musí byť, alebo len stačí evidencia vyradeného majetku s dátumom a podpisom. Ďakujem.