Andrea Lopovska
11.12.14,12:06
Dobry den,
zivnostnik vystavil spol. XY fakturu za poskytnute sluzby ktora mu nebola do dnesneho dna uhradena (pravdepodobne ani nebude nakolko spol. XY ma vela veritelov, je v dlhoch a v pripade konkurzu jeho pohladavka nebude velmi uspokojnena nakolko spol. nema velky majetok).



Moje otazky:

1. musi zivnostnik do danoveho priznania uviest vysku vsetkych faktur (aj tie ktore mu neboli uhradene) alebo len skutocny prijem (uhradene faktury).
2. lisi sa to od s.r.o. ?


Dakujem
mondes
11.12.14,11:11
Ak účtuje v JU, tak do príjmu sa mu započítaju len uhradené faktúry. Neuhradené sa budú len v evidencii záväzkoch evidovať ako "neuhradené".
2. áno, v s.r.o. ide o výnos, aj keď faktúra ešte nie je uhradená.
Andrea Lopovska
11.12.14,11:20
Dakujem. A co v takomto pripade: splatnost faktury bola 09/2014 a k 10/2014 bola zivnost ukoncena. Ak by prebehlo konkurzne konanie (napr 02/2015) a spravca by uspokojil aspon ciastocne moju pohladavku (povedzme 50%), mam podat nasledne opravne danove priznanie ?
mondes
11.12.14,11:25
Nie, vy pri ukončení živnosti musíte v rámci uzávierkových operácii upraviť ZD o neuhradené pohľadávky a záväzky a o zásoby. Čiže vy ak máte nejaké neuhradené pohľadávky, musíte ku dňu ukončenia živnosti ich pripočítať k príjmom.