ivy202
11.12.14,13:32
Mám eshop, zamestnávam jednu pracovníčku na skrát. úväzok, ktorá pracuje v byte. Jestvuje zoznam technikov BOZP, ktorí PZS poskytujú? /našla som len zoznam zdravotn. zariadení/. Ja som zatiaľ kontaktovala jedného bezp. technika, ktorý mi oznámil, že túto službu mi môže poskytnúť za 240€ ročne /Nitra/ - a to je neskutočná suma za službu, bez ktorej som sa dosiaľ celkom spokojne zaobišla.
Takže - ako túto povinnosť budú riešiť iní živnostníci ?
A aká je cena za PZS u bezpečnostných technikov inde na Slovensku?
frzanony
21.12.14,16:56
Na Váš dotaz nájdete odpoveď v ustanoveniach TRETIA HLAVA - OCHRANA ZDRAVIA PRI PRÁCI § 30 Povinnosti pri ochrane zdravia pri práci, zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a jej poslednej zmeny:204/2014 Z.z. s účinnosťou od 1.augusta 2014. Ja Vám môžem pomôcť tak, že prepošlem Vám list od vedúcej odboru preventívneho pracovného lekárstva Úrad verejného zdravotníctva SR, PhDr. Monika Zámečníková, kde budete mať všetko vysvetlené

Odbor preventívneho pracovného lekárstva ÚVZ SR

Dobrý deň,

k Vašej otázke Vám zasielam nasledujúce informácie:
- ak budete vykonávať niektoré činnosti PZS ako zamestnanec, Váš zamestnávateľ to musí ohlásiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva



- ak budete vykonávať niektoré činnosti PZS ako fyzická osoba-podnikateľ/živnostník dodávateľsky, tak platí nasledujúce:
- BT, ABT a BTS môžu podľa § 30a ods. 4 písm. d) vykonávať niektoré činnosti pracovnej zdravotnej služby v rozsahu dohľadu nad pracovnými podmienkami v kategórii 1 a 2; tento rozsah činnosti je uvedený v § 30a ods. 5 zákona č. 355/2007 Z. z.
- podľa § 5 ods. 4 písm. s) bude evidenciu týchto osôb (ako aj zmeny v evidencii) viesť Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej internetovej stránke
- z toho vyplýva, že každý, kto chce vykonávať PZS podľa § 30a ods. 4 písm. d) v rozsahu § 30a ods. 5 musí písomne na ÚVZ SR ohlásiť začatie svojej činnosti podľa § 30b ods. 13, teda posiela ohlásenie činnosti, nie žiadosť o vydanie oprávnenia
- oprávnenie dostáva iba pracovná zdravotná služba tvorená tímom zdravotníckych pracovníkov, ktorá je oprávnená vykonávať pracovnú zdravotnú službu v celom rozsahu pre zamestnancov vykonávajúcich práce v kategóriách 1 až 4, teda aj rizikové práce v kategóriách 3 a 4, vrátane lekárskych preventívnych prehliadok. Vy nebudete mať nárok na živnosť pracovná zdravotná služba, nebudete pracovná zdravotná služba, činnosť budete vykonávať ako BT/ABT/BTS na základe svojho doterajšieho živnostenského oprávnenia
- ohlásenie sa posiela na adresu Úrad verejného zdravotníctva SR, Trnavská cesta 52, 826 45 Bratislava
- v ohlásení sa uvedú údaje požadované podľa § 30b ods. 13 vrátane kópie živnostenského oprávnenia, dátumu začatia vykonávania činnosti a podobne
- rada by som upriamila Vašu pozornosť aj na § 30b odseky 14 – 16, ktoré upravujú pravidlá výmazu z evidencie
- veľmi dôležitý je aj § 30c, ktorý upravuje povinnosti každého, kto vykonáva PZS, teda v ods. 3 aj osobu, ktorá samostatne vykonáva niektoré činnosti PZS
- s povinnosťami súvisia kontroly, ktoré bude u vykonávateľa PZS podľa § 30a ods. 4 písm. d) realizovať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva (podľa § 6 ods. 3)
- na kontroly sú naviazané správne delikty podľa § 57 ods. 45, pokuty podľa § 57 ods. 50 písm. a).

Náležitosti ohlásenia sú uvedené na internetovej stránke www.uvzsr.sk / Informácie / Preventívne pracovné lekárstvo / Pracovná zdravotná služba
http://www.uvzsr.sk/docs/info/ppl/Odhlasenie_cinnosti_PZS.pdf

S pozdravom
PhDr. Monika Zámečníková
vedúca odboru
preventívneho pracovného lekárstva
Úrad verejného zdravotníctva SR
tel.: 02/49 284 241 02/49 284 241, 0908 723 690 0908 723 690

Keď si kliknete na www.uvzsr.sk tak tam nájdete ZOZNAM FYZICKÝCH OSÔB – PODNIKATEĽOV A PRÁVNICKÝCH OSÔB, KTORÉ VYKONÁVAJÚ SAMOSTATNE DODÁVATEĽSKÝM SPÔSOBOM NIEKTORÉ ČINNOSTI PZS (dohľad nad pracovnými podmienkami zamestnancov vykonávajúcich práce zaradené do kategórie 1 a 2).
Čo týka OSVEDČENIA bezpečnostného technika, resp. autorizovaného bezpečnostného technika vydaného na základe OPRÁVNENIA pre výchovu a vzdelávanie skupiny 01.2 vyhlášky 356/2007 Z.z., resp. Národným inšpektorátom práce, tieto vydané osvedčenia nie sú kategorizované zvlášť pre bezpečnosť práce alebo pracovnú zdravotnú službu.
Čo sa týka ceny za poskytnuté služby, tak ide:
- o jednorazovú cenu za vypracovanie písomných materiálov – SMERNICA činnosti pracovnej zdravotnej služby s ďalšími súvisiacimi náležitosťami. Cena je v rámci dohody a v závislosti od rôznorodosti profesií, rizikách a pod. a od počtu zamestnancov,
- ročný poplatok v závislosti od počtu zamestnancov, ktorý sa tiež určuje dohodou. Pokiaľ zamestnávate napr. 40 zamestnancov, tak navrhnutá suma bezpečnostným technikom nebola premrštená.
S pozdravom a nech sa Vám to podarí.
hrava22
06.02.15,09:09
Ahoj Ivy, ja som riešila podobný problém, mám hračkárstvo v Bratoslave a iba jedného zamestnanca. Všade tu na okolí som dostala ponuky na okolo 300 € ročne + pár stovák za vstupný audit. Potom som ale našla firmu z KE ktorá to ale robí po celom Slovensku a dali my o dosť lepšie ceny. Ak chceš pozri HASPO.SK (http://www.haspo.sk)