dasa298
11.12.14,13:36
Chcela by som sa spýtať čo by sa dalo spraviť s pozemkom. Máme spoločný dvor, kde je presne pozemok v strede nášho pozemku. Od roku 1996 kedy zomrel posledný vlastník pozemku a domu, sa o to staráme my. Dom je už vyše 100 rokov starý, a keby že ho chceme kúpiť tak by sa už ako naschvál zvalil, drží ho už len duch svätý pokope, je cely podrytý potkanmi, čo sa tam nebýva a nechali tam bordel dedičia.Od 1996 sme pozemok (dvor) čistili, lebo nikomu sa nepáči, keď ma džungľu v strede dvora. V roku 2005 sme chceli kúpiť pozemok od dedičov čo sme mysleli, že sú. Nakoniec vysvitlo, že ich tam je aj 50 dedičov, kedže deti tých ludí čo tu bývali si nevysporiadali dedičské konanie. Minulý rok sme zistili podľa katastra, že sa tá parcela ani nedá nájsť ukazuje to len dieru. Vysvitlo, že kvôli nevysporiadanému a nezistenému vlastníkovi, to má v správe Štátny pozemkový fond. Ktorý nám ten pozemok chcel predať za nemalé peniaze, a že ten dom máme dať skolaudovať, ked tam stojí, lebo oni to tam nemajú nikde zaznačené že sa tam nejaká nehnuteľnosť nachádza a že tým pádom bude aj cena vyššia. A ako sa môže skolaudovať vyše 100 rokov stará budova, ktorá je ešte z nabíjaniny postavená a hrozí, že pri väčšom snehu alebo silnej búrke sa zrúti? Pozemok čistíme skoro už 20 rokov, kosíme, deratizujeme, postrekujeme burinu a to už je nejaká čiastka za ten rok. Budova je spojená ešte s budovou čo máme my vo vlastníctve, a z toho máme narušenú statiku čo tam stenu potkany rozryli, za čo by sa mohla aj náhrada škody pýtať, kedže to majú v správe a mali by sa o to starať, a kvôli nim treba potom zbúrať obidve stavby? Čo by sa dalo v tomto prípade spraviť? Vyvlastniť, vydržať alebo kúpiť? čo by nebolo nejak výhodne kežde pýtajú dosť vysokú sumu za taký malý pozemok.Dakujem
jslancik
11.12.14,12:39
potkany ryjú... pri peknej gramatike to trošku kryčí :)
misoft
11.12.14,14:00
Vyvlastniť? Nemôžeš, nie si štát.
Vydržať? Nemôžeš, má "vlastníka".
Kúpiť? Môžeš - len to ti zostáva.

A čo sa domu týka. Ak budeš mať pozemok ako svoj a dom má svojich majiteľov (dedičia) - vyzveš ich (písomne), aby stavbu opravili a legalizovali, alebo aby ju z tvojho pozemku odstránili. A od doby získania pozemku do tvojho vlastníctva im môžeš účtovať nájom za budovu na tvojom pozemku.
Ale ak tá budova nemá ani PČ, nikde nie je vedená (je teda nelegálna), nie je zaznamenaná na LV, ani v katastrálnych mapách - požiadaš o búracie práce na ruine a zbúraš ju.
Chobot
11.12.14,14:19
Najlepšie je to odkúpiť, iné možnosti sú buď nereálne alebo na veľmi dlhé lakte.

Zober si tak, že cena, za ktorú to kúpiš, bude stále nižšia, než by si mala kúpiť iný celistvý pozemok o veľkosti toho, na ktorom teraz bývaš. Je určite jednoduchšie kúpiť od pozemkového fondu, než vysporiadať vlastníctvo 50 dedičov. Kým by si to urobila, bola by si na dôchodku a navyše, keby si jeden postavil hlavu, že nepredá, tak si môžeš pískať. Kúp to!

A zaujímalo by ma, čo to znamená, že chcú predať za "nemalé" peniaze. Podľa mňa len pýtajú trhovú cenu, za akú idú iné stavebné pozemky v danej lokalite. Neverím, že by pýtali napr. dvojnásobok trhovej ceny.

Koľko teda pýtajú za m2? A v ktorej obci to je?
dasa298
11.12.14,14:59
:$ ups, dakujem za napomenutie :)
dasa298
11.12.14,15:01
okres NZ to je, máme blízko Podhájsku, ked sme sa boli informovať ohľadom toho, tak nám právnička vtedy povedala, že okolo 4000- 5000 by to mohlo byť
dasa298
11.12.14,15:02
Nie je nikde vedená, nemá ani list vlastníctva. A ohľadom toho, že je statika aj druhej budovy narušená, to by sa tiež len s tými vlastníkmi dalo riešiť?
Anik
11.12.14,15:19
4000 až 5000 eur a za koľko m2 ?
viktorviktor
11.12.14,15:24
je tam uhlie? 4000-5000 za štvorec
dasa298
11.12.14,15:30
za necelých 200 m2
misoft
11.12.14,16:12
Ak nie je na budovu LV, majitelia toto musia dať do právneho poriadku. Ako to urobia, je ich vec. Ty však (ak poznáš majiteľov) ich vyzveš, aby vykonali na budove také práce, aby neohrozovala teba, tvoj majetok. Potom sú oni povinní sa o to tiež postarať. Ak nebudú reagovať - smer stavebný úrad a nahlásiť stavbu tých vlastníkov, že je v dezolátnom stave a ohrozuje ľudí a majetok iných. A už je na stavebnom úrade, aby konal. Toľko môžeš urobiť, kým pozemok pod tou budovou nie je tvoj. Až bude tvoj - potom to čo som písal vyššie.
misoft
11.12.14,16:17
25€/m2 v intraviláne mimo mesta - dedina - trochu veľa. Veď keď sa pozriem na ceny pozemkov v Podhájskej - 12-13€/m2 - a to je TRHOVÁ hodnota (príklad! http://www.nehnutelnosti.sk/podhajska/pozemky/predaj). Mám dojem, že niekto sa chce riadne nabaliť! A právničke povedz, aby vás neojebarávala. Že poznáš ceny pozemkov v Podhájskej - max. do 15€/m2.
dasa298
11.12.14,16:29
ok dakujem za radu este raz.