lydinka
02.05.06,12:46
Prosim vas, vie mi niekto poradit?
moja klientka ma hrackaren, a chcela by svoj obchod rozsirit o nieco podobne ako bazar. Napr. prevezme od zakaznika napr. kocik, s tym, ze sa dohodnu na sume, ktoru zakaznik za ten kocik chce, ona si nieco prihodi, avsak zakaznikovi kocik vyplati az ked sa preda.
Vie mi niekto poradit, ako sa to robi / uzatvara sa so zakaznikom nejaka pisomna zmluva, alebo ako to funguje? Dakujem
Zita5
02.05.06,10:49
Prosim vas, vie mi niekto poradit?
moja klientka ma hrackaren, a chcela by svoj obchod rozsirit o nieco podobne ako bazar. Napr. prevezme od zakaznika napr. kocik, s tym, ze sa dohodnu na sume, ktoru zakaznik za ten kocik chce, ona si nieco prihodi, avsak zakaznikovi kocik vyplati az ked sa preda.
Vie mi niekto poradit, ako sa to robi / uzatvara sa so zakaznikom nejaka pisomna zmluva, alebo ako to funguje? Dakujem


V prípade kočíka sa jedná o komisionálny predaj .
lydinka
02.05.06,11:09
V prípade kočíka sa jedná o komisionálny predaj .

Ano, asi takto nejako by to malo fungovať, a robí sa v tom prípade nejaká písomná zmluva so zákazníkom?
a prosím vás, ako sa to potom účtuje v JU, platca dph?
lydinka
03.05.06,12:50
ozve sa niekto, kto ma skusenosti s bazarom alebo komisionalnym predajom?
majo_PO
07.05.06,17:09
Takze pani majitelka by mala mat v zivnosti Sprostredkovanie predaja a sluzieb /myslim ze to nieje podmienkou/. Je potrebne si s clovekom ktory chce v predajni predat svoj pouzivany tovar /dalej len objednavatel predaja/ uzatvorit zmluvu o sprostredkovani predaja. Na tejto zmluve budu jasne a zretelne spisane vsetky podmienky predaja, percenta pre tu majitelku predajne/dalej len obstaravatel predaja/, a predajna cena za tovar v ktorej uz bude zahrnuta aj odmena pre obstaravatela predaja. Treti clovek ktory su urcitu vec zakupi dostane klasicky pokladnicny blok. Po prichode objednavatela predaja mu bude potrebne dorovnat jeho peniaze za tovar. Majitelka predajne mu da podpisat vydavkovy doklad so sumou /predajna cena minus dohodnute percenta pre obstaravatela predaja/ a vyplati ciastku. Pri platcovi DPH je to trocha komplikovanejsie. Takze rad poradim telef.
učtovníčka
24.07.08,22:15
Aj keď je to staršia otázka zaujal ma jednoduchý výklad a poprosím pokračovať ako je to u plátcu DPH... ďakujem
Nedá sa mi pripojiť pôvodný text z č.5
lino1234
27.07.08,18:13
A kto z nich dvoch je zodpovedný za záruku? Pôvodný majiteľ, ktorý predal haraburdu a dostal za ňu trebárs 5000 alebo živnostník, ktorý na tom zarobil 5 stovák?
Ingrid Ondruskova
27.07.08,19:55
A kto z nich dvoch je zodpovedný za záruku? Pôvodný majiteľ, ktorý predal haraburdu a dostal za ňu trebárs 5000 alebo živnostník, ktorý na tom zarobil 5 stovák?

Pokiaľ viem, komis je bez záruky, zákazník si tovar "okuká" a buď kúpi alebo nekúpi. Maximálne v prípade elektrospotrebičov je na dohode medzi obchodníkom a posledným klientom , že si napr. telku na 2-3 dni vyskúšam a podľa toho sa rozhodnem, či kúpim. To je moja skúsenosť z niekoľkými bazármi. "Milujem bazár!"
lino1234
28.07.08,07:23
no, fakt som si nie istý, ale ak vravíš, možno je to tak. Lebo v občianskom zákonníku sa píše o záruke na použitý tovar minimálne 12 mesiacov. Nechcem tu moc písať bludy, ale pri takomto type obchodu nefunguje niečo ako ochrana spotrebiteľa?