martinez
11.12.14,16:07
Ahojte, prosim o doplnujuce informacie k problematike prevodu nehnutelnosti na neplnolete dieta. Ako vylucny vlastnik nehnutelnosti som sa rozhodol, ze ju darujem svojej maloletej dcere. V zmysle mne dostupnych informacii sa najskor prostrednictvom sudu urci opatrovnik, ktory bude zastupovat dieta pri podpise darovacej zmluvy. Nasledne sa podpisana zmluva opatovne odosle na sud za ucelom schvalenia ukonu opatrovnika. Potom sa vykona zapis do katastra. Vychadzal som z nasledovneho :

http://poradna.hnonline.sk/otazka/ako-previest-majetok-na-malolete-dieta#.VIm5emd0zcs

Otazky (nie som pravnik) :
1/ Sud urci opatrovnika na zaklade coho ? Telefonneho zoznamu ? alebo ho mozem, resp. mam ja ako darca sudu navrhnut ?
2/ Neviem ako je to nasledne zapisane do katastra, ci ako vlastnik bude zapisana moja dcera, alebo spolu s nou tam bude figurovat aj opatrovnik. Nemoze sa stat, ze opatrovnik zneuzije svoju pravomoc a spreneveri nehnutelnost, resp. opatrovnik sa dostane do dlhov a pride exekutor a siahne na predmetnu nehnutelnost ? Podla mna asi nie, lebo opatrovnik pravdepodobne nebude de jure vlastnikom nehnutelnosti, alebo ?

Dakujem moc vsetkym za nazory.
misoft
11.12.14,16:27
Opatrovníka na právny úkon určí súd. Má na to lidi :D.
Vlastník v katastri na LV bude dieťa. Ak budú potrebné iné právne úkony, buder konať opäť opatrovník na základe súdu. Takže i neskoršie úkony na katastri sú pod dohľadom súdu. Majetok opatrovníka je oddelený od majetku opatrovaného. Takže exekútor by na nehnuteľnosť nemohol ani len pozrieť :D - veď by predsa nepatrila opatrovníkovi. Logika.
martinez
12.12.14,15:30
ok, super... dakujem moc. ahoj.
martinez
12.12.14,15:33
a este som sa chcel opytat, ked opatrovnika urci sud, tzn. ze ked ma na to lidi, bude to nejaky sudny uradnik ? nehnutelnost je v mojom vylucnom vlastnictve....nemoze sa stat, ze urci za opatrovnika moju manzelku alebo nebodaj svokru ? :-)))
misoft
12.12.14,22:17
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/socialno-pravna-ochrana-deti/opatrenia-na-zabezpecenie-ochrany-zivota-zdravia-a-vyvinu-dietata/opatrovnictvo.html?page_id=1202 - t.z. určí sa osoba, ktorá nie je v príbuzenskom vzťahu. Buď nejaký súdny úradník, pracovník ÚPSVaR, prípadne niekto z obecného/mestského zastupiteľstva.
arizona
13.12.14,06:55
Nepozname tvoj dovod,preco chces nehnutelnost previest na tvoje malolete dieta.
Ale,odporucam dobre si tento krok premysliet.

Situacia sa moze do plnoletosti dietata vseliako zmenit,nielen u dietata,ale aj u teba. Za tie roky mozu nastat rozne situacie,ktore bude treba riesit. Platby ,udrziavanie, ci potrebna rekonstrukcia a pod.
Riesit kazdu jednu vec prostrednictvom opatrovnika a sudu nie je jednoduche a je aj casovo narocne.
A nie vsetky planovane ukony musi zarucene sud povolit a schvalit.

Mozno v momentalnej situacii vidis darovanie nehnutelnosti maloletemu dietatu ako dobry krok,ale neskor mozes tento ukon lutovat,ale uz nebude cesty spat...
martinez
13.12.14,19:24
ok, dakujem moc za nazor.